Wita Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Uszwi                                                                                                                                                                                                   
Jesteś gościem na naszej stronie! ;-)
Strona główna

Rys historyczny

Uczniowie
i pracownicy szkoły


Dokumenty
szkoły


Organizacje szkolne

Uroczystości szkolne
Archiwum

Aktualności
Archiwum

Projekt EFS

Galeria zdjęć
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2010/2011
2009/2010
2008/2009
2007/2008
2006/2007


"Wszystkie podręczniki do klas I-VII (oprócz religii) są bezpłatne.

Uczniowie otrzymają podręczniki we wrześniu"



Nowe stroje dla naszych sportowców

           Dzięki zaangażowaniu i wsparciu lokalnych przedsiębiorców udało się zakupić nowy komplet strojów sportowych dla naszej szkoły. Mamy nadzieję, że stroje posłużą nam przez wiele lat a żywe i nowoczesne wzornictwo koszulek da zawodnikom dodatkowy impuls i mobilizację do rywalizacji na zawodach sportowych.

           Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję zakupu nowych strojów. Ogromne podziękowania kierujemy zwłaszcza w kierunku :

Panów Pawła i Stanisława Kleckich - właścicieli firmy OKNODREWAL

Pana Piotra Czyżyckiego - właściciela firmy CMC

Państwa Marty i Piotra Pawełek - FIRMA NOVUM II GROSZEK

           Bardzo dziękujemy za okazane nam ogromne wsparcie.

mgr Kamil Kuras




Festyn rodzinny

4 czerwca na kompleksie sportowym "Orlik" w Uszwi odbył się festyn pod hasłem "Wspólna gra, śpiew i zabawa to rodziny jest podstawa" zorganizowany przez stowarzyszenie "Łączy nas Uszew". W części artystycznej imprezy wystąpili uczniowie naszej szkoły, którzy zaprezentowali swoje talenty taneczne, muzyczne i aktorskie. Zgromadzona publiczność oklaskiwała piosenki, grę na instrumentach, tańce w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego, skecze oraz pokaz mody dla mam, w którym jako modelki wystąpili chłopcy z kl. V i VI b. Uczniowie przedstawili także wyniki sondażu dotyczącego zabaw z okresu dzieciństwa swoich rodziców i dziadków. Na festynie nie zabrakło rodzinnych konkursów sportowych, które z pewnością integrowały pokolenia.

mgr Teresa Czesak




Zobacz więcej....



Szkolny Dzień Sportu

           Dnia 1 czerwca w ramach Dnia Dziecka odbył się Szkolny Dzień Sportu. Jak co roku, tak i tym razem wspólna zabawa przyjęła formę turnieju sportowego o Puchar Sołtysa wsi Uszew.

           Klasy I-III świętowały na boisku przed szkołą, uczestnicząc w wielu grach i zabawach sportowo-rekreacyjnych. Klasy IV- VI rywalizowały w turnieju, który odbył się na terenie Orlika. W szranki stanęły ze sobą poszczególne klasy z naszej szkoły. Drużyny dziewcząt rozgrywały mecze w piłce koszykowej, natomiast chłopcy współzawodniczyli w piłce nożnej. Spośród dziewcząt najlepszą ekipą okazała się klasa VIB. Wśród chłopców najwięcej punktów uzbierała również klasa VIB, zajmując tym samym I miejsce . Obydwie drużyny zostały uhonorowane okazałymi pucharami przygotowanymi przez Pana Stanisława Cebulę, sołtysa wsi Uszew. Spomiędzy graczy rywalizujących w piłce nożnej wybrano najlepszego strzelca rozgrywek. Został nim Łukasz Pawełek. Dzięki zdobyciu największej liczby bramek szóstoklasista otrzymał tytuł króla strzelców i pamiątkową statuetkę.

           Szkolny Dzień Sportu przebiegł przy pięknej pogodzie a także w radosnej i żywej atmosferze. Jego dopełnieniem był przygotowany przez Radę Rodziców słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników Dnia Dziecka.

mgr Kamil Kuras




Zobacz więcej....



"Nie pal przy mnie, proszę"

W naszej szkole, został zrealizowany program edukacji antynikotynowej - "Nie pal przy mnie, proszę" adresowany do uczniów klas I-III oraz ich rodziców. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. W ramach podejmowanych działań została przeprowadzona lekcja, na której poruszony został temat odpowiednich zachowań w sytuacjach, kiedy dzieci narażone są na bierne palenie tytoniu. W toku lekcji uczniowie wykonywali plakaty z hasłami antynikotynowymi. W realizacji programu aktywie uczestniczyli wychowawcy poszczególnych klas, oraz wychowawca świetlicy szkolnej.

Klaudia Stachurska




GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

30 maja po raz kolejny odbył się w naszej szkole konkurs z języka angielskiego ,,Jeden z dziesięciu'', w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Gminy Gnojnik. Celem konkursu było między innymi rozwijanie zainteresowań uczniów językiem obcym oraz stworzenie możliwości sprawdzenia wiedzy i umiejętności językowych. Zadania dotyczyły pracy z tekstem czytanym i słuchanym, znajomości słownictwa, zwrotów oraz gramatyki angielskiej.

W tym roku najwyższe lokaty zdobyło aż pięcioro uczniów:
I miesce ex aequo - Izabela Kozdrój - PSP Gosprzydowa oraz Julita Rzenno - PSP Gnojnik
II miejsce - Kamil Gagatek - PSP Biesiadki
III miejsce ex aequo - Gabriela Osada - PSP Uszew oraz Patryk Wojtowicz - PSP Lewniowa.
Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu: Dawid Jurgała - PSP Uszew, Anna Sacha -PSP Biesiadki, Natalia Kozdroń - PSP Gosprzydowa, Julia Zelek - PSP Lewniowa, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki w języku angielskim.
Słodki poczęstunek dla każdego ucznia ufundował Sklepik Uczniowski.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego.

mgr Sabina Krakowska






Sukces poetycki naszej szóstoklasistki

           19 maja 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionu "Barbara" AK w Pawęzowie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w V edycji Konkursu Poetyckiego "Barwy Ojczyste". Wśród laureatów znalazła się nasza uczennica - Ewelina Ciszkowicz.
           Motywem przewodnim tegorocznego konkursu, który został objęty patronatem honorowym przez Małopolską Kurator Oświaty w Krakowie - Barbarę Nowak, a medialnym przez portal Niezależny Serwis Informacyjny "Kadr", było hasło "Moja kochana Polska". Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej mieli możliwość wyrażenia swych refleksji dotyczących Ziemi Ojczystej za pomocą akrostychu lub dowolnego tekstu poetyckiego. Jak przyznają sami organizatorzy, konkurs ten, którego celem jest rozwijanie zainteresowania dzieci i młodzieży poezją oraz propagowanie wśród nich postawy patriotycznej, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wielu szkół z terenu Małopolski, a każda kolejna jego edycja charakteryzuje się coraz wyższym poziomem.
           Nasza uczennica - Ewelina Ciszkowicz z utworem "Moja Ojczyzna" zajęła III miejsce w kategorii wiersz o dowolnej budowie. Szóstoklasistka dołączyła tym samym do grona swych starszych koleżanek, obecnie uczennic Publicznego Gimnazjum w Uszwi, które w III i IV edycji konkursu w latach 2015 i 2016 zdobywały odpowiednio: Angelika Golec - wyróżnienie, Karolina Kudzia - Nagrodę Specjalną redaktor NSI "Kadr" - p. Lidii Jaźwińskiej oraz II miejsce, Anna Rzońca - II miejsce.
           Gratulujemy Ewelinie tak wysokiej lokaty i życzymy jej kolejnych sukcesów! Mamy również nadzieję, że rodzącą się w naszej szkole piękną tradycję wyrażania poprzez słowo szacunku i miłości do Ojczyzny będą pielęgnować kolejne pokolenia.

mgr Anna Zych





Nocna przygoda w bibliotece

           19 maja o godz 20:00 przed budynkiem szkolnym pojawiła się 23-osobowa grupa uczniów z klas IV-VI. Byli to uczestnicy kolejnej już, szkolnej nocy w bibliotece. Takiemu spędzaniu czasu przyświeca ważny cel- promocja czytelnictwa oraz uświadomienie uczniom, jakie korzyści mogą czerpać z czytania.

           Po złożeniu w sali lekcyjnej przyniesionych śpiworów, plecaczków, plecaków, walizek, gier planszowych i wielu innych "potrzebnych" rzeczy, uczestnicy zgromadzili się w bibliotece. Najpierw zapoznali się z zasadami bezpiecznego i kulturalnego zachowania podczas "Nocy", a po tej części wstępnej w kilkuosobowych grupach mierzyli się z różnorodnymi zadaniami czytelniczymi, językowymi oraz sprawnościowymi. Układali też hasła zachęcające do czytania oraz odgadywali tytuł i autora czytanych fragmentów książek o tematyce przygodowej.

           Ponieważ wszyscy uczniowie znakomicie radzili sobie z trudnymi zadaniami zostali nagrodzeni słodyczami. Było już po północy, ale chyba pod wpływem wrażeń uczestnicy imprezy czytelniczej długo nie mogli zasnąć, dlatego niektórym z trudem przyszło ranne wstawanie a byli też i tacy, którzy w ogóle nie mogli zasnąć. W sobotni poranek uczestnicy "Nocnej przygody w bibliotece" trochę zmęczeni i niewyspani, ale zadowoleni rozeszli się do domów.

           Do zobaczenia za rok na kolejnej "Nocy w bibliotece"!

mgr Józefa Zych






Zawody wojewódzkie w biegach przełajowych w Nowym Targu

           W dniu 17.05.2017r. na lotnisku w Nowym Targu odbyły się wojewódzkie zawody drużynowe i indywidualne w biegach przełajowych. W zmaganiach wystartowało około 1000 zawodników z całej Małopolski. Jedynym przedstawicielem gminy Gnojnik w Nowym Targu był Konrad Hosaniak - uczeń klasy III naszej szkoły, który w zawodach powiatowych zajął wysokie III miejsce i uzyskał awans do rozgrywek wojewódzkich. Konrad startował podczas tych zawodów w kategorii wiekowej "młodsi" i rywalizując z około setką innych uczniów przybiegł na metę na bardzo dobrej 24 pozycji. Należy nadmienić, że nasz trzecioklasista po raz pierwszy wziął udział w zawodach takiej rangi, gdzie musiał rywalizować ze starszymi od siebie uczniami. Tym bardziej jego wynik zasługuje na uznanie.

mgr Kamil Kuras




Dzień Ziemi

" Ziemia jest dana wszystkim nam,
nie jesteś tu człowieku sam.
To samo słońce grzeje nas,
więc zrozum to, bo nadszedł czas."

           27 kwietnia 2017 roku z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy I oraz klasy IV naszej szkoły przygotowali przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej. Chora Pani Ziemia zmuszona szukać pomocy udaje się po poradę do gabinetu lekarskiego. Panaceum na jej kłopoty okazują się być pozytywne zmiany, które my wszyscy możemy zacząć wprowadzać w życie: oszczędzanie wody, sadzenie roślin czy segregowanie śmieci. Miejmy nadzieję, że wszyscy dołożymy starań, aby należycie dbać o dobro naszej planety.

mgr Anna Zych







Sukces naszych szóstoklasistek
w Gminnym Konkursie Wiedzy o Krajach Europejskich

           Dnia 25 kwietnia 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Gnojniku odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Krajach Europejskich. W tym roku uczniowie czterech szkół podstawowych naszej gminy musieli wykazać się niezwykle szeroką wiedzą na temat Francji. Nasze reprezentantki, uczennice klasy VIb nie zawiodły. Obie zajęły wysokie lokaty. Emilia Jarzmik zdobyła II miejsce, a Ewelina Ciszkowicz uplasowała się na miejscu IV.
           Gratulujemy dziewczętom i życzymy im kolejnych sukcesów!

mgr Anna Zych



Zawody powiatowe w minipiłce siatkowej

W dniach 16-17 marca 2017 r. w Okocimiu zostały rozegrane zawody powiatowe w minipiłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Organizatorem zawodów była Publiczna Szkoła Podstawowa w Okocimiu i Starostwo Powiatowe w Brzesku.

Nasza szkoła dzięki zwycięstwu w zawodach gminnych mogła godnie reprezentować gminę Gnojnik w zawodach powiatowych. W pierwszym dniu do rywalizacji przystąpili chłopcy a w drugim dziewczęta.

MINIPIŁKA SIATKOWA DZIEWCZĄT
Grupa A: 1. PSP Uszew, 2. PSP Czchów, 3. PSP Przyborów, 4. PSP Wola Dębińska
Grupa B: 1. PSP Iwkowa, 2. PSP Okocim, 3. PSP nr 2 w Brzesku

Wyniki spotkań:
1. Uszew - Czchów 2:1
2. Przyborów - Wola Dębińska 2:0
3. Uszew - Przyborów 0:2
4. Czchów - Wola Dębińska 2:1
5. Uszew - Wola Dębińska 2:1
6. Czchów - Przyborów 0:2
7. Iwkowa - Okocim 2:0
8. Okocim - Brzesko nr 2 0:2
9. Iwkowa - Brzesko nr 2 1:2
Uszew - Brzesko 0:2
Przyborów - Iwkowa 2:0

Mecz o III miejsce: Uszew - Iwkowa 1:2
Finał: Brzesko - Przyborów 2:0

Klasyfikacja końcowa:
1. PSP nr 2 w Brzesku, 2. PSP Przyborów, 3. PSP Iwkowa, 4. PSP Uszew, 5-7. PSP Wola Dębińska, PSP Czchów, PSP Okocim

MINIPIŁKA SIATKOWA CHŁOPCÓW
Grupa A: 1. PSP Tworkowa, 2. PSP Uszew, 3. PSP Szczurowa, 4. PSP Okocim
Grupa B: 1. PSP nr 2 w Brzesku, 2. PSP Iwkowa, 3. PSP Łysa Góra

Wyniki spotkań:
Tworkowa - Uszew 2:0
Szczurowa - Okocim 0:2
Tworkowa - Szczurowa 2:0
Uszew - Okocim 0:2
Tworkowa - Okocim 1:2
Uszew - Szczurowa 2:1
PSP nr 2 w Brzesku - Iwkowa 2:0
Iwkowa - Łysa Góra 1:2
PSP nr 2 w Brzesku - PSP Łysa Góra 2:0
Brzesko nr 2 - Tworkowa 2:0
Łysa Góra - Okocim 0:2

Mecz o III miejsce: PSP Tworkowa - PSP Łysa Góra 1:2
Finał: Brzesko nr 2 - Okocim 2:0

Klasyfikacja końcowa:
1. PSP nr 2 w Brzesku, 2. PSP Okocim, 3. PSP Łysa Góra, 4. PSP Tworkowa, 5-7. PSP Szczurowa, PSP Uszew, PSP Iwkowa

mgr Kamil Kuras






Zawody gminne w drużynowych biegach przełajowych

           Reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w nowej formule zawodów biegowych tj. w drużynowych biegach przełajowych. Zawody odbyły się na stadionie sportowym w Gosprzydowej i wzięło w nich udział około 100 zawodników z pięciu szkół podstawowych. Nowa formuła biegowa zakładała, że biegacze startowali i rywalizowali jak w zawodach indywidualnych, i za te miejsca byli honorowani, ale walczyli jednocześnie o punkty dla swojej szkoły w rywalizacji drużynowej. Szkoły startowały w kategoriach chłopców oraz dziewcząt a także z podziałem na grupy starszą i młodszą.

           Najlepiej z naszej szkoły zaprezentowali się uczniowie z klasy IIIa - Konrad Hosaniak i Adrian Piekarz, którzy zajęli w swojej kategorii wiekowej odpowiednio I i III miejsce. Chłopcy będą dalej reprezentować naszą szkołę w zawodach powiatowych.

Klasyfikacja końcowa w grupie młodszej dziewcząt:
1. Aleksandra Musiał PSP Lewniowa
2. Monika Sacha PSP Lewniowa
3. Antonina Florczyk PSP Gnojnik
4. Otylia Szot PSP Gnojnik
5. Alicja Machał PSP Biesiadki
6. Julia Okaz PSP Lewniowa
7. Natalia Pisarczyk PSP Uszew
8. Żaneta Hołyst PSP Lewniowa
9. Agnieszka Warchał PSP Biesiadki
10. Jadwiga Sacha PSP Lewniowa
11. Kamila Zając PSP Gnojnik
12. Justyna Kopeć PSP Gnojnik
13. Patrycja Bystroń PSP Uszew
14. Milena Zelek PSP Lewniowa
15. Gabriela Witkowska PSP Uszew
16. Oliwia Kuc PSP Uszew
17. Martyna Klecka PSP Uszew
18. Natalia Olchawska PSP Biesiadki
19. Ewelina Boczek PSP Gnojnik
20. Wiktoria Turska PSP Biesiadki
21. Katarzyna Pabian PSP Gnojnik
22. Emilia Hawryłko PSP Biesiadki
23. Wiktoria Turska PSP Biesiadki
24. Magdalena Czauderna PSP Uszew

Klasyfikacja końcowa w grupie starszej dziewcząt:
1. Wiktoria Dominik PSP Lewniowa
2. Karolina Niedziocha PSP Lewniowa
3. Sabina Antczak PSP Gosprzydowa
4. Agnieszka Myrlak PSP Biesiadki
5. Magdalena Gagetek PSP Lewniowa
6. Julia Migda PSP Gnojnik
7. Aleksandra Klecka PSP Uszew
8. Alicja Sacha PSP Gosprzydowa
9. Anna Sacha PSP Biesiadki
10. Sara Zając PSP Gnojnik
11. Amelia Dzięgiel PSP Lewniowa
12. Anna Wolak PSP Gnojnik
13. Magdalena Cieśla PSP Lewniowa
14. Karolina Lach PSP Lewniowa
15. Monika Górak PSP Gnojnik
16. Emilia Jarzmik PSP Uszew
17. Julia Tomera PSP Gnojnik
18. Agnieszka Bereta PSP Gosprzydowa
19. Maria Rąpała PSP Biesiadki
20. Katarzyna Kuc PSP Gnojnik
21. Katarzyna Pasek PSP Biesiadki
22. Klaudia Kozdrój PSP Biesiadki
23. Sabrina Kowalczyk PSP Uszew
24. Wiktoria Klecka PSP Uszew
25. Klaudia Młyńska PSP Uszew
26. Maria Biernat PSP Uszew

Zsumowane miejsca poszczególnych zawodniczek z obydwu grup wiekowych dały następujące wyniki końcowe drużyn:
I miejsce: PSP Lewniowa (80)
II miejsce: PSP Gnojnik (138)
III miejsce: PSP Biesiadki (184)
IV miejsce: PSP Uszew (198)

Ostateczna klasyfikacja w grupie młodszej wyglądała następująco:
1. Konrad Hosaniak PSP Uszew
2. Nikodem Kawa PSP Gnojnik
3. Adrian Piekarz PSP Uszew
4. Nikodem Wąs PSP Lewniowa
5. Jakub Łakoma PSP Gnojnik
6. Mateusz Kornaś PSP Gnojnik
7. Maksymilian Święch PSP Gnojnik
8. Kamil Bakalarz PSP Lewniowa
9. Szymon Cichostępski PSP Gnojnik
10. Jakub Habel PSP Gnojnik
11. Mateusz Mitera PSP Gosprzydowa
12. Sebastian Kornaś PSP Lewniowa
13. Michał Rubin PSP Uszew
14. Karol Pajor PSP Lewniowa
15. Kacper Kaźmierczyk PSP Biesiadki
16. Patryk Ząbkowski PSP Lewniowa
17. Jakub Zelek PSP Lewniowa
18. Wiktor Więcław PSP Uszew
19. Jakub Wnęk PSP Gosprzydowa
20. Andrzej Hebda PSP Biesiadki
21. Wiktor Kostuch PSP Uszew
22. Patryk Musiał PSP Biesiadki
23. Łukasz Biernat PSP Uszew
24. Dominik Hebda PSP Biesiadki
25. Kacper Machał PSP Biesiadki
26. Piotr Musiał PSP Biesiadki

Klasyfikacja końcowa w grupie starszej chłopców:
1. Jakub Konstanty PSP Lewniowa
2. Mikołaj Szot PSP Gnojnik
3. Patryk Wójtowicz PSP Lewniowa
4. Kamil Musiał PSP Biesiadki
5. Dawid Frankowski PSP Gnojnik
6. Kamil Pajor PSP Lewniowa
7. Mateusz Gazda PSP Gnojnik
8. Wiktor Zając PSP Gnojnik
9. Bartłomiej Figiel PSP Uszew
10. Pasek ŁukaszPSP Gosprzydowa
11. Szymon Mitera PSP Uszew
12. Amadeusz Kaźmierczyk PSP Biesiadki
13. Antoni Zając PSP Gnojnik
14. Dawid Musiał PSP Biesiadki
15. Szymon Wąs PSP Lewniowa
16. Maksymilian Gnyla PSP Biesiadki
17. Kacper Adamik PSP Lewniowa
18. Wojciech Cisak PSP Gnojnik
19. Marcin Nosewicz PSP Uszew
20. Łukasz Gawęcki PSP Lewniowa
21. Kamil Pisarczyk PSP Uszew
22. Jakub Gnela PSP Gosprzydowa
23. Radosław Hebda PSP Biesiadki
24. Adam Hebda PSP Biesiadki
25. Łukasz Paweł PSP Uszew
26. Kamil Czchowski PSP Uszew

Zsumowane miejsca poszczególnych zawodników z obydwu grup wiekowych dały następujące wyniki końcowe drużyn:
I miejsce: PSP Gnojnik (90)
II miejsce: PSP Lewniowa (126)
III miejsce: PSP Uszew (177)
IV miejsce: PSP Biesiadki (207)

mgr Kamil Kuras







Niecodzienna lekcja przyrody

           12 kwietnia 2017 roku odbyła się z naszej szkole niecodzienna lekcja przyrody pt. "Czy to magia? Nie, to czysta nauka", na którą zaprosili nas animatorzy z grupy "Zaelektryzowani". Przybyli goście w niezwykle widowiskowy sposób prezentowali eksperymenty chemiczne, a także zapoznali zgromadzonych z ciekawostkami na temat budowy naszego organizmu. Uczniowie mieli okazję zaobserwować i dowiedzieć się, jak wygląda gwałtowny samozapłon siedmiotlenku manganu, na czym polega tworzenie się mgły, czy też jak domowym sposobem uzyskać hel i wodór. Podczas prezentacji nie zabrakło wrażeń świetlnych i akustycznych, zaś możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie spotkała się z ogólnym entuzjazmem zebranych. Żywa lekcja przyrody łącząca zabawę z nauką, a także poczucie humoru prowadzących umożliwiło im przekazanie naszym uczniom wiedzy z zakresu przyrody w nietypowy i ciekawy sposób.

mgr Anna Zych







Konkurs przyrodniczy dla klas III

           10 kwietnia 2017r. odbył się w naszej szkole konkurs przyrodniczy, w którym wzięło udział 11 uczniów z klasy III a i III b. Rozwiązując test dzieci musiały wykazać się m.in. wiedzą na temat 4 kontynentów, znajomością planet układu słonecznego oraz roślin uprawianych w Polsce. Pierwsze miejsce, zdobywając 46 punktów, zajął Maksymilian Klecki z klasy III a, drugie, z liczbą 44 pkt - Bartosz Chmielarz z kl. III b, a trzecie, uzyskawszy 40 pkt - Gabriela Pawełek z III a. W nagrodę uczniowie otrzymali wielkie mapy do kolorowania.

Organizator konkursu:
Anna Cichostępska



Konkursy wielkanocne

           Tradycją naszej szkoły jest organizowanie szkolnych konkursów plastycznych, których celem jest propagowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. W tym roku szkolnym zadaniem uczniów było wykonanie palm i pisanek wielkanocnych.
           Jury podczas wyboru najpiękniejszych prac kierowało się następującymi kryteriami: pomysłowość, różnorodność użytych materiałów, estetyka i staranność wykonania.

Wyniki konkursów:

Najpiękniejsza pisanka

Kl. I-III
I miejsce - Wiktor Biel kl. IIa
II miejsce - Aleksandra Pysno kl. I
III miejsce - Maksymilian Klecki kl. IIIa

Kl. IV-VI
I miejsce - Zuzanna Robak kl. V
II miejsce Jaśmina Cichostępska kl. V
III miejsce - Julia Cabała kl. IV

Najpiękniejsza palma wielkanocna

Kl. I-VI
I miejsce - Łukasz Kaczmarczyk kl. VIb
Wyróżnienie: Filip Dobranowski kl. IIIa i Eryk Świerad kl. IIIb

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne nagrody podczas apelu szkolnego.

mgr inż. Maria Górka




Zobacz więcej....



7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia!

           Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia upłynął pod hasłem ,,Depresja - porozmawiajmy o niej''. Celem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją było zwiększenie świadomości na temat tego schorzenia, jego objawów, konieczności diagnozowania i leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest wiodącą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym.
           Depresja to choroba, którą można i należy leczyć! Dotyka dorosłych, ale także dzieci i młodzież.
W wymiarze praktycznym przykładem działań mających na celu kształtowanie postaw i zachowań ludzi, może być w szczególności edukacja dzieci i młodzieży.
           W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w szkole przygotowano gazetkę informacyjną dla uczniów, pracowników i rodziców na temat przyczyn i skutków tej groźnej choroby oraz skutecznych sposobów jej leczenia.
Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w spotkaniu z panią Agnieszką Śwątkowską - pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku, która przygotowała prelekcję i prezentację multimedialną, oraz przekazała młodzieży wiele cennych informacji na temat przyczyn, objawów i leczenia depresji.

mgr Zofia Zięć







Wspaniała postawa naszych sportowców

Podczas zawodów w piłce siatkowej chłopców i dziewcząt zorganizowanych na hali sportowej w Gnojniku nasi szkolni sportowcy wywalczyli I miejsca.

Chłopcy w składzie: Kamil Czchowski, Maciej Konstanty, Marcin Nosewicz, Błażej Pawełek, Szymon Mitera, Łukasz Pawełek, Mateusz Babraj, Łukasz Kaczmarczyk oraz Bartłomiej Figiel rywalizując z innymi szkołami uzyskali najwięcej zwycięstw i ostatecznie zajęli I miejsce podczas zawodów.

Dziewczęta w składzie: Paulina Konstanty, Ewelina Ciszkowicz, Emilia Jarzmik, Anna Gusto, Aleksandra Klecka, Wiktoria Klecka, Emilia Malaga, Weronika Zając, Sandra Zelek oraz Sabrina Kowalczyk również nie dały żadnych szans swoim rówieśniczkom z innych szkół i z kompletem zwycięstw zajęły I miejsce.

Obie nasze drużyny uzyskały awans do zawodów powiatowych rozgrywanych w Okocimiu.

Należą się ogromne brawa dla naszych zawodników za walkę, chęci i ogromną determinację w przygotowaniach do zawodów.

mgr Kamil Kuras





Kolejny sukces podczas zawodów sportowych z piłki ręcznej

Zawody sportowe z piłki ręcznej chłopców i dziewcząt rozgrywane były na hali sportowej w Gnojniku. Do zawodów zgłosiły się wszystkie szkoły z terenu naszej gminy. Rywalizację zaczęły zespoły dziewcząt. Wspaniała postawa naszych szczypiornistek zaowocowała trzema wygranymi i jednym remisem, co w ostatecznym rozrachunku dało zasłużone I miejsce w turnieju. Podczas meczów nie brakowało zaciętej walki i woli zwycięstwa. Dzięki wygranej nasza drużyna po raz kolejny awansowała do zawodów powiatowych.

Skład zwycięskiej drużyny:

Paulina Konstanty, Ewelina Ciszkowicz, Emilia Jarzmik, Anna Gusto, Aleksandra Klecka, Wiktoria Klecka, Emilia Malaga, Sandra Zelek, Sabrina Kowalczyk

Wyniki meczów dziewcząt:
Uszew - Gosprzydowa 6:0
Lewniowa - Biesiadki 2:1
Gnojnik - Uszew 1:2
Gosprzydowa - Lewniowa 0:7
Lewniowa - Gnojnik 0:1
Biesiadki - Gosprzydowa 5:1
Uszew - Lewniowa 0:0
Gnojnik - Biesiadki 4:2
Biesiadki - Uszew 0:1
Gosprzydowa - Gnojnik 0:2

Klasyfikacja końcowa:
I miejsce - PSP Uszew
II miejsce - PSP Gnojnik
III miejsce - PSP Lewniowa
IV miejsce - PSP Biesiadki
V miejsce - PSP Gosprzydowa

Nieco gorzej poszło naszej drużynie chłopców, która zajęła IV miejsce podczas zawodów. W każdym meczu nasi chłopcy zostawili wiele sił, aby uzyskać jak najlepszy wynik i za to należą im się także ogromne brawa.

Wyniki meczów chłopców
Gnojnik - Biesiadki 4:1
Uszew - Lewniowa 0:2
Biesiadki - Lewniowa 1:1
Gnojnik - Uszew 6:1
Uszew - Biesiadki 0:4
Lewniowa - Gnojnik 4:1

Klasyfikacja końcowa:
I miejsce - PSP Lewniowa
II miejsce - PSP Gnojnik
III miejsce - PSP Biesiadki
IV miejsce - PSP Uszew

Przed nami kolejne wyzwania i przygotowania do następnych zmagań sportowych. Oby były równie owocne.

mgr Kamil Kuras







Prima Aprilis w naszej szkole.

Samorząd uczniowski naszej szkoły wpadł na pomysł, żeby Prima Aprilis był niesamowity. Uczniowie przyszli w tym dniu w śmiesznych przebraniach. Każdy ,,przebieraniec" miał własny niepowtarzalny pomysł na przebranie.
Nie obyło się również bez śmiesznych żartów.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska






Powitanie wiosny!

           Wiosna to czas szczególny, do życia budzi się przyroda, a w nas wstępuje nowa energia. Po zimowym leniuchowaniu najwyższa pora pomyśleć o spędzaniu czasu na świeżym powietrzu oraz o odpowiedniej diecie dodającej energii do aktywności fizycznej. W tym roku uczniowie naszej szkoły witali wiosnę pod hasłem Żyj zdrowo! Wcześniej wszyscy wzięli udział w konkursie plastycznym pod takim samym tytułem. Prace miały promować aktywny tryb życia oraz zdrowe odżywianie.

Oto zwycięzcy konkursu w kategorii klas I-III:
I Julia Reczek kl. IIIb
II Maksymilian Klecki kl. IIIa
III Wiktoria Cebula kl. IIa
IV Klaudia Jarzmik kl. IIb
V Michał Orłowski kl. I

oraz klas IV-VI:
I Paulina Konstanty kl. VIa
II Błażej Pawełek kl. VIb
III Kinga Witkowska kl. IV
IV Beata Pawełek kl. V
V Anna Gusto kl. VIb

           Dodatkowo uczniowie klas IV-VI mogli zmierzyć się z testem Wybieram zdrowie! Po dogrywce zwycięzcami konkursu wiedzy o zdrowiu zostali ex aequo:
Zuzanna Robak kl. V oraz Bartłomiej Figiel kl. VIa.
           Laureaci konkursów otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku. Serdecznie dziękujemy za wsparcie działań szkoły w zakresie edukacji prozdrowotnej.
           Po emocjach związanych z konkursami uczniowie klas I-III pomaszerowali nad rzekę z barwnymi marzannami, aby zgodnie z tradycję pożegnać zimę i cieszyć się z nastania najpiękniejszej pory roku, a korzystając z pięknej pogody mogli od razu zażyć ruchu na świeżym powietrzu biorąc udział w grach i zabawach.
           Uczniowie klas starszych uczestniczyli w Wiosennym Turniej Klas pod hasłem: Żyj zdrowo! Tu wykazywali się wiedzą i umiejętnościami w różnych konkurencjach. Były okazje do zaprezentowania zdolności artystycznych, wykazania się wiedzą rozwiązując krzyżówki, jednak najwięcej emocji wzbudzały konkurencje sportowe.
           W Wiosennym Turnieju Klas zwyciężyła klasa VIb. Gratulacje!
           Słodkości dla wszystkich uczniów przygotował Samorząd Uczniowski, a sklepik szkolny zadbał o soczki owocowe, aby uczniowie mogli ugasić pragnienie po emocjonującym powitaniu wiosny. Mamy nadzieję, że wraz z nastaniem wiosny wszyscy pomyślimy o aktywniejszym stylu życia.

mgr Zofia Zięć




Zobacz więcej....



Bezpiecznie na wsi

           8 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas IV - VI z przedstawicielami KRUS Placówka Terenowa w Brzesku, podczas którego zostały wyświetlone prezentacje i film przedstawiający w humorystyczny sposób zasady bezpieczeństwa podczas pracy czy zabawy w gospodarstwie rolnym. Szczególny nacisk położono na uświadomienie dzieciom zagrożeń wypadkowych związanych z okresem letnim, a także na metody eliminowania tych zagrożeń.

           Uwieńczeniem prelekcji będzie udział uczniów w konkursie plastycznym pt."Bezpiecznie na wsi to podstawa - środki chemiczne to nie zabawa".

mgr inż. Maria Górka






Spotkanie z ratownikiem medycznym

           21 lutego 2017 r. w ramach Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii odbyły się w naszej szkole zajęcia dla uczniów klas IV-VI poprowadzone przez wykwalifikowanego ratownika medycznego.
           Podczas prelekcji poruszono następujące zagadnienia: zasady zdrowego stylu życia, wpływ diety na rozwój organizmu, szkodliwość stosowania napojów energetycznych, niebezpieczeństwa związane z sięganiem po narkotyki, papierosy i inne używki. Omówiono również zasady udzielania pierwszej pomocy. Następnie w trakcie zajęć praktycznych ratownik pokazał uczniom m.in. co powinno znaleźć się w apteczce ratowniczej czy jak ułożyć rannego w pozycji bocznej ustalonej jako pozycji bezpiecznej dla osoby poszkodowanej. Ogromne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła możliwość uczestniczenia w resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie oraz użycia defibrylatora.
           Zdobyta podczas spotkania wiedza z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości naszych uczniów odnośnie dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

mgr Anna Zych



Projekt "Jeżdżę z głową"

Od dnia 28.01.2017 r. do 19.02.17 r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Uszwi uczestniczyli w projekcie "Jeżdżę z głową" . W ramach projektu dzieci miały zapewniony dowóz i sprzęt narciarski. Głównym celem było zdobycie umiejętności poprawnej techniki jazdy na nartach, poznanie zasad bezpieczeństwa na stoku oraz samodzielnego poruszania się na wyciągu. Zajęcia odbywały się na stoku "Jastrzębia" pod fachową opieką instruktorów.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska








Sportowe potyczki

           W ostatnim okresie nasi uczniowie uczestniczyli w trzech zawodach sportowych na terenie gminy Gnojnik. Pierwszymi rozgrywkami były zmagania w tenisie stołowym indywidualnym i drużynowym, które zostały zorganizowane w PSP w Uszwi. Do rywalizacji przystąpiło 13 chłopców oraz 10 dziewczynek reprezentujących poszczególne szkoły podstawowe naszej gminy. W każdym pojedynku można było zaobserwować zaciętość i walkę do końca a niektóre potyczki były rozstrzygane w ostatnich, stykowych piłkach.

Oto klasyfikacja końcowa zawodów:

Pierwsza szóstka zawodów indywidualnych dziewcząt:

I miejsce - Anna Sacha (PSP Biesiadki)
II miejsce - Monika Górak (PSP Gnojnik)
III miejsce - Sara Zając (PSP Gnojnik)
IV miejsce - Sylwia Kozdrój (PSP Biesiadki)
V miejsce - Katarzyna Wójtowicz (PSP Gosprzydowa)
VI miejsce - Maria Rąpała (PSP Biesiadki)

Pierwsza szóstka zawodów indywidualnych chłopców:

I miejsce - Mateusz Gazda (PSP Gnojnik)
II miejsce - Jakub Konstanty (PSP Lewniowa)
III miejsce - Mikołaj Szot (PSP Gnojnik)
IV miejsce - Kamil Gagatek (PSP Biesiadki)
V miejsce - Kamil Musiał (PSP Biesiadki)
VI miejsce - Tomasz Zapiór (PSP Gnojnik)

Klasyfikacja zawodów drużynowych dziewcząt:

I miejsce - PSP Biesiadki
II miejsce - PSP Gnojnik
III miejsce - PSP Gosprzydowa

Klasyfikacja zawodów drużynowych chłopców:

I miejsce - PSP Lewniowa (4 wygrane)
II miejsce - PSP Biesiadki (3 wygrane)
III miejsce - PSP Gnojnik (2 wygrane)
IV miejsce - PSP Uszew (1 wygrana)
V miejsce - PSP Gosprzydowa (0 wygranych)

           Następnymi zmaganiami były zawody dziewcząt i chłopców w piłce koszykowej, które odbyły się w PSP w Gnojniku. Obydwie nasze drużyny po ciężkich meczach i zaangażowaniu do samego końca zajęły ostatecznie te same IV miejsca. Rozgrywki okazały się szansą dla młodszych uczniów z naszej szkoły na sprawdzenie swoich możliwości na arenie gminnej, a także przyzwyczajaniem się do atmosfery panującej na zawodach sportowych.

Klasyfikacja końcowa dziewcząt:

I miejsce - PSP Lewniowa
II miejsce - PSP Gnojnik
III miejsce - PSP Biesiadki
IV miejsce - PSP Uszew
V miejsce - PSP Gosprzydowa

Klasyfikacja końcowa chłopców:

I miejsce - PSP Lewniowa
II miejsce - PSP Gnojnik
III miejsce - PSP Biesiadki
IV miejsce - PSP Uszew

           Kolejnymi zmaganiami sportowymi, do których nasze drużyny już się przygotowują, są zawody w piłce siatkowej.

mgr Kamil Kuras






Zabawa karnawałowa

           Po ciężkiej pracy w I śródroczu nauki uczniowie zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę, jaką była zabawy karnawałowa, która odbyła się 26 stycznia.
           W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w prawdziwą salę balową. Udekorowana kolorowymi balonami, wstążkami i gwiazdkami zachęcała do szampańskiej zabawy.
           Najpierw bawili się uczniowie klas I-III. Dzieci wystąpiły w ciekawych, kolorowych kostiumach, przebrane za bohaterów znanych bajek i nie tylko. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci, a wszystko to za sprawą ogłoszonego konkursu ,,Jestem bohaterem mojej ulubionej książki". Wybór najpiękniejszego stroju był nie lada wyzwaniem dla komisji, ale ostatecznie wybrano Pinokia, w postać którego wcieliła się Klaudia Jarzmik z kl. IIb. Wszystkim dzieciom gratulujemy oryginalnych pomysłów podczas przygotowywania kostiumów.
           Wkrótce do bawiących się młodszych kolegów dołączyli uczniowie klas IV-VI dla których przygotowano konkurs "Mam talent". Uczniowie zaprezentowali umiejętności gry na instrumentach oraz talenty wokalne. I miejsce zajęła ucz. kl. VIb Wiktoria Klecka, która zachwyciła wszystkich perfekcyjną grą na akordeonie. II miejsce zdobyła Weronika Osada ucz. kl. IV, prezentując talent wokalny, a na III miejscu uplasowała się ucz. kl. V Klaudia Młyńska - za śpiew i grę na gitarze. Wszystkim śmiałkom biorącym udział w konkursie dziękujemy i gratulujemy.
           Specjalnym punktem zabawy był pokaz umiejętności tanecznych z kręceniem hula-hopami zaprezentowanym przez uczniów kl. IIIa - Magdalenę Czauderna, Wiktorię Zaczyńską i Maksymiliana Kleckiego, którzy są członkami zespołu Szkraby. Ich występ zrobił ogromne wrażenie na pozostałych uczniach.
           Tegoroczna zabawa karnawałowa należała do udanych. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwy bal. Wydarzenie umożliwiło dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.
           Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznego poczęstunku i zaangażowanie w przygotowanie zabawy.
           Kolejny bal karnawałowy już za rok!

mgr Zofia Zięć




Zobacz więcej....



Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

           Dnia 26 stycznia przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów spotkali się na XIII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Gnojnik 2017, organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Gnojniku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VIb, tj. Emilia Jarzmik, Ewelina Ciszkowicz, Aleksandra Klecka i Anna Gusto. Dziewczęta zaśpiewały kolędę "Przybieżeli do Betlejem pasterze" i pastorałkę "Gore gwiazda Jezusowi", a do śpiewu przygrywała im na akordeonie Wiktoria Klecka. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Przeglądu wraz z widownią zaśpiewali jedną z najstarszych kolęd i otrzymali pamiątkowe dyplomy.

mgr inż. Maria Górka






Wizyta w Bibliotece Publicznej

16 stycznia 2017r. uczniowie klasy III b, pragnąć doskonalić umiejętność czytania oraz rozwijać swoje zainteresowanie książką, po raz kolejny odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Uszwi. Na wszystkich z niecierpliwieniem czekała pani Monika, która jak zwykle przygotowała interesujące zajęcia. Na początek wprowadziła uczniów w atmosferę świąt Bożego Narodzenia czytając krótką bajkę. Następnie dzieci, rozwiązując krzyżówki i wypisując skojarzenie tematyczne, rozwijały swoje słownictwo i ćwiczyły ortografię. Pracując w grupach miały za zadanie jak najlepiej poznać budowę i przeznaczenie: czasopisma, encyklopedii oraz słownika. Niewątpliwie najbardziej podobało się im odgadywanie nazw schowanych w worku przedmiotów, badając ich kształt wyłącznie zmysłem dotyku. Na zakończenie pani bibliotekarka sprawdziła w formie konkursowej wiedzę przyrodniczą dzieci. Miały one za zadanie wypisać jak najwięcej nazw ptaków, które odlatują na zimę i które u nas zostają. Uczniowie musieli sobie również przypomnieć, które zwierzęta zapadają w sen zimowy, a które przygotowują zapasy na ciężkie dni. Po obliczeniu punktów ogłoszono nazwiska zwycięzców, ale tak naprawdę wygrały wszystkie dzieci, prezentując nie tylko swoją wiedzę, ale przede wszystkim duże zaangażowanie i zapał do pracy. W nagrodę każdy uczestnik tej ciekawej lekcji otrzymał piękną zakładkę.

Wychowawca klasy: Anna Cichostępska






CZERWONY KAPTUREK




Zobacz więcej....


Mikołajkowa wizyta w Domu Dziecka w Jasieniu

           Tradycją naszej szkoły jest coroczna, "grudniowa" wizyta w Domu Dziecka w Jasieniu. Celem tych odwiedzin jest obdarowanie dzieci upominkiem "mikołajkowym".
           Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do zbiórki pieniędzy na zorganizowanie mikołajek dla wychowanków Domu Dziecka, która przeprowadzona została już po raz dwudziesty. Nasze dzieci są wrażliwe na potrzeby innych i chcą w ten sposób wspomóc rówieśników, którzy zostali pokrzywdzeni przez los. 22 grudnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami odwiedzili wychowanków DD w Jasieniu. Przekazano zebraną kwotę wraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi dla wychowanków i pracowników Domu Dziecka od całej społeczności naszej szkoły.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska



KONKURS ŚWIĄTECZNY

           Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia odbyły się w naszej szkole konkursy plastyczne: dla uczniów klas I-III na najpiękniejszą ozdobę choinkową (wykonaną samodzielnie lub z niewielką pomocą rodziców) a dla uczniów klas IV-VI na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy. Uczestnicy wykazali się pomysłowością przy realizacji swoich prac stosując zarówno nowe, jak i też tradycyjne techniki wykonania, dzięki czemu świąteczne ozdoby były bardzo ładne i ciekawe. Komisja konkursowa miała niezwykle trudne zadanie przy wyborze najpiękniejszych prac.

A oto wyniki:

- konkurs na najpiękniejszą ozdobę choinkową:

I miejsce - Magdalena Czauderna kl. IIIa
II miejsce- Adam Czchowski kl. IIb
III miejsce ex aequo - Aleksandra Kowalczyk kl. IIa oraz Julia Zych kl. IIa
Wyróżnienie - Kornelia Rzewuska kl. IIa

- konkurs na najpiękniejszy stroik bożonarodzeniowy:

I miejsce - Błażej Pawełek kl. VIb
II miejsce - Wiktoria Klecka kl. VIb
III miejsce ex aequo - Anna Szlachta kl. VIa oraz Emilia Jarzmik kl. VIb

           Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach serdecznie dziękujemy i gratulujemy pomysłów.

mgr inż. Maria Górka






Zimowe Świąteczne Zawody Pływackie

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli 21 grudnia 2016 r. w zawodach pływackich na krytej pływalni w Brzesku. Nasi reprezentanci: Patrycja Bystroń, Kacper Bystroń i Łukasz Kaczmarczyk rywalizowali na dystansie 50 m w stylu grzbietowym i dowolnym.

Najlepiej ze wspomnianej trójki spisał się Kacper Bystroń, który zajął IV miejsce w stylu dowolnym. Patrycja i Łukasz dzielnie walczyli i również zaprezentowali się bardzo dobrze zajmując miejsca poza podium.
mgr Kamil Kuras





Spotkanie informacyjne
oraz warsztaty profilaktyczne

           Dnia 14 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie rodziców uczniów kl. IV - VI naszej szkoły z asystentem rodziny zatrudnionym przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gnojniku. Pani prelegentka poinformowała zebranych o możliwości uzyskania wsparcia dla rodzin mających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Pomoc asystenta będzie miała na celu ułatwienie rodzicom wypełniania ról społecznych tak, aby nie dopuścić do umieszczania dzieci poza rodziną w placówkach lub rodzinach zastępczych. Jeśli natomiast dzieci znajdują się już pod pieczą zastępczą, rolą asystenta będą działania na rzecz ich jak najszybszego powrotu do rodziny.

           Uczestnicy spotkania wzięli także udział w programie teatralno-profilaktycznym pod tytułem "Mur Berliński" przygotowanym przez pracowników Krakowskiego Centrum Profilaktyki. Spektakl adresowany do rodziców dzieci i młodzieży szkolnej poruszał kwestię komunikacji międzyludzkiej oraz problemy, jakie powstają wskutek braku wzajemnego zrozumienia. Następnie aktorzy przeprowadzili krótką prelekcję na tematy poruszone w widowisku, zwracając uwagę na tak ważne elementy zdrowych relacji w rodzinie jakimi są słuchanie, szczerość, wyrozumiałość i wsparcie.

mgr Anna Zych






Akcja "Starszaki czytają przedszkolakom"

W obecnym roku szkolnym klasa III b rozwija swoje umiejętności, uzdolnienia i zainteresowania czytelnicze poprzez jak najczęstszy kontakt z lekturą. Dzieci przynoszą z domu swoje własne książki, wymieniają się z kolegami, czytają je na zajęciach na głos lub po cichu. Pragnąc dzielić się swoim zamiłowaniem do książek, uczniowie wraz z wychowawczynią wybrali się do naszego przedszkola, aby poczytać młodszym kolegom. Ósmego i dziewiątego grudnia odwiedzili grupy starszaków i każdy trzecioklasista mógł zaprezentować nie tylko płynność i poprawność czytania, ale również umiejętność właściwej intonacji i modulacji głosem. Uczniowie przygotowali bajki, opowiadania, legendy, fragmenty powieści oraz wiersze. Najbardziej podobał się przedszkolakom występ Łukasza Kotarby i czytana przez niego książeczka "Zakochany Papa Smerf". Wszystkie dzieci uważnie słuchały, a na zakończenie poczęstowały trzecioklasistów własnoręcznie upieczonymi piernikami.

Wychowawca klasy: mgr Anna Cichostępska






Święty Mikołaj w naszej szkole

6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj wraz z aniołami, które ciągnęły sanie z prezentami dla dzieci. Aby otrzymać wór pełen słodkości, wychowawczyni każdej klasy musiała odpowiedzieć na pytanie zadane przez pomocników Mikołaja. Wszystkie panie bezbłędnie wywiązały się z zadania, a uczniowie młodszych klas zaśpiewali dla wyjątkowego gościa specjalne piosenki. Mikołaj nie zapomniał również obdarować upominkami panią dyrektor, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły. Wszyscy wyszli zadowoleni i uśmiechnięci z tego wyjątkowego spotkania.

mgr Anna Cichostępska







Wirtualna podróż do Republiki Południowej Afryki

           Dnia 25 listopada 2016 r. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się spotkanie z podróżnikiem, panem Samuelem Kempskim - przedstawicielem grupy podróżniczej "trzask.pl".

           Podczas pokazu prezentacji przedstawiającej wyprawę do RPA uczniowie klas I-VI zostali zapoznani z niezwykłą przyrodą, kulturą oraz tradycją państwa leżącego na południowym krańcu Afryki. Zabytki Johannesburga, Durbanu oraz Kapsztadu, widok Big Hole (Wielkiej Dziury) w Kimberly - nieczynnej obecnie kopalni diamentów, krajobrazy rozpościerające się z Góry Stołowej czy z Przylądka Dobrej Nadziei to tylko część bogatej dokumentacji fotograficznej tej egzotycznej podróży. Uczniowie mieli okazję zobaczyć stada słoni w Parku Narodowym Addo, kolonię pingwinów na Foxy Beach czy wreszcie wdzięcznie pozujące do zdjęć strusie w tańcu godowym. Ochotnicy mogli przymierzyć tradycyjne stroje weselne plemienia Zulusów - najliczniejszej grupy etnicznej w Republice Południowej Afryki. Niezwykle poszerzającym ogólną wiedzę o świecie było poznanie historii Nelsona Mandeli i zagadnienia apartheidu, systemu segregacji rasowej obowiązującego jeszcze nie tak dawno w RPA a mającego do dziś wpływ na życie mieszkańców tego kraju.

           Prezentacja wzbogacona o anegdoty i ciekawostki przyrodnicze zaciekawiła wszystkich uczestników spotkania. Być może u niektórych rozbudziła żyłkę podróżniczą. Mamy nadzieję, że kolejne interesujące wyprawy, choćby tylko wirtualne, już niedługo przed nami.

mgr Anna Zych






Przedstawienie "Basia i wyprawa do lasu"

           W ramach realizowanej innowacji czytelniczej uczniowie klasy III b przygotowali inscenizację opracowaną na podstawie książki "Basia i wyprawa do lasu", autorstwa Zofii Staneckiej. Na spektakl ten zaprosili panią dyrektor Bogumiłę Jagielską, przedszkolaków z panią dyrektor Janiną Kolarz, panią bibliotekarkę Józefę Zych oraz kolegów z klas I-III wraz z wychowawcami. Trzecioklasiści wcielając się w swoje role przypomnieli zebranym jak ważna jest ochrona przyrody, w tym roślin i zwierząt, a także jak należy się zachowywać w lesie. Dzieci zaprezentowały również zasady zbierania grzybów oraz zależności pokarmowe panujące w świecie zwierząt. W przedstawieniu, oprócz poważnych tematów, nie zabrakło również scenek humorystycznych. Scenografię i rekwizyty przygotowali sami uczniowie.

Wychowawca klasy: mgr Anna Cichostępska






Uwolnij się od nałogu! - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

"Rzuć palenie, póki możesz,
Póki życie masz,
Póki serce twoje bije,
Póki jeszcze płuca masz".

           Światowy Dzień Rzucania Palenia to światowe święto ustanowione z myślą o wszystkich uzależnionych od tytoniu. Obchody odbywają się co roku, w każdy trzeci czwartek listopada.

Nasza szkoła realizuje Ogólnopolski Program Edukacyjny : "Nie pal przy mnie proszę" - adresowany do uczniów klas I - III.
Program ten ma na celu edukację uczniów, nauczycieli i rodziców poprzez:

  • poszerzenie wiedzy na temat zdrowia,
  • kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie,
  • uświadomienie, że palenie tytoniu zarówno czynne, jak i bierne, jest szkodliwe dla organizmu,
  • wykształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nas palą,
  • upowszechnianie mody na niepalenie.

W ramach "Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu" uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadankach na temat zdrowotnych i społecznych skutków palenia papierosów. Podczas prelekcji uczniowie poznali składniki dymu tytoniowego i wpływ poszczególnych związków w nim zawartych na organizm. Zaprezentowano także negatywne skutki palenia tytoniu oraz omówiono choroby związane z tym nałogiem. Dzieci w czasie lekcji zastanawiały się nad tym, co to jest uzależnienie, dlaczego młodzi ludzie palą, czy ciężko jest rzucić palenie. Obejrzały również prezentację multimedialną pt: " Nikotyna - nasz wróg". W holu szkoły rozmieszczono plakaty wykonane przez uczniów kl. II i III obrazujące skutki zdrowotne nałogu tytoniowego oraz materiały edukacyjne o sposobach rzucania palenia.

Tak więc, jeśli chcesz być modnym -nie pal! Palenie to przeżytek, który w dodatku zrujnuje Twoje zdrowie i uszczupli budżet!

mgr Marta Jagielska




Śniadanie Daje Moc!!!

           Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Śniadanie Daje Moc!

Najważniejsze cele programu:

1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.
2. Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce - poprzez edukację oraz      promocję prawidłowego żywienia.

           Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki. 8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc, uczniowie każdej klasy wraz z wychowawcą mieli możliwość wspólnie przygotować i zjeść najważniejszy posiłek dnia - śniadanie! Dzieciaki miały frajdę przygotowując pyszne, ,,kolorowe" kanapki, ale także próbowały nowych smaków, dowiedziały się, co lubią na śniadanie inne dzieci oraz panie i dlaczego właściwie ten posiłek jest tak ważny.

           Kochani Rodzice!
           Poranny posiłek zapewnia dostarczenie dziecku energii na drogę do szkoły i kilka pierwszych lekcji. Skutki zdrowotne rozpoczynania nauki bez spożytego śniadania wywołują dolegliwości odczuwane przez ucznia jako zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego zgłaszane jako bóle brzucha. Zużywana energia ze śniadania zjedzonego w domu wystarcza na pierwsze godziny nauki. Aby uczucie głodu nie przeszkadzało w dalszej nauce, niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku - drugiego, szkolnego śniadania!!!

           Kochane Dzieci!
           Oto przykład, który może przemówić do waszej wyobraźni - dlaczego śniadanie jest tak ważne?
Samochód bez benzyny nie zabierze was na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest "paliwo".

mgr Zofia Zięć




Zobacz więcej....


XIV GMINNY PRZEGLĄD PIOSENKI RELIGIJNEJ

           Dnia 3 listopada 2016 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Stanisława Kostki w Biesiadkach odbył się XIV Gminny Przegląd Piosenki Religijnej, w którym wzięło udział m.in. dwoje uczniów z naszej szkoły: Karol Wnęk i Klaudia Młyńska z 5 klasy. Dzieci prezentowały piosenki związane z osobą Papieża i Światowymi Dniami Młodzieży. Nasi uczniowie zaśpiewali następujące utwory: Karol Wnęk - hymn XXIII Światowych Dni Młodzieży z 2008 r. "Przyjmijcie moc", Klaudia Młyńska - hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży "Błogosławieni miłosierni". Po zakończonej prezentacji piosenek, każda szkoła biorąca udział w przeglądzie otrzymała dyplom, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki ze słodyczami.

           Celem corocznego przeglądu jest propagowanie piosenek o tematyce religijnej wśród dzieci i młodzieży; poszukiwanie i kreowanie chrześcijańskiej postawy człowieka, poprzez takie formy jak piosenka, poezja, muzyka; uświadomienie uczniom, że śpiewając podwójnie chwalimy Boga; umożliwienie uczestnikom zdobywania doświadczeń scenicznych oraz prezentacja zdolności artystycznych wykonawców.

ks. mgr Karol Góra




Wyjazd na 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

           W ramach realizowanej w tym roku szkolnym innowacji czytelniczej, uczniowie klas II i III Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi wyjechali na Targi Książki do Krakowa. Głównym celem wyjazdu było spotkanie autorskie z pisarką Katarzyną Ziemnicką, której książka "Wielka wyprawa pirata Nata" została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Przed warsztatami uczniowie mieli dużo czasu, aby pospacerować po całej hali "Dunaj" i odwiedzić niemal wszystkie stoiska wydawnicze. Każde z nich oferowało nie tylko mnóstwo książek dla dzieci, ale również wiele ciekawych gier planszowych, puzzli i innych zabawek edukacyjnych. Wędrując między pawilonami uczniowie zbierali autografy oraz robili sobie zdjęcia z pisarzami i ludźmi telewizji. Dziewczynkom z klasy IIIb udało się uścisnąć rękę i chwilę porozmawiać z Ojcem Leonem Knabitem, benedyktynem z Tyńca. Największą jednak popularnością wśród uczniów cieszył się znany podróżnik Wojciech Cejrowski. Podczas spotkania z panią Katarzyną Ziemnicką dzieci wysłuchały historii o wielkiej wyprawie pirata Nata, czytanej przez autorkę oraz wykonały ilustracje przedstawiające ich własne "pirackie rodziny". Na zakończenie każdy uczeń otrzymał autograf pisarki oraz zakładkę. Mimo licznych tłumów i zmęczenia dzieci wróciły z targów nie tylko oczarowane książkami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi, ale przede wszystkim ubogacone w nowe doświadczenia czytelnicze.

mgr Anna Cichostępska








Turniej w Szachach Drużynowych

           W dniu 21 października 2016r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Gosprzydowej odbył się Gminny Turniej w szachach drużynowych, w którym udział wzięły czteroosobowe drużyny ze Szkół Podstawowych z Biesiadek, Gnojnika, Gosprzydowej i Uszwi. Każda drużyna rozegrała łącznie trzy mecze (z każdym zespołem z innych szkół) zdobywając 2 pkt. za wygrany mecz, 1 pkt za remis i
0 pkt. za przegraną.

Drużyna naszej szkoły w składzie:

1. Konrad Hosaniak ucz. kl.IIIa
2. Jan Kowalczyk ucz. kl. V
3. Jakub Biel ucz. kl. V
4. Klaudia Młyńska ucz. kl.V

po rozegraniu bardzo emocjonujących i wyrównanych partii zdobyła 4 pkt. (dwa mecze wygrane,
a jeden przegrany) zajmując zaszczytne I miejsce w turnieju. Gratulacje!

Nagrodą był okazały puchar dla szkoły i złote medale dla zawodników. Dodatkowo wraz z drużyną z Gosprzydowej nasi uczniowie awansowali na zawody powiatowe.

Klasyfikacja końcowa turnieju:

I miejsce - PSP Uszew
II miejsce- PSP Gosprzydowa
III miejsce - PSP Biesiadki
IV miejsce - PSP Gnojnik

           Ogromne gratulacje dla wszystkich młodych szachistów z terenu naszej gminy.



Zdjęcia: Urząd Gminy Gnojnik

           W dniu 25 października w Brzesku odbył się Powiatowy Turniej w szachach drużynowych. Udział drużyny naszej szkoły nie zakończył się sukcesem, ale zawodnicy dali z siebie wszystko rozgrywając zacięte partie z bardziej doświadczonymi zawodnikami. Poziom turnieju powiatowego był bardzo wysoki, a zwyciężyła drużyna z Łysej Góry, która zdeklasowała inne zespoły.
           Nasi uczniowie zdobyli nowe doświadczenia, wiele się nauczyli i pozytywnie zmotywowali do pracy, aby za rok wynik był lepszy.
           Trzymamy kciuki.

mgr Zofia Zięć


Sportowe życie szkoły

W ostatnich dniach września reprezentanci naszej szkoły uczestniczyli w różnego rodzaju zmaganiach sportowych na poziomie gminnym i powiatowym.

Dnia 23 września na krytej pływalni w Brzesku odbyły się II Jesienne Zawody Pływackie z cyklu "Sprawny przez cały rok". Do rywalizacji przystąpiło trzech naszych uczniów: Kacper Bystroń, Patrycja Bystroń i Łukasz Kaczmarczyk. Najlepiej z całej trójki zaprezentował się Kacper, zdobywając II miejsce w stylu dowolnym i III miejsce w stylu grzbietowym. Zdolny piątoklasista został nagrodzony medalami i pucharem, zyskał także punkty do klasyfikacji cyklu turniejów.

Kolejne zawody to sztafetowe biegi przełajowe. Etap gminny odbył się na stadionie w Uszwi. Spotkanie zostało rozegrane w kategorii dziewcząt i chłopców. Każda z drużyn liczyła po 10 osób. Dziewczynki rywalizowały na dystansie 800 m, a chłopcy 1000 m. Po przywitaniu wszystkich przybyłych, przedstawieniu regulaminu i zasad biegów sztafetowych przystąpiono do współzawodnictwa. Najpierw wystartowały dziewczynki, które zajęły w zawodach IV miejsce. Obiecująco zaprezentowali się chłopcy, zdobywając II miejsce i uzyskując tym samym awans do zawodów powiatowych. Na szczeblu powiatowym nasza drużyna wywalczyła bardzo dobrą V lokatę.

Klasyfikacja zawodów gminnych:

Dziewczynki:

I miejsce - PSP Lewniowa
II miejsce - PSP Gnojnik
III miejsce - PSP Biesiadki
IV miejsce - PSP Uszew

Chłopcy:

I miejsce - PSP Gnojnik
II miejsce - PSP Uszew
III miejsce - PSP Biesiadki

Klasyfikacja zawodów powiatowych w kategorii chłopięcej:
1. PSP nr 3 w Brzesku
2. PSP nr 2 w Brzesku
3. PSP Szczurowa
4. PSP Gnojnik
5. PSP Uszew
6. PSP Jurków
7. PSP Złota
8. PSP Kąty
9. PSP Łysa Góra

A oto skład naszej drużyny chłopców na zawodach powiatowych:
1.Kamil Czchowski
2.Bartłomiej Figiel
3. Kamil Pisarczyk
4. Łukasz Pawełek
5. Szymon Mitera
6. Marcin Nosewicz
7. Krzysztof Krakowski
8. Dawid Banaś
9. Nikodem Kopeć
10. Mateusz Babraj
11. Jakub Fijor

mgr Kamil Kuras



Zobacz więcej....



W dniu Waszego święta najlepsze życzenia składają dziewczęta.

Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta samorząd uczniowski zorganizował dyskotekę dla uczniów klas IV-VI. Uczniowie bawili się 29 września od godziny 15:30 do 17:30. Wszyscy bawili się znakomicie przy ulubionych utworach. Samorząd uczniowski dziękuje przybyłym za uśmiech, energię i wytrwałość na parkiecie.

Samorząd Uczniowski




Dnia 27 i 29 września 2016r. uczniowie klasy III a i b, w ramach zajęć dydaktycznych, wzięli udział w specjalnej lekcji o chlebie, która miała miejsce w Ośrodku Kultury Regionalnej w Starym Wiśniczu. Zajęcia prowadziła pani Bernadeta Błoniarz. W ponad stuleniej chacie, w otoczeniu sprzętów używanych w dawnych czasach przez gospodynie wiejskie, dzieci na własnej skórze przekonały się ile trudu kosztuje pieczenie chleba. Uczniowie na początku umyli ręce w miednicy, by po chwili ugniatać i wałkować ciasto na bułeczki. Gdy były już gotowe, poskręcane i pomalowane białkiem, pani Bernadeta wsadziła je do piekarnika. Podczas pieczenia bułeczek, dzieci słuchały historii powstawania chleba, od czasów zamierzchłych po dzień dzisiejszy. Poznawały przy tym nazwy dawnych sprzętów, które związane były z produkcją chleba w wiejskiej chacie np. bratrura, dzierza, cepy, słomianka. Własnoręcznie mieliły w żarnach pszenicę oraz grały w gry ze sznurkiem i patykiem. Zwieńczeniem zajęć było smarowanie bułeczek miodem lub konfiturą oraz degustacja wypieków. Dzieci wróciły zadowolone i najedzone.

Wychowawcy klas:
mgr Anna Cichostępska
mgr Ilona Palonek




Zobacz więcej....



SPRZĄTANIE ŚWIATA W USZWI

           Jak co roku uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej aktywnie włączyli się w akcję "Sprzątania Świata - Polska". W tym roku przebiegała ona pod hasłem "Podaj dalej...Drugie życie odpadów". Jest to wspólna lekcja ekologii. Jej celem jest promowanie porządku, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejsza się nasz negatywny wpływ na środowisko.

           Czym dla nas jest ekologia najlepiej wyrażą słowa Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, inicjatorki akcji sprzątania w Polsce i założycielki Fundacji Nasza Ziemia, która to fundacja rokrocznie organizuje akcję w Polsce: "Dla mnie ekologia ma bardzo osobisty, ludzki wymiar. Jest to sprawa powietrza, którym oddycham ja i moja rodzina (i nie tylko moja!); parku do którego chodzimy na spacer; wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas."
           Tegoroczna akcja skupiała się na zawracaniu przedmiotów i odpadów z drogi wysypiska. Promowane były działania dzięki, którym rzeczy można "podać dalej", aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. A gdy już się nimi staną, świadomie dać im szansę na "drugie życie", oddając je do zbiórki selektywnej. Aby aktywnie włączyć się w działania proekologiczne, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli spotkaniu z pracownikiem Urzędu Gminy Gnojnik panią Moniką Gazda, która zorganizowała prelekcję, pokazy i konkursy na temat właściwego segregowania odpadów. Nie zabrakło również słodkości dla dzieci, które bardzo aktywnie brały udział w spotkaniu. Następnie wszyscy uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w rękawice i worki, ruszyli na sprzątanie wyznaczonych dla poszczególnych klas rejonów wsi. Oczywiście śmieci były należycie posegregowane.
           Na terenie naszej placówki zorganizowane zostały konkursy ekologiczne. Dzieci klas I - III uczestniczyły w konkursie plastycznym pod hasłem "Dzieci też segregują śmieci". Wszystkie prace były twórcze i pomysłowo promowały segregację śmieci. Komisja konkursowa postanowiła wyróżnić następujących uczniów:

           1 miejsce : Maksymilian Klecki kl. IIIa i Hubert Wąs kl. IIb

           2. miejsce: Adam Czchowski kl. IIb i Wiktor Frankowski kl. I

           3. miejsce: Adam Krakowski kl. IIa i Magdalena Czauderna kl. IIIa

Z kolei dzieci klas IV - VI brały udział w konkursie pod hasłem "Arcydzieła z odpadów". Prace miały być wykonane z różnorodnych odpadów: plastiku, papieru, metalu itp. Kreatywność dzieci zachwyciła wszystkich, którzy oglądali wystawę prac. Były zabawki z plastikowych butelek i pudełkach po lodach, wspaniały domek dla lalek z kartonu, zakrętek i innych zużytych przedmiotów, lampa nocna z łyżeczek, globus, wachlarz, plac zabaw, torebka z plastikowych zakrętek i całe mnóstwo wspniałych przedmiotów, które pokazują w jak fantastyczny sposób można wykorzystać zużyte rzeczy świetnie się przy tym bawiąc. Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca:

            1. miejsce: Kamil Czuba kl. IVa i Błażej Pawełek kl. VIb

            2. miejsce: Julia Cabała kl. IV i Anna Szlachta kl. VIa

            3. miejsce: Ewelina Ciszkowicz kl. VIb i Dawid Jurgała kl. VIb

Uczniowie, którzy zdobyli poszczególne miejsca zostali wyróżnieni na apelu podsumowującym akcję oraz otrzymali z rąk pani dyrektor Bogumiły Jagielskiej nagrody.

           W związku z tym, że wszystkie dzieci z naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczyły w tegorocznej akcji sprzątania świata, w nagrodę za ich wysiłek, zostało dla nich zorganizowane pieczenie kiełbasek, których sponsorem był Urząd Gminy Gnojnik. Uczniowie zgromadzeni wokół grilla wesoło spędzali czas i oczywiście zajadali smakołyki.

mgr Ilona Palonek





Zobacz więcej....




"Bilet do świadectwa" INWAŁD PARK ZAPRASZA





Szkolny zestaw podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego
na rok szkolny 2016/2017





"Książki naszych marzeń"

           W bieżącym roku szkolnym nasza placówka przystąpiła do programu ministerialnego "Książki naszych marzeń", dzięki czemu do biblioteki szkolnej zakupiono pokaźną liczbę książek wybranych przez samych uczniów. W ramach programu każda klasa realizowała projekt edukacyjny, wykorzystując tym celu księgozbiór biblioteczny.

10 czerwca dokonano podsumowania projektu. Przedstawiciele klas zaprezentowali efekty swojej pracy.

Klasy I realizowały projekt "Jesteśmy ilustratorami książek". Po zapoznaniu się z wybranymi lekturami dzieci wykonywały ilustracje: uczniowie klasy Ia - do książki "Cztery łapy i ogon", klasa Ib - do książki "Nela, mała reporterka".

Klasa IIa czytała "Labirynt Lukrecji" autorstwa Agnieszki Chylińskiej. Do tej książeczki uczniowie wykonywali prace plastyczne ilustrujące różne sytuacje, w których możemy pomóc innym ludziom. Prace zostały umieszczone na plakacie przedstawiającym labirynt.

Uczniowie klasy IIb poznawali przygody Basi, bohaterki cyklu książek autorstwa Zofii Staneckiej. Drugoklasiści zmierzyli się z zadaniem aktorskim, bo realizowali projekt "My też możemy być aktorami". Na szkolnej scenie zaprezentowali przedstawienie "Basia i telewizor". Przesłanie tej sztuki było bardzo na czasie: zamiast spędzać czas przed telewizorem, spędźmy go z rodziną (gra w piłkę, przygotowanie rodzinnego przedstawienia).

Klasa III poznawała przygody Neli, małej reporterki. Uczniowie w grupach wykonywali plakaty przedstawiające podróż Neli i Martyny Wojciechowskiej przez Afrykę. Razem z tymi podróżniczkami uczniowie poznawali florę i faunę Afryki oraz kulturę i obyczaje mieszkańców Czarnego Lądu. Aby wykonać plakaty trzecioklasiści musieli też poszukać materiałów w internecie oraz w czasopismach.

Uczniowie klasy IV również podzielili się na grupy i opracowywali reklamy ulubionych książek - realizowali projekt "Zareklamuj książkę". Mogliśmy zobaczyć prace plastyczne - plakaty a także prezentacje multimedialne zachęcające do przeczytania, m.in. "Dziennika cwaniaczka", "Opowieści z Narnii", "Neli, małej reporterki", książek o Tomku Wilmowskim autorstwa Alfreda Szklarskiego.

Klasa Va zmierzyła się z projektem historycznym. Na podstawie książek biograficznych oraz "Pocztu władców polskich" uczniowie opracowywali w grupach albumy opisujące wybranych władców. Dodatkowo każda grupa wykorzystała ciekawą, humorystyczną książkę pt."Jagiełło pod prysznicem", z której zaczerpnięto anegdoty o wybranym królu. Podczas podsumowania projektu uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie albumy.

Uczniowie klasy Vb realizowali projekt "Książka też może być twoim przyjacielem". Na apelu zaprezentowały się dwie grupy. Jedna z nich przygotowała plakat o książce "Koszmarny Karolek". Efektem pracy drugiej grupy była prezentacja multimedialna opowiadająca o najnowszych przygodach Mikołajka, bohatera dobrze znanego młodzieży szkolnej. Autorki prezentacji udowodniły, że Mikołajek i jego przyjaciele mogą też być naszymi przyjaciółmi.

Klasa VIa realizowała projekt "To warto przeczytać". W grupach uczniowie przygotowywali prezentacje książek, które polecali innym do przeczytania, np. "Dynastia Miziołków", "Koszmarny Karolek", "Moja najlepsza przyjaciółka" oraz książki o samochodach.

Na koniec zaprezentowali się uczniowie klasy VIb, którzy zmagali się z projektem "Savoir vivre czyli zasady dobrego zachowania". Szóstoklasiści pracowali na bazie dostępnych w bibliotece książek z tej dziedziny. Efekty swej pracy zaprezentowali w trzech różnych formach: plakat "Magiczne słowa", scenka "W sklepie" oraz pokaz mody na różne okazje, który został nagrodzony rzęsistymi brawami przez zebranych na sali uczniów i nauczycieli, ponieważ został przez uczniów opracowany z przymrużeniem oka.

           Na zakończenie spotkania dokonano podsumowania trzech szkolnych konkursów. Rozdano nagrody i wyróżnienia uczniom klas I-III za systematyczne, staranne i samodzielne prowadzenie zeszytu lektur. Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Zaczyńska - uczennica klasy II a. Słodką nagrodę otrzymała również Najlepiej Czytająca Klasa. Okazała się nią klasa II b.

Pani dyr. Bogumiła Jagielska wręczyła również nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu języka angielskiego dla uczniów klasy III. Oto nagrodzeni uczniowie: I miejsce-Weronika Osada; II miejsce-Wiktoria Dziedzic; III miejsce-Kacper Pawełek. Gratulujemy zwycięzcom!

mgr Józefa Zych





Zobacz więcej....



Kolejny sukces Alicji

           Gimnazjum nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Tarnowie ogłosiło konkurs zatytułowany "Polskie drogi do niepodległości"poświęcony życiu i działalności patrona szkoły. Konkurs skierowany był do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów pasjonujących się historią i potrafiących przetworzyć swoje zainteresowania na ciekawą formę plastyczną. Jego celem było przybliżenie młodzieży sylwetki Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który może stanowić wspaniały wzorzec dla młodych ludzi i być przykładem patriotyzmu.

           Do udziału w konkursie zgłosiły się cztery uczennice klasy VI a: Alicja Hosaniak, Anna Kowalczyk, Gabriela Pysno oraz Izabela Zych. Wszystkie dziewczęta wykonały piękne prace plastyczne.

           Jury konkursu przyznało w kategorii szkół podstawowych I miejsce Alicji Hosaniak, która przygotowała pracę plastyczną w formie znaczka pocztowego, posługując się ołówkiem. Pozostałe uczestniczki otrzymały dyplomy za udział.

           Gratulujemy Alicji i jej koleżankom i życzymy kolejnych sukcesów.

mgr Józefa Zych




Dzień Dziecka na sportowo

           Jak co roku w naszej szkole 1 czerwca został zorganizowany Dzień Dziecka. Najmłodsi uczniowie z klas I - III spędzili ten dzień na boisku szkolnym, biorąc udział w różnego rodzaju grach i zabawach. Uczniowie klas IV - VI, zarówno chłopcy jak i dziewczynki, uczestniczyli w jubileuszowym bo już X Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Sołtysa wsi Uszew.

           Turniej został rozegrany na obiekcie sportowym Orlik 2012. W zmaganiach brali udział uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Uszwi. W rywalizacji klas szkoły podstawowej w kategorii dziewcząt i chłopców najlepiej zaprezentowała się klasa VI, wygrywając wszystkie swoje mecze i zdobywając puchar za I miejsce. Zwycięska drużyna zagrała następnie mecz z najlepszą drużyną z gimnazjum. Tym razem większymi umiejętnościami wykazali się starsi koledzy i koleżanki. Sołtys wsi Pan Stanisław Cebula ufundował także nagrodę specjalną dla najlepszego strzelca turnieju, którym został Jakub Cebula. Wszyscy uczniowie, zarówno ze szkoły podstawowej jak i gimnazjum, otrzymali również nagrody w postaci piłek do piłki nożnej ufundowanych przez Pana Sołtysa. Wszystkie puchary i nagrody zostały uroczyście wręczone 5 czerwca na pikniku rodzinnym.

           Dzień Dziecka można zaliczyć do udanych - dopisały humory i pogoda. Dodatkowo każdy z uczniów w ramach swego święta został obdarowany słodkim upominkiem, chłodną wodą i lodami ufundowanymi przez Radę Rodziców.

mgr Kamil Kuras



Zobacz więcej....



GMINNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

31 maja po raz kolejny odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs z Języka Angielskiego dla szóstoklasistów. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów językiem obcym, doskonalenie umiejętności językowych oraz wdrażanie do samodzielnej pracy. Dał on możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności językowych w określonej grupie wiekowej. Każdy nauczyciel uczący w szkole podstawowej naszej gminy był odpowiedzialny za przygotowanie jednej części konkursu przydzielonej przez organizatora. Zadania dotyczące pracy z tekstem słuchanym przygotowała p. Anna Rojowska ze Szkoły Podstawowej w Gnojniku. P. Anna Pabian ucząca w Lewniowej była odpowiedzialna za część sprawdzającą pracę z tekstem czytanym. P. Anna Kukułka z PSP w Gosprzydowej przygotowała funkcje językowe, a P. Anna Korczyńska pracująca w PSP w Biesiadach - gramatykę. Uszew była odpowiedzialna za słownictwo.

Konkurs trwał 75 minut, po czym komisja konkursowa oceniła prace i wyłoniła zwycięzców. Rywalizacja była bardzo wyrównana.

I miejsce zdobyła Roksana Świderska z PSP w Lewniowej, na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Klaudia Czyż oraz Jakub Biernat z PSP w Uszwi. III miejsce zajął Michał Sacha z PSP w Biesiadkach. Zwyciężczyni otrzymała Słownik polsko-angielski, angielsko-polski, a nagrodami za II i III miejsce były książki w języku angielskim. Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie - Sebastian Tekiela z PSP w Gosprzydowej, Aleksandra Krakowska z PSP w Biesiadkach, Kamila Adamik z PSP w Lewniowej oraz Michalina Wnęk i Jacek Kowalczyk z PSP w Gnojniku otrzymali nagrody pocieszenia.

Poza tym każdy z uczestników otrzymał słodki upominek, którego sponsorem był Sklepik Uczniowski w Uszwi.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka angielskiego.

mgr Sabina Krakowska




,, Mistrz matematyki"

30 maja bieżącego roku odbył się w Lewniowej Gminny Konkurs Matematyczny ,, Mistrz matematyki". Pierwsze miejsce w tym konkursie zdobyła nasza uczennica Alicja Hosaniak. Serdecznie jej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

mgr Lukrecja Chochlińska




Noc w bibliotece

"Wolno czytać"

27 maja o godzinie 19:00 przed budynkiem szkolnym pojawiła się grupa uczniów klasy Vb. Byli to uczestnicy szkolnej nocy w bibliotece - wszyscy zaopatrzeni w śpiwory, prowiant oraz dobry humor i postanowienie, że tej nocy spać nie będą.

Celem akcji była promocja czytelnictwa oraz uświadomienie młodzieży, że w bibliotece też można wesoło spędzić czas. Uczestnicy akcji zostali podzieleni na kilkuosobowe grupy i musieli się zmierzyć z różnorodnymi zadaniami językowymi typu: Popraw błędy w zdaniach, Dopisz brakujące części przysłów, Ułóż wyrazy alfabetycznie, Ułóż zdanie z rozsypanki wyrazowej.

Kolejnym zadaniem było ułożenie hasła zachęcającego do odwiedzania biblioteki oraz do czytania książek. Oto efekty pracy uczniów:

"Czytaj książki mój kolego, bo od książki nie ma nic lepszego".

"Książki są wspaniałe, do czytania doskonałe".

"Do biblioteki z nami chodź, by przeczytać książek stos.
Zachęcamy wszystkich was, aby w bibliotece wesoło spędzać czas".


W dalszej części zabawy, na podstawie czytanych fragmentów książek, młodzi czytelnicy odgadywali tytuł oraz nazwisko autora. Na zakończenie zmagań uczniowie w grupach wykonywali projekt stroju bohatera książkowego. W tym celu wykorzystali ścinki bibuły, kolorowego papieru, włóczki. Zmagania umysłowe były przeplatane sportowymi "przerywnikami", dlatego korytarz zamienił się w mini boisko sportowe.

Tego wieczora uczniowie zaprezentowali także przygotowywane od kilku tygodni prezentacje na temat "Książka też może być moim przyjacielem".

Chyba pod wpływem wrażeń uczestnicy imprezy czytelniczej długo nie mogli zasnąć. Następnego dnia rano wszyscy trochę niewyspani, ale zadowoleni rozeszli się do domów.

mgr Józefa Zych







Sukcesy poetyckie naszych szóstoklasistek

           19 maja 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionu "Barbara" AK w Pawęzowie odbyła się gala rozdania nagród w IV edycji Konkursu Poetyckiego Barwy Ojczyste. Wśród laureatów znalazły się aż dwie nasze uczennice - Karolina Kudzia i Anna Rzońca.
           Celem konkursu, nad którym patronat objęli: Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak, Wójt Gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła, Stowarzyszenie "Pawęzów Razem" oraz Niezależny Serwis Informacyjny KADR, było rozwijanie zainteresowania uczniów poezją, propagowanie wśród uczniów postawy patriotycznej, a także nawiązanie do ciekawych miejsc, zabytków, kultury Małopolski. Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej mieli możliwość wyrażenia swych refleksji dotyczących piękna miejsc związanych z Małopolską przy pomocy tekstu poetyckiego.
           Karolina Kudzia i Anna Rzońca zdobyły ex aequo II miejsce w kategorii wiersz o dowolnej budowie. Sukces aż dwóch naszych uczennic jest o tyle satysfakcjonujący, że na konkurs nadesłano 174 utwory z 31 szkół. Należy również dodać, że Karolina jest już laureatką tego konkursu - w zeszłym roku zdobyła Nagrodę Specjalną redaktor NSI "Kadr" - p. Lidii Jaźwińskiej.
           Gratulujemy dziewczętom tak wysokich lokat i życzymy im kolejnych sukcesów!

mgr Anna Zych



"Spotkanie z ilustratorką książek"

19 maja 2016r. klasa II b wraz z wychowawczynią,w ramach majowych Dni Książki, odwiedziła Bibliotekę Wiejską w Uszwi. Na spotkanie z drugoklasistami czekał wyjątkowy gość z Krakowa, pani Małgorzata Flis, ilustratorka książek dla dzieci, znana z tworzenia pięknych rysunków do legend spisanych przez Wandę Chotomską. Na początku pani Małgorzata opowiadała o swojej pracy, rysowała postaci z bajek, pokazywała swoje stuletnie pudełko z farbami oraz zachęcała uczniów do zapoznania się z malarstwem jaskiniowym. Uczniowie mieli również okazję usłyszeć o tym jak tworzy się ilustracje do książek. W dalszej części spotkania odbyły się warsztaty plastyczne. Dzieci miały za zadanie narysować zwierzątko i stworzyć swoją okładkę do książki. Najczęściej uczniowie rysowali psa, kota i żabę. Kilku nawet starało się odwzorować obrazki pani Małgorzaty. Na zakończenie wszyscy urządzili wystawę prac i wspólnie podziwiali dokonania kolegów. Spotkanie ze sławną ilustratorką było dla dzieci ciekawym przeżyciem i niezapomnianą przygodą. Jeszcze raz dziękujemy pani Monice za zaproszenie i pani Małgorzacie za poświęcony czas.

Dzieci klasy II b wraz z wychowawczynią





Kolejny sukces w Gminnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II

           Dnia 18 maja 2016 r. uczennice naszej szkoły kolejny już raz zajęły I miejsce w organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Gnojniku Gminnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem Czas łaski - Rok Święty Miłosierdzia. Nasza drużyna w składzie: Alicja Hosaniak, Emilia Jarzmik i Gabriela Osada wspaniale poradziła sobie z pytaniami konkursowymi, obejmującymi znajomość biografii Papieża Polaka a także świętej siostry Faustyny. Gratulujemy dziewczętom i życzymy im kolejnych sukcesów!

mgr Anna Zych



BEZPIECZEŃSTWO DZIECI -DEBATA

           9 maja 2016 r. w naszej szkole odbyła się debata pn. "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych na terenie powiatu brzeskiego", w której udział wzięli nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych z naszej gminy.
           Dyskusję poprowadziła policjantka z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Brzesku st. sierż. Monika Lis wspólnie z Komendantem Komisariatu Policji w Czchowie podinsp. Piotrem Wójciakiem.

Podczas zebrania poruszone zostały następujące tematy:
- Algorytmy działania w przypadku przemocy w rodzinie;
- Wtargnięcie napastnika do placówki szkolnej;
- Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie.

           Uczestnicy debaty w swoich wypowiedziach przedstawiali własne doświadczenia nt. zachowania się uczniów i postępowania nauczycieli w sytuacjach nietypowych, czasem zagrażających życiu. Zebrani wyrazili nadzieję, że niniejsze spotkanie przyczyni się do lepszej współpracy osób oraz instytucji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

mgr Maria Górka




KOLEJNA EDYCJA PROGRAMU " JUŻ PŁYWAM "

5 kwietnia 2016 r. ruszyła w naszej szkole kolejna edycja projektu "Już pływam". Jest to program współfinansowany ze środków Województwa Małopolskiego. Część kosztów sponsoruje gmina, część rodzice.
27-miu pierwszoklasistów co wtorek wyrusza na wyprawę do Bochni, aby pod okiem doświadczonych i wyspecjalizowanych instruktorów uczyć się skomplikowanej sztuki pływania. Kurs realizowany jest w cyklu ośmiu cotygodniowych lekcji na pływalni. Dzięki uczestnictwu w zajęciach dzieci mają okazję oswoić się z wodą i nabyć podstawowe umiejętności oraz nawyki przydatne na basenie. Uczą się dyscypliny, samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych.
Głównym celem programu jest mądre zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, korygowanie wad postawy, upowszechnianie kultury fizycznej, promowanie aktywności ruchowej, a przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci na kąpieliskach.

mgr Marta Jagielska






"Dzień Ziemi"

           Tegoroczny Dzień Ziemi świętowaliśmy dokładnie 22 kwietnia. Z tej okazji rozegrany został QUIZ WIEDZY O PRZYRODZIE. Wybrani uczniowie z klas IV - VI podzieleni zostali na trzy drużyny: Orły, Żubry oraz Wilki. Różnorodne konkurencje, takie jak: test wiedzy, układanie wiosennej rymowanki czy rozwiązywanie kalamburów o treści przyrodniczej rozgrzały widownię, która energicznie kibicowała poszczególnym ekipom. Ostatecznie zmagania wygrała drużyna Wilków w składzie: Jan Brzeski - kl.IV, Sabrina Kowalczyk - kl.Va, Kamil Czchowski - kl.Vb, Alicja Hosaniak - kl. VIa i Anna Rzońca - kl.VIb. Dyplomy Znawców Przyrody dla zwycięzców oraz słodkie upominki dla wszystkich zespołów zrekompensowały wysiłek włożony w rywalizację. Wilkom gratulujemy rozległej wiedzy przyrodniczej, wygranej w quizie a wszystkim uczestnikom dobrej zabawy!

mgr Anna Zych







Świetlica szkolna - przestrzenią dla edukacji, rozwoju i zabawy

           W okresie od października do marca bieżącego roku szkolnego nasza szkoła uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą Świetlica szkolna - przestrzenią dla edukacji, rozwoju
i zabawy,
którego celem było zaprezentowanie świetlicy jako przyjaznego miejsca dla nauki i zabawy uczniów.
            Regulamin konkursu obejmował realizację kilku zadań o różnej tematyce - bezpieczeństwo, tolerancja, zabawa, tradycje i zwyczaje oraz kultura osobista.
            Pogadanki na temat bezpiecznych zabaw zimowych miały na celu kształtowanie umiejętności wyboru ciekawego i bezpiecznego sposobu spędzania czasu w zimie.
Podczas zajęć z uczniami klas młodszych prowadzono rozmowy na temat sposobów pomocy zwierzętom w przetrwaniu zimy.
Wspólnie z dziećmi przygotowaliśmy zabawę karnawałową, uczniowie projektowali stroje i pomagali dekorować ,,salę balową".
Święta Wielkanocne były okazją do zrealizowania zadania na temat tradycji i symboliki świąt oraz zorganizowania konkursu na najpiękniejszego baranka i pisankę. Wśród uczniów klas starszych rozmawialiśmy o tolerancji. Pogadanki na temat podobieństw i różnic wynikających z pochodzenia, koloru skóry, wyznania czy np. inwalidztwa pozwoliły uczniom odpowiedzieć na pytanie - czy jestem tolerancyjny?
Savoir vivre - kultura osobista jest wizytówką każdego z nas - to temat cyklu zajęć podczas, których uczniowie zgłębiali tajniki kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach i uczyli się także pięknie nakrywać do stołu.
           W trakcie realizacji poszczególnych zadań uczniowie wykonywali prace plastyczne, które wraz z opisem przedsięwzięć dokumentowanych zdjęciami zostały przesłane do jury konkursu do Warszawy. Udział w konkursie zakończył się sukcesem naszej placówki. Otrzymaliśmy wymaganą liczbę punktów za realizację zadań, a szkoła otrzymała certyfikat.
            Świetlica szkolna zaprasza dzieci do udziału w zabawach i rozwijaniu swoich zainteresowań.

mgr Zofia Zięć




Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej
w szachy dziewcząt i chłopców

           11 kwietnia 2016r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbył się Wojewódzki Turniej Szachowy, w którym udział wzięli najlepsi zawodnicy z powiatów województwa małopolskiego
(47 dziewcząt i 50. chłopców).
           Celem zawodów była popularyzacja gry w szachy oraz wyłonienie najlepszego zawodnika
i zawodniczki w Małopolsce.
           Naszą szkołę reprezentowała Alicja Hosaniak, uczennica kl.VIa - nasza najlepsza szachistka, wicemistrzyni Gminy Gnojnik i mistrzyni Powiatu brzeskiego.
Każdy uczestnik rozegrał 7 partii szachowych. Alicja uzyskała 3,5 p. i uplasowała się na 23 pozycji, co należy uznać za wielki sukces, bowiem poziom turnieju wojewódzkiego jest niezwykle wysoki.

           Gratulujemy Alicji tak wielu sukcesów szachowych i życzymy dalszych, jeszcze lepszych wyników.

mgr Zofia Zięć



Zawody sportowe w pływaniu

Na krytej pływalni w Brzesku zostały rozegrane zawody pływackie dzieci z cyklu "Sprawny przez cały rok". Naszą szkołę i gminę reprezentowało trzech uczniów. Byli to Karol Grzywacz, Patrycja Bystroń i Kacper Bystroń. Zawodnicy uczestniczący w zawodach mieli do wyboru dwa style w jakich będą startować: styl dowolny i grzbietowy. Uczestnicy rywalizowali na dystansie 25 m.
Najlepiej z naszej trójki zawodników zaprezentował się Kacper Bystroń, który zajął pierwsze miejsce i zdobył złoty medal w wyścigu w stylu grzbietowym.

mgr Kamil Kuras


Sztafetowe biegi przełajowe

6 kwietnia nasza szkoła gościła najlepszych biegaczy ze szkół podstawowych gminy Gnojnik, którzy przybyli aby rywalizować w gminnych zawodach w przełajowych biegach sztafetowych dziewcząt
i chłopców. Do rywalizacji zgłosiły się drużyny ze szkół podstawowych z Uszwi, Lewniowej, Biesiadek i Gnojnika. Zawody zostały przeprowadzone na stadionie piłkarskim klubu LKS Uszew a uczniowie mieli do pokonania dystans 1000 m.
Drużyny dziewcząt i chłopców z naszej szkoły zdobyły w zawodach po III miejscu.

Klasyfikacja zawodów:

Dziewczyny

1. Sp Lewniowa
2. Sp Gnojnik
3. Sp Uszew
4. Sp Biesiadki

Chłopcy

1. Sp Gnojnik
2. Sp Lewniowa
3. Sp Uszew
4. Sp Biesiadki

mgr Kamil Kuras






Światowy Dzień Zdrowia 2016. POKONAJ CUKRZYCĘ!

           Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia przypadający 7 kwietnia poświęcony był tematowi cukrzycy - przewlekłej choroby, której skutki zdrowotne mogą być bardzo poważne. W Polsce obecnie na cukrzycę choruje 2,6 milionów osób, z czego aż 750 tys. nie zdaje sobie z tego sprawy.
           Obchody Światowego Dnia Zdrowia w szkole zainaugurowało przygotowanie gazetki informacyjne dla uczniów, pracowników i rodziców na temat przyczyn i skutków tej groźnej choroby oraz skutecznych sposobów jej zapobiegania.
W klasach I-III wychowawcy przeprowadzili pogadanki na temat zdrowego odżywania i aktywności fizycznej, czynników, które pozwolą ustrzec się przed wieloma chorobami. Uczniowie klas IV-V obejrzeli prezentację multimedialną na temat cukrzycy i rozmawiali o sposobach jej zapobiegania. Szóstoklasiści wzięli udział w spotkaniu z panią higienistką, która przygotowała prelekcję i prezentację multimedialną, oraz przekazała młodzieży wiele cennych informacji na temat skutecznego zapobiegania cukrzycy. Ponadto uczniowie wykonali plakaty informacyjne pod hasłem ,,Pokonaj cukrzycę".
           Poprzez obchody światowego dnia zdrowia w szkole chcieliśmy zwrócić uwagę odbiorców na podstawowy czynnik, który ma wpływ na powstanie cukrzycy - niewłaściwą dietę i brak aktywności fizycznej!
           PAMIĘTAJMY! Zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia uchroni nas przed wieloma chorobami w tym także przed cukrzycą!

mgr Zofia Zięć






Konkursy wielkanocne

           Tradycją naszej szkoły jest organizowanie szkolnych konkursów plastycznych, których celem jest propagowanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. W tym roku szkolnym zadaniem uczniów było wykonanie pisanek i baranków wielkanocnych.
           Prace oceniane były w kategoriach wiekowych:
- klasy I - III
- klasy IV - VI
           Jury podczas wyboru najpiękniejszych prac kierowało się następującymi kryteriami: pomysłowość, różnorodność użytych materiałów, estetyka i staranność wykonania.

Wyniki konkursów:

Najpiękniejsza pisanka

Kl.I-III
I miejsce - Eryk Świerad kl.IIb
II miejsce - Klaudia Jarzmik kl.Ib
III miejsce - Nikola Dudek kl.Ia
Wyróżnienie - Hubert Klecki kl.Ib

Kl.IV-VI
I miejsce - Sabrina Kowalczyk kl.Va
II miejsce - Michał Czauderna kl.Va
III miejsce - Zuzanna Robak kl.IV oraz Klaudia Młyńska kl.IV

Baranek wielkanocny

Kl.I-III
I miejsce - Ewelina Biernat kl.Ib
II miejsce - Filip Dobranowski kl.IIa
III miejsce - Julia Cabała kl.III oraz Julia Zych kl.Ia

Kl.IV-VI
I miejsce - Kamil Pisarczyk kl.IV
II miejsce - Kamil Czuba kl.Va
III miejsce - Anna Jarosińska kl.VIa

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i drobne nagrody podczas apelu szkolnego.

mgr Zofia Zięć



Zobacz więcej....



POWITANIE WIOSNY

           21 marca wspólnie przywitaliśmy wiosnę. Uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami tradycyjnie udali się topić marzannę. Popłynęła marzanna, zabrała ze sobą zimę, a dzieci pożegnały ją oklaskami i piosenką. W tym czasie uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami wzięli udział w Sportowym Turnieju Wielkanocnym.

           Na początku zaprezentowały się "Panie Wiosny" ubrane w ekologiczne szaty, samodzielnie przygotowane przez uczniów poszczególnych klas. Majestatyczne postaci kroczące w takt wiosennych piosenek wprowadziły uczestników turnieju w wesoły nastrój. W kolejnych konkurencjach brali udział wszyscy uczniowie klas IV-VI. Chłopcy wykonywali projekty pisanek wielkanocnych, wymieniali zwiastuny wiosny, a dziewczęta rysowały kartki wielkanocne i układały rymowanki na temat wiosny, do których należało wymyślić melodię, a następnie je zaśpiewać. Wiele emocji wzbudziły też zabawy sprawnościowe: wyścigi zajęcy, slalom z pisanką, toczenie pisanki hokejką, rzut do celu, skoki w worku czy odbijanie piłki na czas. Na zakończenie odbył się mecz w siatkówkę.

          Po tak udanym powitaniu wiosny wszyscy zadowoleni rozeszli się do domów, przekonani, że teraz już na pewno będzie ciepło.

mgr Maria Górka




Zobacz więcej....



Festiwal Piosenki Dziecięcej

          Dnia 16.03.2016r. przedstawiciele klas I - III z naszej szkoły wzięli udział w III Międzyszkolnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Organizatorem festiwalu była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Brzesku.
          Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali: Hubert Wąs z klasy Ib, Wiktoria Zaczyńska z klasy IIa oraz Weronika Osada z klasy III.

mgr Ilona Mech




Dnia 10 i 11 marca 2016 zostały rozegrane zawody gminne w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Pierwszy turniej został rozegrany w naszej szkole. Podczas zawodów rywalizowali ze sobą chłopcy ze szkół podstawowych z Uszwi, Lewniowej, Biesiadek i Gosprzydowej. Uczniowie rywalizowali w systemie rozgrywkowym "każdy z każdym", grając do dwóch wygranych setów. Obsługą sędziowską zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego. Nasza drużyna zajęła bardzo dobre II miejsce.

W drugim dniu rywalizowały zespoły dziewcząt a zawody zostały rozegrane w Lewniowej. Do rywalizacji zgłosiły się drużyny ze szkół z Lewniowej, Uszwi, Gosprzydowej, Biesiadek i Gnojnika. Nasza drużyna po bardzo zaciętych meczach zajęła również II miejsce.

mgr Kamil Kuras







"EuroWeek - Szkoła Liderów"

W tym roku uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w obozie językowym "EuroWeek - Szkoła Liderów" organizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży. Szkolenie odbyło się w malowniczo położonej górskiej miejscowości ziemi kłodzkiej Długopole - Zdrój w Ośrodku Wczasowym "Aleksander". Trwało od 26 lutego do 1 marca. Wzięło w nim udział 22 uczniów klas IV-VI. Program "EuroWeek - Szkoła Liderów" obejmował 4 bloki tematyczne: Praca w grupie, Kierowanie, Kultury świata i Europa; stosunki międzynarodowe. Zajęcia prowadzone były przez wolontariuszy EFM z Indonezji, Wietnamu, Kenii, Włoch, Indii i Turcji. Odbywały się w języku angielskim i miały formę interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych oraz ćwiczeń praktycznych.

Dotarcie na miejsce zajęło nam 6 godzin. Po uroczystej kolacji uczniowie mieli możliwość poznania wolontariuszy oraz innych uczestników warsztatów- swoich rówieśników z Gniezna i Hanulina. Codziennie tuż po śniadaniu uczniowie brali udział w porannych "energizerach" czyli wspólnych integracyjnych zabawach i ćwiczeniach na rozpoczęcie dnia. Następnie pracowali w grupach. Wymagało to od nich sporego wysiłku intelektualnego, zaangażowania i pracy nad zadaniami rozwijającymi najcenniejsze umiejętności społeczne i językowe. Uczniowie ćwiczyli umiejętności: autoprezentacji, szybkiego przygotowania informacji na zadany temat, odgrywania ról, reżyserowania filmików, współpracy, podziału ról i obowiązków, budowania zaufania w grupie, dobrej organizacji czasu pracy i zadań, np. w ciągu 30 minut należało wykonać 10 zadań czyli "Mission Impossible". Uczniowie codziennie doskonalili także umiejętność posługiwania się językiem angielskim.

Wieczorami wolontariusze zabierali wszystkich uczestników do swoich krajów poprzez przygotowane prezentacje. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat kultury, tradycji i obyczajów, m.in. Wietnamczyków, Włochów, Kenijczyków czy Indonezyjczyków. Wszyscy nauczyli się też podstawowych słów w językach prezentowanych krajów oraz kilku tańców tureckich.

W trakcie obozu odbywały się spacery po parku zdrojowym a także wycieczka krajoznawcza do Bystrzycy Kłodzkiej oraz Kłodzka, podczas której uczniowie zwiedzali Starówkę i zabytki m.in. replikę Mostu Karola z czeskiej Pragi.

Na koniec warsztatów uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w obozie i poszczególnych warsztatach. Nadszedł czas pożegnania. Uściskom, podziękowaniom oraz wspólnym selfie nie było końca. Dzięki codziennym, intensywnym kontaktom z wolontariuszami, uczniowie przełamywali barierę językową i rozwijali umiejętności komunikacyjne. Wszyscy uczestnicy wypowiadają się w samych superlatywach o wrażeniach, doświadczeniach oraz atmosferze panującej w czasie 5 - dniowego pobytu w Długopolu -Zdroju. Większość z nich już planuje udział w warsztatach w przyszłym roku.

mgr Sabina Krakowska





Zobacz więcej....



          W lutym 2016 r. uczniowie klasy II b z Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi brali udział w projekcie edukacyjnym "W krainie prądu elektrycznego", realizowanym w ramach konkursu "Planeta energii".

          Głównym celem projektu było zapoznanie drugoklasistów z pojęciem prądu, jego pochodzeniem i wpływem na życie człowieka. Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie zdobywali wiedzę na temat różnych źródeł światła wykorzystywanych na przestrzeni wieków. Uczyli się o sposobach oświetlania mieszkań dawniej i dziś. Najciekawsze dla dzieci było niewątpliwie odgadywanie, jak to się dzieje, że żarówka świeci oraz budowanie obwodu zamkniętego przy użyciu baterii, żarówki i kabelków. Uczniowie przyswajali również pojęcia "izolatory" i "przewodniki" prądu, sprawdzali, jakie materiały przewodzą prąd, a jakie nie. Pracując w grupach, odkrywali rodzaje elektrowni, które występujące w Polsce. Najbardziej ciekawiły ich odnawialne źródła energii (elektrownie wiatrowe, wodne i słoneczne). Ważnym celem zajęć było również poznanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych w domu, np. unikania kontaktu mokrych rąk z gniazdkiem, gdyż woda jest doskonałym przewodnikiem i może spowodować porażenie. W ramach projektu uczniowie wykonywali ponadto prace plastyczne na temat "Jak prąd elektryczny przedostaje się z elektrowni do domu", oglądali filmy edukacyjne, wykonywali plakaty promujące bezpieczne obchodzenie się z prądem, a przede wszystkim w łatwy sposób poznawali trudne zagadnienia z dziedziny fizyki.
          Dla wszystkich uczniów zajęcia te były niezapomnianym doświadczeniem i ciekawą przygodą.

                                                                                           Wychowawca klasy:

mgr Anna Cichostępska








          Dnia 15 lutego 2016 roku w naszej szkole zagościł Teatr Lalek "Bajka". Uczniowie klas I - IV obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. "Cenne rady" - czyli jak uniknąć zagrożeń w różnych sytuacjach życiowych, aby uchronić swoje życie i zdrowie. Przedstawienie poprzez bogate treści dydaktyczne oraz duże oryginalne kukiełki nauczyło dzieci bezpiecznych zachowań w domu, poza domem, na ulicy, oraz gdzie szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców lub opiekunów. Akcja rozgrywała się w chatce u Kozy i Kózki, w lesie oraz w pobliżu drogi.

mgr Ilona Mech



Gminne Zawody w Piłce Koszykowej

          10 i 11 lutego na hali sportowej w Gnojniku zostały rozegrane zawody gminne w piłce koszykowej szkół podstawowych w kategorii dziewcząt i chłopców. W pierwszym dniu zmagań naszą szkołę reprezentowały dziewczęta. Rywalizowały one z rówieśniczkami ze szkół w Lewniowej, Biesiadkach i Gnojniku. Dzięki dużej ambicji i chęci zwycięstwa nasza drużyna uzyskała III miejsce zdobywając puchar.

          Oto wyniki spotkań:

Uszew - Lewniowa 2:8
Biesiadki - Gnojnik 4:24
Uszew - Biesiadki 20:4
Lewniowa - Gnojnik 8:4
Uszew - Gnojnik 2:6
Lewniowa - Biesiadki 22:8

          Drugi dzień zmagań sportowych to rozgrywki chłopców. Nasi uczniowie rywalizowali znowu z uczniami ze szkół w Biesiadkach, Lewniowej i Gnojniku. Emocji i walki o każdą piłkę było bardzo dużo, co obfitowało w piękne i składne akcje. Naszej drużynie zabrakło niewiele aby zająć pierwsze miejsce w rozgrywkach. Jedna porażka, jeden rzut do kosza spowodował, że nasi chłopcy zajęli i tak bardzo dobre II miejsce pokonując zespoły z Lewniowej i Gnojnika. W nagrodę za wysokie miejsce na podium drużyna dostała dyplom i okazały puchar. Kolejne zmagania sportowe, w których uczestniczyć będą nasi uczniowie, to zawody w piłce siatkowej chłopców rozgrywane w naszej szkole i piłce siatkowej dziewcząt w Publicznej Szkole Podstawowej w Lewniowej.

          Wyniki spotkań piłki koszykowej chłopców:

Gnojnik - Lewniowa 2:6
Uszew - Biesiadki 2:4
Lewniowa - Biesiadki 8:8
Gnojnik - Uszew 0:6
Lewniowa - Uszew 2:4
Biesiadki - Gnojnik 8:0

mgr Kamil Kuras







"W karnawale to są bale!".

          W "tłusty" czwartek 4 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów kl. I-VI.

          Dzieci klas młodszych wystąpiły w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach przygotowanych przez rodziców. Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, aniołki, rycerze i różne zwierzątka, była też piękna panna młoda. Wiele śmiechu i emocji było podczas konkursów oraz tańców i pląsów przy muzyce pod czujnym okiem pań wychowawczyń . W przerwach zabawę umilał poczęstunek przygotowany przez rodziców. W tym dniu nie zabrakło oczywiście pysznych pączków i faworków.

          Uczniowie kl. IV-VI wzięli udział w "Konkursie na najzabawniejszy skecz". Podczas występów można było podziwiać wiele wspaniałych talentów aktorskich i świetnie dobranych kostiumów, a gromkie śmiechy i oklaski widzów były najlepszą nagrodą dla młodych aktorów. Zwyciężyła klasa VIa przed klasami Va i Vb.

          Tego dnia nie brakowało wielu emocji, radości i dobrej zabawy. Wspólna zabawa przy muzyce rozwija u uczniów inwencję twórczą i pozwala bardziej zintegrować środowisko uczniowskie.

mgr Lukrecja Chochlińska



Zobacz więcej....



XII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek Gnojnik 2016

          Dnia 14 stycznia przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów spotkali się na XII Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Gnojnik 2016, organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Gnojniku. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VIb, tj. Kinga Rams, Anna Rzońca, Joanna Chmielarz, Karolina Szuba i Aleksandra Jagielska.
Każda grupa zaprezentowała po dwie kolędy lub pastorałki. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Przeglądu wraz z widownią zaśpiewali popularne kolędy i otrzymali pamiątkowe dyplomy.

mgr Maria Górka





Kolędnicy Misyjni 2015

Jak co roku, 26 grudnia, w naszej parafii odbyło się posłanie Kolędników Misyjnych. Specjalnego błogosławieństwa udzielił im ksiądz proboszcz Jan Kudłacz. W rolę kolędników wcieliły się dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjum. Hasło tegorocznej kolędy - CristoCausaiRaicu (Oddali życie dla Chrystusa) nawiązuje do męczeńskiej śmierci dwóch polskich misjonarzy, błogosławionych o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, zamordowanych w Peru.Łącznie przygotowano osiem grup, które odwiedzały domy w Uszwi i Zawadzie Uszewskiej. Każdej grupie towarzyszyła osoba dorosła. W tym roku kolędnicy zbierali pieniądze dla dzieci z: Burkina Faso, Kamerunu, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga, Kazachstanu, Boliwii, Brazylii, Jamajki oraz Madagaskaru. Z zebranych datków zostaną dokończone lub będą dalej realizowane różne projekty, m.in.dożywianie dzieci, wsparcie edukacyjne pielęgniarzy, funkcjonowanie świetlic parafialnych, wiercenie studni, wyposażenie szkoły w ławki, krzesła itp., kontynuacja budowy szkoły dla głuchoniemych czy wyposażenie przedszkola w Kinszasie. Całym sercem dziękujemy za miłą gościnę i liczne datki na te cele.
9 stycznia 2016 r. nasi kolędnicy misyjni wzięli udział w diecezjalnym spotkaniu wszystkich kolędników z biskupem Andrzejem Jeżem. Tegoroczny zjazd odbył się w Mielcu, w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego.

Anna Cichostępska






Gminny Turniej Tenisa Stołowego

          Dnia 8 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego rozgrywany indywidualnie i drużynowo w kategorii chłopców i dziewcząt. W zawodach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z czterech szkół gminy Gnojnik. Zawodnicy rywalizowali w systemie do dwóch przegranych. Turniej rozpoczęła i zakończyła Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska wręczając zwycięzcom statuetki, medale i pamiątkowe dyplomy.

Klasyfikacja końcowa zawodów:

Zawody indywidualne

Dziewczęta:
I miejsce - Julita Cięciwa - PSP Gnojnik
II miejsce - Alicja Hosaniak - PSP Uszew
III miejsce - Kamila Adamik- Lewniowa
IV miejsce - Julita Pasek - Lewniowa
V miejsce - Julia Zapiór - Gnojnik

Chłopcy:
I miejsce - Jakub Konstanty - ZSP Lewniowa
II miejsce - Bartłomiej Skirło - PSP Gnojnik
III miejsce - Wiktor Gnyla - ZSP Biesiadki
IV miejsce - Eliasz Kornaś - ZSP Biesiadki
V miejsce - Karol Cichoński - ZSP Biesiadki

Zawody drużynowe

Dziewczęta:
I miejsce dla Kamilii Adamik i Julity Pasek z Lewniowej
II miejsce dla Julity Cięciwy i Julii Zapiór z Gnojnika
III miejsce dla Alicji Hosaniak i Anny Sacha

Chłopcy:
I miejsce dla Karola Cichońskiego i Wiktora Gnyla z Biesiadek
II miejsce dla Tomasza Chudoby i Jakuba Konstantego z Lewniowej
III miejsce dla Eliasza Kornaś i Kamila Musiała z Biesiadek
IV miejsce dla Bartłomieja Skirło i Jana Wąsa z Gnojnika
V miejsce dla Krzysztofa Kosa i Tomasza Zapióra z Gnojnika

mgr Kamil Kuras






Sukces pływacki Kacpra Bystronia

          Dnia 4 grudnia 2015 na krytej pływalni w Brzesku zostały rozegrane zawody powiatowe w pływaniu indywidualnym i drużynowym na dystansie 50 m. Jedynym przedstawicielem gminy Gnojnik w zawodach był Kacper Bystroń - uczeń IV klasy Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi. Nasz uczeń rywalizował z innymi na dystansie 50 m stylem klasycznym, a jego przeciwnikami byli głównie uczniowie klasy V i VI. Po pokonaniu całego dystansu Kacper uzyskał trzeci czas zawodów i uplasował się na podium z brązowym medalem. Jest to niewątpliwie wielki sukces zawodnika, który dobre wyniki w zawodach pływackich uzyskiwał już wcześniej podczas zawodów organizowanych poza rozgrywkami szkolnymi. Staranne przygotowania młodego sportowca podparte były wczesnym wstawaniem i ciężkimi treningami na basenie kilka razy w tygodniu.
          Gratulujemy Kacprowi i życzymy mu kolejnych sukcesów!

mgr Kamil Kuras





Kolejny sukces szachowy Alicji Hosaniak

          Wspaniałym sukcesem zakończył się udział naszych uczniów w Powiatowym Turnieju Szachowym dla uczniów szkół podstawowych zorganizowanym w dn. 9.12.2015r. w Brzesku. W zawodach udział wzięło 12 zawodniczek i 12 zawodników z gmin powiatu brzeskiego. Każdy uczestnik rozegrał 5 partii szachowych.

          Alicja Hosaniak zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt. Wszystkie partie rozegrane przez naszą uczennicę zakończyły się jej zwycięstwem. Alicja zdobyła tytuł mistrzyni powiatu brzeskiego w szachach szybkich i awans na Wojewódzki Turniej Szachowy.

          Gratulujemy Alicji wspaniałych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w kolejnym etapie zawodów szachowych.

          Gratulacje dla Patryka Smolenia, który również dzielnie reprezentował naszą szkołę w zawodach i chociaż nie zdobył awansu na wojewódzki turniej to i tak znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych szachistów powiatu brzeskiego.

          W długie zimowe wieczory zachęcamy wszystkich do gry w szachy, które są świetnym treningiem strategicznego myślenia i cierpliwości.

mgr Zofia Zięć






Wizyta św. Mikołaja w naszej szkole

          W tym roku do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj w towarzystwie aniołka, renifera, elfa i rozrabiającego diabełka. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Niecierpliwe oczekiwanie na przybycie niecodziennego gościa i jego orszaku zostało nagrodzone, bowiem wszyscy otrzymali słodycze. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi.

          Dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu sprawili wiele radości naszym uczniom. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Świętego Mikołaja i mamy nadzieję że za rok znów odwiedzi naszą szkołę.

mgr Zofia Zięć







Andrzejki

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…
mówiły mi o Tobie.

Jest taka noc w roku, kiedy realny świat łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Andrzejki są wspaniałą okazją do zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń.
Ten niezwykły dzień miał miejsce w czwartek 26 listopada, kiedy Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas IV-VI do wspólnej zabawy i zapewnił wiele atrakcji.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska






Gminny Turniej Szachowy

          W dniu 24 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Turnieju Szachowym, którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa w Gosprzydowej.

Naszą szkołę reprezentowali:

1. Alicja Hosaniak kl.VIa
2. Angelika Golec kl.VIa
3. Anna Kowalczyk kl.VIa
4. Patryk Smoleń kl.VIa
5. Daniel Golec kl.VIa
6. Konrad Hosaniak kl.IIa

          Turniej rozegrano w dwóch kategoriach - dziewcząt i chłopców. Każdy zawodnik rozegrał w swojej kategorii 6 partii. Łącznie w zawodach udział wzięło 24 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych na terenie gminy - 12 dziewcząt i 12 chłopców. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Zawodnicy wykazali się doskonałą znajomością tajników gry w szachy i stosowali skuteczne strategie szachowe.

          Udział w tegorocznym turnieju szachowym znów zakończył się sukcesem naszych uczniów.

Alicja Hosaniak zajęła I miejsce w kategorii dziewcząt, a Patryk Smoleń uplasował się na II miejscu w kategorii chłopców. Obydwoje awansowali na Powiatowy Turniej Szachowy, który odbędzie się 9 grudnia w Brzesku.

          Pozostali uczestnicy zawodów również rozegrali trudne partie szachowe i zajęli wysokie lokaty w swoich kategoriach - Anna Kowalczyk VI miejsce, Angelika Golec VII, a Daniel Golec V miejsce. Najmłodszy zawodnik Konrad Hosaniak zmierzył się z silnymi przeciwnikami, także rozegrał ciekawe partie i pokazał talent szachowy, więc na sukces przyjdzie czas w przyszłości.

          Gratulacje dla zwycięzców i życzenia sukcesów w dalszych rozgrywkach szachowych. Gratulacje dla wszystkich uczestników turnieju, którzy są w czołówce najlepszych młodych szachistów w naszej gminie.

mgr Zofia Zięć


Zdjęcia: Urząd Gminy w Gnojniku




Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt

          W dniu 6 listopada 2015 roku w Szczurowej został rozegrany Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt. Organizatorem imprezy było Starostwo Powiatowe w Brzesku, Szkoła Podstawowa i Gimnazjalna w Szczurowej oraz Międzyszkolny Klub Sportowy Olimpijczyk. Naszą gminę w turnieju reprezentowała drużyna dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Uszwi, która podczas zawodów zaprezentowała się bardzo dobrze i godnie reprezentowała naszą szkołę i gminę. Drużyny rywalizowały w dwóch wcześniej wylosowanych grupach, a następnie po dwie najlepsze drużyny z obu grup rywalizowały w półfinale i finale. Podział grup kształtował się w następujący sposób:

Grupa A: 1. PSP Iwkowa, 2. PSP Szczurowa, 3. PSP Zaborów
Grupa B: 1. PSP Uszew, 2. Jadowniki, 3. PSP Porąbka Uszewska

Wyniki spotkań:
1. Iwkowa - Szczurowa 0:2
2. Uszew - Jadowniki 0:0
3. Szczurowa - Zaborów 0:0
4. Jadowniki - Porąbka Uszewska 6:1
5. Iwkowa - Zaborów 1:1
6. Uszew - Porąbka Uszewska 1:0

PÓŁFINAŁY
Szczurowa - Uszew 0:0 /karne 1:0/
Jadowniki - Zaborów 1:0

Mecz o III miejsce: Uszew - Zaborów 0:1

Finał: Szczurowa - Jadowniki 1:3

Klasyfikacja końcowa: 1. PSP Jadowniki, 2. PSP Szczurowa, 3. PSP Zaborów, 4. PSP Uszew, 5-6. PSP Iwkowa, PSP Porąbka Uszewska

mgr Kamil Kuras







Międzypowiatowy Turniej Sztuki Recytatorskiej Poszukiwania

16 października w Regionalnym Centrum Kulturalno - Bibliotecznym w Brzesku po raz ósmy odbyły się eliminacje powiatowe Turnieju Sztuki Recytatorskiej Poszukiwania, w których wzięły udział uczennice naszej szkoły: Aleksandra Jagielska, Karolina Szuba i Anna Rzońca. Uczestnicy turnieju prezentują teksty literackie, które powstały w latach 1914-2014. Poziom konkursu był wysoki. Dziewczynki zaprezentowały się bardzo ładnie. Pierwsza z nich uzyskała wyróżnienie. Należy dodać, że kolejny raz doceniono talent Oli.

mgr Dorota Mucha






II miejsce w halowej piłce nożnej chłopców

          Dnia 23 października 2015 r. na hali sportowej w Gnojniku w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2015/2016 zostały rozegrane zawody gminne w halowej piłce nożnej chłopców. Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów z klas V i VI. Do rywalizacji przystąpiły także pozostałe szkoły podstawowe z terenu naszej gminy. Rozgrywki toczyły się systemem każdy z każdym. Za zwycięstwo drużyna otrzymywała 3 punkty, a za remis 1punkt. W pierwszym meczu nasza drużyna natrafiła na zespół z Gnojnika, pokonując go 2:0. Kolejne mecze odbyły sie z Biesiadkami - przegrana 1:0, Gosprzydową - wygrana 3:0 i Lewniową - wygrana 3:0. Po zakończeniu wszystkich meczów nasi chłopcy uzbierali 9 punktów. Spośród wszystkich drużyn biorących udział w zawodach stracili najmniej bramek, bo tylko jedną i zajęli w rozgrywkach bardzo dobre II miejsce. Na zakończenie każda z drużyn dostała pamiątkowy dyplom, a trzy pierwsze miejsca zostały uhonorowane pucharem.

mgr Kamil Kuras






Indywidualne Biegi Przełajowe

W ostatnich dniach nasi uczniowie uczestniczyli w Indywidualnych Biegach Przełajowych dla dziewcząt i chłopców na szczeblu powiatowym i wojewódzkim.
           Do zawodów powiatowych, które w tym roku odbywały się w Czchowie, z naszej szkoły zakwalifikowało się 6 osób. Byli to: Marcin Nosewicz, Alicja Hosaniak, Sandra Zelek, Daniel Tasior, Klaudia Młyńska oraz Nikodem Kopeć. Najlepiej podczas biegów zaprezentowali się Marcin Nosewicz, który w swojej kategorii wiekowej zajął II miejsce, i Alicja Hosaniak, która uplasowała się na miejscu IV. Uczniowie ci zakwalifikowali się do zawodów wojewódzkich, które odbywały się 7 października w Nowym Targu. Nasi wychowankowie mieli szansę zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami w Małopolsce. W każdym biegu w odpowiedniej kategorii wiekowej startowało około 120 osób. Alicja i Marcin ukończyli swe biegi w środku całej stawki biegaczy.
          Start naszych uczniów w indywidualnych biegach przełajowych zarówno na szczeblu powiatowym, jak i wojewódzkim możemy zaliczyć do udanych.
mgr Kamil Kuras







Dzień Chłopaka





EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU

W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu w naszej szkole odbyły się zawody sportowe w indywidualnych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Organizatorami biegów byli nauczyciele wychowania fizycznego uczący w szkole podstawowej i gimnazjum w Uszwi. Zawody odbyły się na stadionie piłkarskim Lks Uszew i wzięli w nich udział chętni uczniowie ze szkoły podstawowej z klas IV- VI i gimnazjum klas I- III. Chłopcy rywalizowali na dystansie 1000 m a dziewczyny na 800 m.
Do rywalizacji zgłosiło się bardzo wielu chętnych, chcących spróbować swoich sił w rywalizacji z uczniami z innych klas. Emocji podczas biegów było bardzo wiele a rywalizacja stała na wysokim poziomie. Na końcu najlepsi biegacze zostali uhonorowani dyplomami za zajęcie trzech najlepszych miejsc.
Klasyfikacja zawodów przedstawia się następująco:

SZKOŁA PODSTAWOWA:

Chłopcy:

I miejsce - Marcin Nosewicz

II miejsce - Bartłomiej Figiel

III miejsce - Jakub Cebula

Dziewczyny:

I miejsce - Alicja Hosaniak

II miejsce - Magdalena Robak

III miejsce - Nikola Mikulska

GIMNAZJUM:

Chłopcy:

I miejsce - Kamil Klecki

II miejsce - Kamil Kaźmierczyk

III miejsce - Dominik Rzepecki

Dziewczyny:

I miejsce - Joanna Tasior

II miejsce - Natalia Golec

III miejsce - Magdalena Kałuża

mgr Kamil Kuras



Zobacz więcej....




SPRZĄTANIE ŚWIATA

          Nasza szkoła aktywnie włączyła się w realizację ogólnopolskiej akcji sprzątania świata. Tegorocznej edycji kampanii skupiającej się głównie na gospodarowaniu odpadami komunalnymi poświęciliśmy trzeci tydzień września.

          Klasowe pogadanki oraz wspólne wykonanie plakatów propagujących zachowania proekologiczne okazały się dobrym wprowadzeniem do tematyki segregacji odpadów. Jako że nauce sprzyja zabawa, a zajęcia artystyczne pobudzają naszą kreatywność kolejnym podjętym przez nas działaniem było przygotowanie apelu "Dbajmy o Ziemię - segregujmy śmieci!", w którym udział wzięli uczniowie klasy III i VIa. Historia chorej Pani Ziemi, zanieczyszczonej różnego rodzaju odpadami nikogo nie pozostawiła obojętnym na dalszy los naszej planety, a rady dotyczące dbania o czystość uświadomiły uczniom, że czyste otoczenie sprzyja naszemu zdrowiu.

          Promowanie dobrych praktyk w zakresie edukacji ekologicznej zostało zwieńczone wyjściem w teren na wyznaczone rejony i dosłownym posprzątaniem naszego najbliższego środowiska.

          Pamiętajmy, Ziemia to nasz wspólny dom, dlatego dbajmy o nią na co dzień!

mgr Anna Zych





Zobacz więcej....




Szkolny zestaw podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego
na rok szkolny 2015/2016







Zbiórka zużytych baterii w roku szkolnym 2014/2015 zakończona.
Nagrody rozdane.


          W dn. 18.06.2015r. w Domu Strażaka w Gnojniku miało miejsce miłe spotkanie dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół naszej Gminy, którzy w mijającym roku szkolnym zebrali najwięcej zużytych baterii i odebrali z rąk wójta Pana Sławomira Paterka wspaniałe nagrody.

          W naszej szkole wiele dzieci zaangażowało się w zbiórkę baterii, których łącznie zebrano 83 kg (około 3500 szt.). Z tego tytułu mogliśmy wybrać nagrodę dla szkoły w sklepie internetowym. Wybraliśmy pudełko ciekawych klocków drewnianych, którymi chętnie bawią się dzieci w świetlicy szkolnej.

Indywidualnie najwięcej baterii w naszej szkole zebrali i nagrody otrzymali:

I miejsce - Emilia Kaczmarczyk kl.III - 1728 szt.

II miejsce - Bartłomiej Figiel kl.IVa - 517 szt.

III miejsce - Eryk Świerad kl.Ia - 387 szt.

          Gratulujemy i zachęcamy do dalszej zbiórki baterii, która trwa cały czas, ponieważ nie możemy dopuszczać do sytuacji, aby baterie trafiały do gleby lub wody i je zanieczyszczały. Pamiętajmy, że nie dbając o nasze środowisko naturalne - nie dbamy o nasze zdrowie!!!

          Zachęcamy, aby każdą zużytą w domu baterię dzieci przyniosły do szkoły i umieściły w przeznaczonym na ten cel pojemniku.

mgr Zofia Zięć






Realizacja Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!"

          W naszej szkole w roku szkolnym 2014/2015 został przeprowadzony projekt edukacyjny, którego celem było zwiększenie wiedzy uczniów na temat wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie a także kształtowanie właściwych postaw i zachowań związanych z prawidłowym żywieniem oraz aktywnością fizyczną.

          W ramach programu "Trzymaj Formę!" zaplanowano wiele działań wspierających i tworzących ten wspólny projekt. Większość z podjętych zadań została zrealizowana dzięki licznemu udziałowi i zaangażowaniu uczniów oraz ich rodziców. Do jednych z najciekawszych działań należy zaliczyć m.in. przeprowadzenie debat uczniowskich na temat "Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia" poprzedzone spotkaniami z panią intendentką, dzięki którym uczniowie poznali właściwy układ piramidy zdrowego żywienia i kaloryczność danych produktów. Inne działania realizowane w ramach projektu to: przeprowadzenie przez wychowawców klas zajęć z uczniami na temat kondycji fizycznej, sposobu na aktywny wypoczynek i zdrowe odżywianie; przeprowadzenie w klasie VI zajęć na temat wpływu osiągnięć technicznych XXI wieku na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży; zorganizowanie konkursu plastycznego pt. "Sposób na ciekawy i zdrowy wypoczynek!"; przeprowadzenie zajęć na temat "Konsumenckie ABC", w ramach których uczniowie układali menu na jeden dzień i wykonywali piramidę zdrowego żywienia. Kolejnym punktem w realizacji projektu były spotkania z panią higienistką a jednocześnie specjalistką ds. żywienia. W ich trakcie uczniowie mogli zadawać pytania a także zdobyć wiele informacji na temat prawidłowego odżywiania, najczęściej popełnianych błędów żywieniowych i ich skutków. Podczas tych wszystkich spotkań i konkursów powstawało wiele plakatów, ulotek oraz gazetek wspierających hasło naszego projektu "Trzymaj Formę!".

          W ramach projektu zostały przeprowadzone także liczne testy wydolnościowe dla uczniów, które były realizowane głównie na lekcjach wychowania fizycznego. Przy aktywnym udziale samych dzieci został także przeprowadzony szereg lekcji związanych z aktywnością fizyczną i tańcem. W ich trakcie uczniowie demonstrowali układy choreograficzne tańca nowoczesnego, prowadzili zumbę, wykonali także pokaz ćwiczeń doskonalących umiejętności techniczne w piłce koszykowej.

          Podczas realizacji programu odbyły się także spotkania z różnymi ciekawymi osobami. Wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy podzielił się z uczniami ratownik medyczny, o zdrowym trybie życia i konstruktywnej rywalizacji w sporcie opowiadał kolejny gość - trener piłki nożnej.

          Promocja zdrowego odżywiania i prowadzenia zdrowego trybu życia była również realizowania podczas projektów edukacyjnych przeprowadzonych przez naszą szkołę. Do projektów tych należały: "Wiosenny Turniej Klas", "Dzień Dziecka na sportowo", a kulminacją i podsumowaniem projektu był Festyn rodzinny pt." Czas na Zdrowie".

mgr Kamil Kuras




REALIZACJA PROGRAMU "NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ"

W miesiącu od marca do maja w naszej szkole realizowane były założenia programu o charakterze profilaktycznym - "Nie pal przy mnie, proszę". W fazie początkowej naszego działania o całym przedsięwzięciu zostali poinformowani rodzice, nauczyciele oraz dzieci biorące w nim udział - uczniowie klas I-III. Program realizowany był w formie pięciu spotkań warsztatowych, na których stosowano głownie metody aktywizujące. Przekazywane treści dotyczyły zdrowia - czym ono jest i od czego zależy, co szkodzi zdrowiu i co robić, gdy jest zagrożone. Dzieci pracowały zarówno w grupach, jak i indywidualnie. Poprzez zabawę zintegrowały się, a ich aktywność wzrosła. Były chętne do działań, a dzięki sympatycznej wiewiórce Wiki, która towarzyszyła im w zajęciach, mogły w interesujący sposób uzupełnić informacje i zgłębić tajniki wiedzy zdrowotnej. Na korytarzu szkolnym zawieszona została gazetka ścienna dotycząca palenia papierosów i ich zgubnego wpływu na życie każdego człowieka. Odbył się również turniej zabaw integracyjno-ruchowych kl. II-III, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Zwieńczeniem działań w ramach programu "Nie pal przy mnie, proszę" był piknik rodzinny pod hasłem "Czas na zdrowie". Zaproszona społeczność lokalna mogła zmierzyć sobie poziom nikotyny, rozdawano również ulotki dotyczące radzenia sobie z nałogiem. Poprzez uczestnictwo w programie, w różnych formach zajęć, dzieci miały okazję przypomnieć sobie tezy dotyczące zdrowego stylu życia, oraz poznać zagrożenia związane z nałogiem palenia paierosów.

mgr Ewelina Toboła
Zobacz więcej....




GMINNA OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

          28 maja 2015 r. w Szkole Podstawowej w Uszwi po raz kolejny zorganizowano Gminną Olimpiadę z Języka Angielskiego. Konkurs przeznaczony był dla szóstoklasistów. Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów, którzy musieli wykazać się znajomością gramatyki, słownictwa, funkcji językowych, a także umiejętnościami w zakresie pracy z tekstem czytanym, jak i ze słuchu.
          Test, przygotowany przez nauczycieli anglistów z poszczególnych szkół naszej gminy, pozwolił wyłonić następujących laureatów:
          I miejsce - Alina Zając - PSP Gnojnik
          II miejsce - Krystian Kozdroń - PSP w Gosprzydowej
          III miejsce - Marek Białka - PSP w Gnojniku
Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową.

mgr Sabina Krakowska






Konkurs "Pierwsza pomoc"

6 czerwca 2015 roku odbył się konkurs ,,Pierwsza pomoc", którego organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa z Poręby Spytkowskiej. W konkursie brało udział osiem drużyn ze szkół podstawowych z Brzeska, Biesiadek, Poręby i Uszwi. Naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy szóstej : Katarzyna Pabian, Marlena Malaga i Karolina Wąs. Drużyny musiały się wykazać wiedzą teoretyczną oraz umiejętnościami praktycznymi z udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w różnych wypadkach. Konkurencje oceniane były przez wykwalifikowanych ratowników medycznych.
Drużyna naszej szkoły zajęła wysokie trzecie miejsce.
mgr Lukrecja Chochlińska








Dzień Sportu Szkolnego

1 czerwca 2015 r. odbył się Dzień Sportu Szkolnego połączony z rozgrywkami o puchar sołtysa. Mecze zostały rozegrane na Orliku. Chłopcy grali w piłkę nożną natomiast dziewczęta w minihokeja. Drużyny poszczególnych klas rywalizowały ze sobą. Puchar sołtysa zdobyli chłopcy z klasy IVb, natomiast w kategorii dziewcząt wygrały uczennice klasy Va. Rozgrywki rozegrały sie w miłej atmosferze.

mgr Lukrecja Chochlińska








Zaczarowany świat książki

W ostatnim tygodniu maja uczniowie klasy VI zaprosili na specjalne wydanie Teleekspresu, które było w całości poświęcone książce. Widzowie otrzymali garść informacji - ciekawostek dotyczących książki, np. najmniejsza, największa, najdroższa, książka świata.

W programie gościł sam Hans Christian Andersen, który nie tylko opowiedział o swoim dzieciństwie i drodze do pisarstwa, ale też zaprosił do biblioteki, w której odbywał się casting na najbardziej popularną książkę. Oczywiście wygrały baśnie, chętnie czytane przez młodszych i starszych czytelników. Wszystkie książki zaprosiły miłośników czytania w gościnne progi biblioteki.

Ostatnim punktem Teleekspresu była prognoza pogody. Według synoptyków spodziewane są opady ......... książek, stad zachęta prowadzącej: czytajmy, bo czytanie nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Na zakończenie apelu Pani Dyrektor wręczyła nagrody książkowe oraz dyplomy za systematyczne prowadzenie zeszytów lektur przez uczniów klas I - III. Dyplom otrzymała również klasa IB, która wypożyczyła i przeczytała w tym roku szkolnym najwięcej książek. Gratulujemy i zachęcamy aby inni brali przykład!

mgr Józefa Zych






Lekcja otwarta w klasie I b

          28 maja 2015r. w klasie I b odbyła się lekcja otwarta z udziałem pani dyrektor i wszystkich nauczycieli naszej szkoły. Zajęcia poprowadziła wychowawczyni, pani Anna Cichostępska. Na wstępie poczęstowała uczniów piernikami, gdyż głównym tematem zajęć był Toruń. Dzieci poznawały miasto i podziwiały zdjęcia wyświetlane na tablicy interaktywnej. Chętnie wskazywały na mapie położenie Torunia, Krakowa, Warszawy i Wisły, opowiadały o Mikołaju Koperniku i jego dokonaniach, wykazując się rozumieniem takich pojęć jak: astronom, planetarium. Uczniowie mieli również okazję zaprezentować nie tylko swoją wiedzę, ale również umiejętności czytania, pisania, układania wyrazów oraz uważnego słuchania. Z radością zaśpiewały dla zebranych piosenkę "Płynie Wisła, płynie" oraz pokazały jak potrafią integrować się w zabawie.

mgr Anna Cichostępska






Mała Olimpiada Matematyczna

          27 maja, jak co roku, w naszej szkole odbyła się "Mała Olimpiada Matematyczna 2015", której celem było stymulowanie rozwoju uczniów uzdolnionych matematycznie, kształtowanie pozytywnej motywacji do podejmowania zadań oraz stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia posiadanego poziomu wiadomości i umiejętności matematycznych.
          Do wzięcia udziału zaproszeni zostali, wyłonieni w eliminacjach szkolnych, uczniowie klas III szkół podstawowych z terenu naszej gminy. W zmaganiach wzięło udział 15 uczniów. Laureatem został uczeń PSP w Uszwi -Dawid Banaś.
Drugie miejsce zajęła Aleksandra Goleniec- z PSP w Gosprzydowej, zaś trzecie miejsce przypadło Jakubowi Merecik z PSP w Gosprzydowej, Adamowi Hebda z PSP w Biesiadkach oraz Julicie Rzenno z PSP w Gnojniku.
Oprócz dyplomów zwycięscy otrzymali nagrody rzeczowe. Nie zabrakło też drobnych upominków dla pozostałych uczestników.

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

mgr Ewelina Toboła






Sukcesy poetyckie naszych piątoklasistek

          25 maja 2015 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Batalionu "Barbara" AK w Pawęzowie odbyła się gala rozdania nagród w III edycji Konkursu Poetyckiego Barwy Ojczyste. Wśród laureatów znalazły się aż dwie nasze uczennice - Angelika Golec i Karolina Kudzia.
          Celem konkursu, nad którym patronat objęli: Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, Wójt Gminy Lisia Góra Arkadiusz Mikuła oraz Stowarzyszenie "Pawęzów Razem", było rozwijanie zainteresowania uczniów poezją, propagowanie postawy patriotycznej, a także nawiązanie do miejsc związanych z historią Polski. Uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej mieli możliwość wyrażenia swych refleksji dotyczących Ziemi Ojczystej przy pomocy tekstu poetyckiego. Nasze uczennice w kategorii wiersz o dowolnej budowie zdobyły:
                    Angelika Golec - wyróżnienie,
                    Karolina Kudzia - Nagrodę Specjalną redaktor NSI "Kadr" - p. Lidii Jaźwińskiej.
          Gratulujemy dziewczętom tak wysokich lokat i życzymy im kolejnych sukcesów!

mgr Anna Zych






Sukces w Gminnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II

          Dnia 21 maja 2015 r. uczennice naszej szkoły zajęły I miejsce w organizowanym przez Publiczną Szkołę Podstawową w Gnojniku Gminnym Konkursie Wiedzy o Janie Pawle II pod hasłem Którędy do nieba? Z pytaniami konkursowymi, obejmującymi znajomość biografii Papieża Polaka, śpiewająco poradziła sobie nasza wspaniała drużyna w składzie: Alicja Hosaniak, Katarzyna Pabian i Joanna Tasior. Gratulujemy dziewczętom i życzymy im kolejnych sukcesów, tych zespołowych oraz indywidualnych!

mgr Anna Zych



"Mistrz matematyki"

          Wiktoria Piekarz zajęła III miejsce w gminnym konkursie matematycznym ,,Mistrz matematyki", który odbył się w Szkole Podstawowej w Lewniowej 19 maja 2015 roku.


mgr Lukrecja Chochlińska



Pierwszoklasiści na przedstawieniu w przedszkolu

          Dnia 14 maja 2015r. w Publicznym Przedszkolu w Uszwi odbyło się przedstawienie kukiełkowe "Kocmołuszek". Spektakl zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną promował przede wszystkim wartość zdrowia w życiu człowieka. Na widowni, oprócz przedszkolaków, zasiedli również uczniowie z klasy Ia i Ib Publicznej Szkoły Podstawowej. Bohaterowie kukiełkowi przypominali dzieciom jak ważne dla zdrowia jest mycie zębów, dbanie o higienę osobistą oraz spożywaniu dużej ilości owoców i warzyw, zawierających potrzebne witaminy. Wszyscy zebrani nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

mgr Anna Cichostępska







Zakończenie sportowego roku szkolnego

          Dnia 13 maja 2015 r. na Orliku 2012 w Uszwi odbyły się ostatnie zawody sportowe dla szkół podstawowych naszej gminy. Tym razem do rywalizacji przystąpiły drużyny chłopców, którzy mieli walczyć o jak najwyższe miejsce w konkurencji piłka nożna na trawie. Zgłosiło się pięć drużyn, po jednej z każdej szkoły. Zawody były rozgrywane w systemie każdy z każdym więc każda z drużyn miała do rozegrania po cztery mecze. Nad przepisami podczas zawodów czuwał zawodowy sędzia piłkarski a nad zdrowiem uczniów ratownik medyczny. Na początku rozgrywek Pani Bogumiła Jagielska Dyrektor Szkoły Podstawowej w Uszwi przywitała wszystkich gości przybyłych na zawody sportowe i zmobilizowała do walki o jak najlepsze miejsca w duchu fair play. Podczas meczy nie brakowało emocji, walki o każdą piłkę, pięknych bramek, jeszcze lepszych "parad" bramkarskich a także kilku niespodzianek. Ostatecznie I miejsce uzyskała drużyna z Lewniowej, II miejsce drużyna z Biesiadek, III miejsce drużyna z Gosprzydowej, IV miejsce drużyna z Gnojnika i V miejsce nasza drużyna z Uszwi, która miała ewidentnie mało szczęścia podczas tych zawodów.

          Do Uszwi na zawody sportowe przybyli także wszyscy zawodnicy ze szkół podstawowych, którzy uczestniczyli w zawodach w tym roku szkolnym. Mieli oni za zadanie dopingować i zagrzewać do walki drużynę ze swojej szkoły. Po wręczeniu medali i pucharów dla zwycięzców odbyło się spotkanie dla wszystkich przy grillu w którym wzięło udział około 160 uczniów ze szkół podstawowych naszej gminy. Podczas zakończenia sportowego roku szkolnego wszyscy bardzo dobrze się bawili, mogli spędzić czas na świeżym powietrzu wśród rówieśników z innych szkół a przy tym zjeść dobrą kiełbaskę i posłuchać muzyki.

mgr Kamil Kuras



Osiągnięcia Kacpra

          Uczeń III klasy Szkoły Podstawowej Kacper Bystroń od trzech lat wykazuje się sporymi osiągnięciami w dziedzinie pływania. Poświęcając własny czas wolny doskonali swoje umiejętności pływackie w Brzeskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

           W 2012 roku otrzymał dyplom dla najmłodszego uczestnika X Zawodów Pływackich o puchar Burmistrza Brzeska z okazji Święta Niepodległości.

           W 2013 roku otrzymał dyplom za:

- zajęcie III miejsca w STYLU DOWOLNYM w kategorii kl. I-II z czasem 43,92. Również w tym samym roku otrzymał dyplom dla najmłodszego uczestnika XI Zawodów Pływackich z okazji Święta Niepodległości.

           Rok 2014 obfitował w liczne sukcesy czego rezultatem są otrzymane dyplomy za:

- zajęcie II miejsca w STYLU KLASYCZNYM w kategorii kl. III-IV PSP z czasem 25,25 podczas XII Zawodów Pływackich z okazji Święta Niepodległości

- zajęcie V miejsca na dystansie 25 m stylem dowolnym z wynikiem 0:26,18 podczas Zawodów Pływackich klas II "JUŻ PŁYWAM 2014"

- zajęcie I miejsca na dystansie 25 m stylem klasycznym z wynikiem 0:28,78 podczas Zawodów Pływackich klas II "JUŻ PŁYWAM 2014"

- zajęcie II miejsca w STYLU KLASYCZNYM w kategorii kl. I-II PSP podczas IX Zawodów Pływackich z okazji Dnia Flagi RP

- zajęcie I miejsca na dystansie 25 m stylem klasycznym z wynikiem 0:29,77 podczas Zawodów Pływackich klas II "JUŻ PŁYWAM 2014"

- zajęcie V miejsca na dystansie 25 m stylem grzbietowym z wynikiem 0:28,15 podczas Zawodów Pływackich klas II "JUŻ PŁYWAM 2014"

- zajęcie IV miejsca na dystansie 25 m stylem dowolnym z wynikiem 0:26,08 podczas Finałów Zawodów Pływackich klas II "JUŻ PŁYWAM 2014"

- zajęcie II miejsca na dystansie 25 m stylem klasycznym z wynikiem 0:29,23 podczas Finałów Zawodów Pływackich klas II "JUŻ PŁYWAM 2014"

           W roku 2015 otrzymał dyplom za:

- zajęcie III miejsca w STYLU KLASYCZNYM w kategorii kl. III-IV PSP, 50 m podczas X Zawodów Pływackich z okazji Dnia Flagi RP

- zajęcie I miejsca w drużynowych zawodach "Sztafeta 4x50 stylem dowolnym"

           Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć Kacpra i życzymy mu dalszej motywacji i wytrwałości w dążeniu do zdobywania coraz lepszych wyników.

mgr Ewelina Toboła



Wizyta uczniów klasy I b w Bibliotece Publicznej

          W ramach rozpoczynającego się "Tygodnia Bibliotek", 7 maja 2015r. klasa I b wraz z wychowawcą odwiedziła Gminną Bibliotekę Publiczną w Uszwi. Dla uczniów była to kolejna okazja do rozwijania wyobraźni jak również zainteresowań czytelniczych. Dzieci poznawały rozmieszczenie książek na regałach, opowiadały czym różni się biblioteka od księgarni oraz przypominały sobie zasady zachowania się w tym szczególnym miejscu. Na zakończenie pani bibliotekarka przeczytała wiersz Jana Brzechwy "Wiosenne porządki", a dzieci wykonały do niego ilustrację. W nagrodę dostały piękne gumowe zakładki, które włożyły do nowo wypożyczonych książek.

Wychowawca klasy:
Anna Cichostępska






Witaj majowa jutrzenko

Majowe święta

Przystroiły się wiosennym kwieciem

Nasze pola i łąki zielone...

Pieśnią swoją radosną, beztroską

Rozśpiewał się w górze skowronek.

Pachnie ziemia wonią polnych kwiatów,

Cała świeżą zielenią spowita.

Sztandarami biało - czerwonymi

Umaiła się Rzeczpospolita.

Niech żyje majowa rocznica!

Woła z dziećmi radośnie Grześ mały.

Sztandar dumnie na wietrze powiewa,

A na nim Orzeł Biały.


          30 kwietnia uczestniczyliśmy w uroczystej akademii poświęconej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież gimnazjalna przygotowała montaż słowno-muzyczny, na który złożyły się wiersze polskich poetów i krótka historia okoliczności powstania Konstytucji. Całości dopełniały pieśni patriotyczne i okolicznościowa dekoracja.

          Przed nami także Święto Pracy oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na budynkach publicznych i prywatnych pojawią się flagi, symbol naszego patriotyzmu.

mgr Józefa Zych







Sukces Wiktorii Piekarz w Konkursie Wiedzy o Krajach Europejskich

          Dnia 29 kwietnia 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Gnojniku odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Hiszpanii. W zmaganiach udział wzięło ośmioro uczestników, przedstawicieli 4 szkół gminy Gnojnik. Przewidziany na 90 minut test wymagał rozległej wiedzy na temat ojczyzny flamenco i corridy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI - Wiktoria Piekarz i Karolina Kuc. Dziewczęta wykazały się ogromnym zasobem wiadomości z zakresu historii, środowiska przyrodniczego, kultury i tradycji, a także życia codziennego mieszkańców Hiszpanii. Zapał i wytrwała praca w trakcie przygotowań do konkursu przyniosły oczekiwane efekty. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w obecnym jedna z uczennic naszej szkoły - Wiktoria Piekarz zajęła zaszczytne
I miejsce
. Gratulujemy obu uczestniczkom i mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach konkursu podtrzymamy tę tak pięknie rozwijającą się tradycję!

mgr Anna Zych



Dzień Ziemi

          28 kwietnia 2015 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Z tej okazji wśród uczniów klas IV-VI został rozegrany Turniej Wiedzy Przyrodniczej "Jeden z pięciu". Zmaganiom starszych kolegów z zaciekawieniem przyglądali się młodsi uczniowie, a swoim przedstawicielom gorąco kibicowali koledzy i koleżanki z poszczególnych klas. Ostatecznie największym zasobem wiadomości z przyrody wykazała się drużyna reprezentująca klasę Va i to właśnie ona zyskała tytuł Szkolnych Znawców Przyrody. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokiego poziomu prezentowanej wiedzy, odwagi, którą wykazali się biorąc udział w niniejszej rywalizacji, a także dobrej zabawy.

mgr Anna Zych






Zawody Sportowe - Sztafetowe Biegi Przełajowe

          Dnia 21 kwietnia w Gosprzydowej odbyły się zawody sportowe na szczeblu gminnym w konkurencji sztafetowe biegi przełajowe. W zawodach uczestniczyły zespoły chłopców i dziewcząt z wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. Z naszej szkoły drużyna chłopców zajęła IV miejsce utrzymując się przez większość wyścigu na trzecim miejscu. Niestety końcowe okrążenia nie były już tak dobre.

          Bardzo dobrze zaprezentowała się nasza drużyna dziewczyn, która po bardzo ciężkiej walce o najwyższą lokatę zdobyła bardzo dobre II miejsce plasując się zaraz za Lewniową. Należy podkreślić fakt, że nasza żeńska drużyna prowadziła w wyścigu od samego początku do prawie samego końca. Niestety na ostatnim okrążeniu zostaliśmy wyprzedzeni przez zawodniczkę z Lewniowej, która trenuje bieganie codziennie i już ma wielkie osiągnięcia w tej dziedzinie. Należą się wielkie brawa dla obydwu naszych drużyn ponieważ dali z siebie wszystko i do końca walczyli o jak najwyższe lokaty.

mgr Kamil Kuras



Konkursy wielkanocne organizowane przez Samorząd Uczniowski:

Konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną w klasach IV-VI

I miejsce - Karolina Szlachta kl. Vb
II miejsce - Izabela Zych kl. Va
III miejsce - Sabrina Kowalczyk kl. IVa

Konkurs na Wielkanocną Palmę

I miejsce - Karolina Szuba kl. Vb
II miejsce - Alicja Hosaniak kl. Va
III miejsce - Magdalena Robak kl. Va

Konkurs na Wielkanocną Palmę w klasach I-III

I miejsce - Nikodem Kopeć kl. III
II miejsce - Gabrysia Witkowska kl.II
II miejsce- Filip Dobranowski kl.Ia
III miejsce - Łukasz Biernat kl. Ib
III miejsce - Maksymilian Klecki kl. Ia

mgr Lukrecja Chochlińska



Marcowe zwiedzanie czyli historyczna wycieczka na Wawel

          W deszczowy i wietrzny wtorek 31 marca grupa 51 uczniów naszej szkoły udała się na wycieczkę do Krakowa. Zamek Królewski na Wawelu przygotował specjalny program skierowany do uczniów szkół podstawowych zainteresowanych historią, dlatego chłopcy i dziewczęta z klas V i IV mogli wziąć udział w bezpłatnych zajęciach pt. "Życie codzienne i obyczaje średniowiecza".

          Uczestnicy wycieczki zwiedzili wystawy: Wawel Zaginiony, Skarbiec Koronny i Zbrojownia. Dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o czasach Kazimierza Wielkiego oraz pierwszych Jagiellonów. Mogli się przekonać, jak wyglądały przedmioty codziennego użytku, ale też dzieła złotnictwa polskiego (naszyjniki, pierścienie i inne ozdoby). Zobaczyli najcenniejszy chyba przedmiot znajdujący się w Skarbcu - Szczerbiec czyli miecz koronacyjny władców Polski.

Na przykładach eksponatów zgromadzonych w Zbrojowni dowiedzieli się, z czego i jak była wykonana zbroja rycerska oraz różnorodna broń biała - bojowa i turniejowa. Po zajęciach w muzeum chłopcy na pewno nie będą mieć problemu z rozróżnieniem karabeli od szabli czy miecza.

          W trakcie zwiedzania wystawy Wawel Zaginiony uczniowie obejrzeli najstarsze elementy zamku odkryte podczas wykopalisk archeologicznych, poznali etapy zabudowy wzgórza wawelskiego w okresie przedromańskim i romańskim, oglądali pozostałości średniowiecznego Zamku i Katedry. Przewodnicy opowiadali również o rzeźbie i architekturze okresu średniowiecza (styl romański i gotycki), których elementy można zobaczyć przy okazji zwiedzania Zamku.

          Wizyta na Wawelu okazała się wspaniałą lekcją poglądową, uczniowie mogli skonfrontować swoją wiedzę szkolną z tym, co zobaczyli i usłyszeli w trakcie zwiedzania. Być może ta wycieczka zachęci niektórych do zgłębiania tajemnic naszej polskiej historii.

mgr Józefa Zych



WIOSENNY TURNIEJ ZDROWIA

          Wiosna to szczególny czas, do życia budzi się przyroda, w nas wstępuje nowa energia. Dlatego 20 marca w naszej szkole odbył się "Wiosenny turniej zdrowia" pod hasłem "Ruch to zdrowie". Uczniowie klas I-III udali się topić marzannę, natomiast klasy IV-VI mogły wykazać się wiedzą i umiejętnościami w różnych konkurencjach teoretycznych i sportowych. Uczniowie z poszczególnych klas lepili z plasteliny pisanki, rozwiązywali quiz o zdrowym żywieniu, rysowali portret swojego wychowawcy oraz brali udział w konkurencjach sportowych. Każdy uczeń brał czynny udział w turnieju i dobrej zabawie.
          Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja pod przewodnictwem pani dyrektor Bogumiły Jagielskiej.

mgr Lukrecja Chochlińska



Zobacz więcej....



Projekt "Już pływam"

18.03.2015r. ruszyła w naszej szkole kolejna edycja projektu "Już pływam". Tym razem z nauki pływania korzystają uczniowie klas pierwszych. W trakcie 10 wyjazdów na basen do Bochni będą przez 20 godzin uczyć się pływać pod nadzorem ratowników. Projekt "Już pływam - zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży", realizowany w całej gminie Gnojnik, jest współfinansowany przez Urząd Województwa Małopolskiego w Krakowie.

Szkolny opiekun projektu:
Anna Cichostępska







Podsumowanie dotychczasowych dokonań sportowych naszych uczniów.

          Nasi uczniowie uczestniczyli w różnego rodzaju zawodach sportowych na szczeblu gminnym lub powiatowym.

Były to zawody o charakterze indywidualny, jak również drużynowym.
W zawodach wzięło udział wielu uczniów, którzy zaprezentowali się dobrze lub a nawet bardzo dobrze.

Pierwszymi zawodami były indywidualne biegi przełajowe w Lewniowej podczas, których premiowane miejsca awansem do zawodów powiatowych uzyskali: Sandra Zelek, Marcin Nosewicz, Alicja Hosaniak, Wiktoria Piekarz, Nikola Mikulska, Dawid Niewola.

Podczas zawodów powiatowych w Brzesku awans do zawodów wojewódzkich wywalczył Marcin Nosewicz zajmując w swojej kategorii wiekowej II miejsce. Bardzo dobrze zaprezentowała się także Sandra Zelek, która zajęła VII miejsce.

Kolejnymi zawodami były rozgrywki halowe chłopców w piłkę nożną. Nasza drużyna zajęła w nich V miejsce ale wierzymy, że przyszłoroczne zawody w tej dyscyplinie sportowej wypadną nam zdecydowanie lepiej.

Rozgrywki odbywały się także na hali sportowej w Gnojniku. Tym razem dziewczęta i chłopcy rywalizowali w piłce koszykowej. Bardzo dobrze zaprezentowała się nasza drużyna dziewcząt, która zajęła II miejsce. Chłopcy po walce do samego końca uzyskali IV miejsce.

Podczas zawodów w piłce siatkowej liczyliśmy na dobre miejsca i nie zawiedliśmy się. Nasza drużyna dziewcząt uzyskała II miejsce, a chłopcy którzy także bardzo dobrze się zaprezentowali i usłyszeli wiele pochwał od innych, uzyskali IV miejsce.

Należy także wspomnieć o zawodach gminnych rozgrywanych w naszej szkole. Były to rozgrywkiw tenisa stołowego indywidualnego i drużynowego. Podczas zawodów gościliśmy zawodników wraz z opiekunami z innych szkół. W czasie rozgrywania zawodów każdy mecz był zacięty i w większości wyrównany. Nie brakowało także niespodzianek czyli porażek faworytów. Ostatecznie nasze trzy uczennice uzyskały awans do zawodów powiatowych.

Nasi uczniowie zaprezentowali się z dobrej strony na wszystkich zawodach sportowych. Nie brakowało nam przede wszystkim chęci i zaangażowania. Czasem brakło umiejętności lub po prostu szczęścia. Należy także dodać, że w większości rozgrywek mieliśmy najmłodsze rocznikowo składy. Nasze małe sukcesy i porażki mobilizują nas do dalszej wytrwałej pracy nad swoimi umiejętnościami, chęcią zwyciężania, stawania się jedną drużyną i działania w duchu fair play.

mgr Kamil Kuras


Pierwsza pomoc

          17 marca 2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie podczas którego, ratownik medyczny przybliżył uczniom klas IV-VI zagrożenia wynikające z uzależnień od używek. Uczniowie mogli pod okiem fachowca praktycznie przeprowadzać masaż serca na fantomie, utrwalić sposoby udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu oraz wzywania karetki pogotowia ratunkowego.

mgr inż. Maria Górka







Teatrzyk

Nasza szkoła gościła w swoich murach teatrzyk kukiełkowy z przedstawieniem pt: "Jaś i  Małgosia". Widzami byli nasi najmłodsi uczniowie, czyli klasy od I - IV. Wszyscy świetnie się bawili podziwiając perypetie głównych bohaterów i innych postaci, które wystąpiły w tej popularnej baśni. Dzieci po zakończeniu przedstawienia chętnie odpowiadały na pytania animatorów.

mgr Ilona Palonek



AKTYWNA SZKOŁA - AKTYWNY UCZEŃ

          W okresie od września do stycznia bieżącego roku szkolnego nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim konkursie AKTYWNA SZKOŁA - AKTYWNY UCZEŃ.

Celem konkursu było spopularyzowanie wśród uczniów zasad zdrowego trybu życia.

Zgodnie z regulaminem szkoła zrealizowała 10 zadań konkursowych. Sprawozdania z realizacji poszczególnych zadań uzyskały pozytywną ocenę jury. Otrzymaliśmy tytuł AKTYWNA SZKOŁA - AKTYWNY UCZEŃ oraz dyplom honorowy.

         Część zadań konkursowych dotyczyła zagadnienia zdrowego odżywania dzieci  i młodzieży. Uczniowie uczestniczyli w debatach na temat ,,Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia" oraz wykonywali plakaty zgodnie z tematem zajęć.

Uczestnicząc w zajęciach ,,Czy zdrowo żyjemy"? uczniowie dowiedzieli się jak być świadomym konsumentem i na co zwracać uwagę robiąc zakupy. Efektem tych zajęć było przygotowanie tablicy informacyjnej KONSUMENCKIE ABC.

Podczas spotkania z higienistką szkolną, która jest jednocześnie specjalistą w dziedzinie prawidłowego żywienia dzieci i  młodzieży, uczniowie wszystkich klas dowiedzieli się o skutkach nieprawidłowego odżywiania (otyłość, niedobór masy ciała, anoreksja, bulimia). Uzupełnieniem prezentacji był film pod tytułem ,,Nastoletnia anorektyczka". Uczniowie byli poruszeni historią dziewczynki chorej na anoreksję.

          Kolejnych kilka zadań dotyczyło tematu ,,Jak dbać o swoją kondycję fizyczną"? W ramach realizacji tego bloku zadań uczniowie wykonywali prace plastyczne pod hasłem ,,Sposób na ciekawy i zdrowy wypoczynek" - najciekawsze prace dzieci wysłano do jury. Uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem sportu -nauczycielem wychowania fizycznego w naszej szkole i trenerem piłki nożnej, który poprzez ciekawą prezentację skierowaną do uczniów klas I- III opowiedział o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna i uprawianie sportu dla zdrowia człowieka.

Uczniowie klas starszych sami przygotowywali i prowadzili zajęcia z wychowania fizycznego. Wszystkie dzieci mogły uczestniczyć w akcji ,,Dzień ruchu w szkole", która najwięcej radości sprawiła uczniom klas młodszych.

W debacie na temat ,,Negatywnego wpływu osiągnięć technicznych XXI wieku na rozwój i kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży" uczestniczyli uczniowie klasy VI. Faktem jest niestety, że spora grupa dzieci swój wolny czas spędza przy komputerze lub przed telewizorem. Celem tych zajęć było uświadomienie uczniom, że brak aktywności ruchowej w ich wieku będzie negatywnie skutkował w ich życiu dorosłym.

         Dla rodziców przygotowano prezentację na temat agresji wśród dzieci. Omówiono jej przyczyny, przejawy i podano propozycje jak rodzice mogą sobie radzić z agresywnymi zachowaniami swoich dzieci. Wskazano, że sport i ruch na świeżym powietrzu jest bardzo dobrym sposobem rozładowania napięcia i negatywnych emocji.

          Udział szkoły w konkursie AKTYWNA SZKOŁA - AKTYWNY UCZEŃ sprawił, że nasi uczniowie usystematyzowali oraz przypomnieli sobie wiele wiadomości na temat zdrowego odżywiania i aktywności ruchowej, które są wyznacznikami zdrowia - jednej z najważniejszych wartości człowieka.

         Wszystkich młodszych i starszych, a szczególnie rodziców i dzieci zachęcamy do aktywności ruchowej, bo jest to wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu wolnego i zachowanie zdrowia i dobrej kondycji na długo.

mgr Zofia Zięć



Zobacz więcej....


Zabawa choinkowa

          W czwartek 5 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa, która była okazją do wyśmienitej zabawy, podczas której cała społeczność szkolna miała okazję spotkać się i razem świetnie bawić.
          Od godziny 13:00 bawiły się dzieci z klas I-III. Wśród najmłodszych rozstrzygnięty został konkurs na najładniej własnoręcznie wykonaną maskę karnawałową. Od godziny 14:00 do zabawy dołączyli uczniowie klas IV-VI. O godzinie 15:00 odbył się konkurs dla klas starszych na najlepiej wykonany układ taneczny. Komisja pod przewodnictwem pani dyrektor Bogumiły Jagielskiej wybrała najlepiej tańczącą klasę. Zwycięzcą została klasa Va.
          Podczas zabawy odbyła się zabawa z fantami, której dochód zostanie przekazany na rzecz chorego dziecka z naszej gminy.
           Dziękujemy również Radzie Rodziców za przygotowanie smacznych kiełbasek dla wszystkich uczniów.
           Cała nasza społeczność uczniowska bawiła się znakomicie.

mgr Lukrecja Chochlińska




Zobacz więcej....



Spektakl profilaktyczny

          4 lutego 2015 r. gościliśmy w naszej szkole teatr profilaktyczny Inspiracja z Krakowa. Celem spektaklu pt. Nauczyć ufoludka było pogłębienie uczniowskiej wiedzy na temat ekologii oraz zdrowego stylu życia.

          Aktorzy zaprosili uczniów na spotkanie z mieszkańcem Marsa, aby w ten niecodzienny sposób uświadomić dzieciom jak ważna jest troska o naszą planetę. Problematyka segregacji i przetwarzania śmieci, utylizacji groźnych odpadów, zjawisko smogu, potrzeba oszczędzania wody i energii to tylko niektóre z zagadnień poruszonych w przedstawieniu. Ufoludek i Kot - sympatyczni bohaterowie spektaklu przekonywali uczniów, że nie warto spędzać wolnego czasu wyłącznie przed komputerem. Ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta i nawiązywanie relacji z rówieśnikami to podstawy zdrowia i dobrego samopoczucia.

           Młodzi widzowie w przystępny i zabawny sposób dowiedzieli się jak dbać o samych siebie oraz o naszą planetę Ziemię. Mogli również aktywnie uczestniczyć w spektaklu dzieląc się swoją wiedzą na poruszane tematy.

mgr Anna Zych






GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

           Dnia 27 stycznia przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów spotkali się na XI Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Gnojnik 2015. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI i Vb. Każda grupa zaprezentowała po dwie kolędy lub pastorałki, a za udział otrzymała pamiątkowy dyplom. Na zakończenie wszyscy uczestnicy Przeglądu wraz z widownią zaśpiewali popularne kolędy. Po smacznym poczęstunku udaliśmy się do szkoły, obiecując sobie, że za rok też weźmiemy udział w Przeglądzie.

mgr inż. Maria Górka





Szkolny Konkurs Ortograficzny

          Dnia 26 stycznia 2015 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny skierowany do uczniów klas IV - VI. Jego cele to propagowanie kultury języka polskiego, szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością językową oraz kształcenie umiejętności poprawnego pisania pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym.

          Ogółem w konkursie udział wzięło 19 uczniów. W wyniku zmagań o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii została wyłoniona laureatka. Uczennica klasy VI Wiktoria Piekarz otrzymała tytuł Szkolnej Mistrzyni Ortografii, dyplom oraz nagrodę książkową.

          Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, życzymy wytrwałości w poznawaniu polskiej ortografii, a zwyciężczyni gratulujemy.

mgr Anna Zych



SUKCESY SZACHOWE NASZYCH UCZNIÓW

           W dn. 8.12.2014r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Gosprzydowej odbył się Gminny Turniej Szachowy. Na zawody przybyli uczniowie ze szkół z Gnojnika, Biesiadek i Uszwi oraz gospodarze zawodów. Łącznie 10 dziewcząt i 11chłopców, którzy rozegrali po 6 partii w swoich kategoriach.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. Va:
1. Alicja Hosaniak
2. Angelika Golec
3. Patryk Smoleń
4. Daniel Golec

         Udział w zawodach zakończył się sukcesem dla Alicji Hosaniak, która zajęła II miejsce zdobywając srebrny medal oraz dla Patryka Smolenia, zdobywcy III miejsca i brązowego medalu. Obydwoje zapewnili sobie udział w Powiatowym Turnieju Szachowym.
         Bardzo dobre partie rozegrali również nasi debiutanci na gminnych zawodach. Daniel uplasował się na VI pozycji, Angelika nieco dalej, ale najważniejszy dla wszystkich był sam udział w turnieju, zdobycie nowych umiejętności poprzez rozegranie ciekawych partii z trudnymi przeciwnikami.

         Powiatowy Turniej Szachowy rozegrany został w dn. 10.12.2014r. w Schronisku Młodzieżowym w Brzesku. W zawodach udział wzięło 12 dziewcząt i 15 chłopców (najlepsi z gmin powiatu brzeskiego), którzy rozegrali po 6 bardzo emocjonujących partii.
         Nasi szachiści nie zawiedli i tym razem. Alicja Hosaniak zajęła IV miejsce (trzeci raz brała udział w powiatowym turnieju), a nasz debiutant w powiecie, Patryk Smoleń, również uplasował się na IV pozycji. Chociaż nie zdobyli awansu na Wojewódzki Turniej Szachowy to należą się im ogromne gratulacje, bowiem poziom zawodów był niezwykle wysoki.
         Uczestnikom turniejów szachowych życzymy wytrwałości w doskonaleniu gry w szachy i dalszych sukcesów. Wszystkim polecamy grę w szachy na długie jesienne i zimowe wieczory, jako wspaniały sposób na nudę i alternatywę dla komputera i telewizora.

mgr Zofia Zięć

Zdjęcia: http://psp.gosprzydowa.pl



IV MAŁOPOLSKI KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

           27 listopada uczennica klasy Va Nikola Mikulska jako jedyna solistka z naszej gminy wzięła udział z IV Małopolskim Konkursie Piosenki Angielskiej dla szkół podstawowych województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Organizatorami byli Szkoła Podstawowa Nr 2 oraz Centrum Kultury i Sportu w Miechowie. Patronat językowy nad konkursem objęła Szkoła Językowa "Hajek", zaś patronat honorowy sprawowali: Małopolski i Świętokrzyski Kurator Oświaty, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Burmistrz Gminy i Miasta Miechów. Całe przedsięwzięcie opieką medialną otoczyli: TVP Kraków, Dziennik Polski, Wieści Miechowskie, Głos Miechowski, Gazeta Miechowska, Kurier Miechowski oraz Echo Miechowa.

           Celem konkursu była prezentacja umiejętności językowych i wokalnych uczniów, motywowanie do rozwijania kompetencji językowych, propagowanie nauki języków obcych poprzez formę piosenki, promowanie aktywności twórczej wśród dzieci i młodzieży, propagowanie idei wspierania uzdolnień oraz promocja szkół dbających o wszechstronny rozwój uczniów. Jury oceniało poprawność językową, dykcję, interpretację, walory głosowe, muzykalność, poczucie rytmu oraz ogólny wyraz artystyczny. W konkursie wzięło udział 57 solistów, z których każdy śpiewał przygotowaną piosenkę w języku angielskim. Uczennica naszej szkoły zaprezentowała utwór szwedzkiego zespołu ABBA pt. ,,Dancing Queen''. Niestety, nie udało się zająć żadnego miejsca, ale każdy z uczestników otrzymał pamiątkowego gipsowego anioła z Miechowa, który będzie przypominał o udziale w konkursie.

mgr Sabina Krakowska


Koncert

           27 listopada uczniowie naszej szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, aby wysłuchać koncertu muzycznego. W trakcie występu okazało się, że nie jest to taki zwyczajny koncert, ale występ połączony z wiadomościami z zakresu przedmiotu muzyka na etapie szkoły podstawowej.
           Panowie grali popularne utwory, a uczniowie włączali się do śpiewu i tańca. Słuchanie piosenek wykonywanych na żywo sprawiło, że uczniowie reagowali bardzo żywiołowo, a na buziach nie było widać znudzenia.

mgr inż. Maria Górka






Andrzejki

          25 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował święto św. Andrzeja dla społeczności
klas IV-VI.
           W tym dniu, każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki, na których widniały zawody przyszłości, bądź szukał swojej szczęśliwej liczby. Katalog wróżb był bogaty i obszerny, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wiele śmiechu i radości dostarczały dzieciom przepowiednie.
Po wróżbiarskim wieczorku był czas na dyskotekę. Wszyscy bawili się wesoło przy dobrej muzyce.

mgr Lukrecja Chochlińska



Zobacz więcej....



"Światowy Dzień Rzucania Palenia"

           Już kolejny raz nasza szkoła angażuje się w akcję "Światowy Dzień Rzucania Palenia", który w tym roku przypada na 20 listopada. W tym dniu uczniowie klas I - III oraz IV - VI wzięli udział w pogadankach, dyskusjach na temat szkodliwości palenia papierosów. Odgrywali scenki dramowe, wykonywali plakaty o tematyce antynikotynowej.

mgr Ewelina Toboła





Spotkanie z policjantem

           Dnia 17 listopada 2014 r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Komisariatu Policji w Czchowie. Głównym celem spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie klas czwartych, było przekazanie informacji na temat bezpiecznego użytkowania Internetu i telefonów komórkowych.

          Przybyli policjanci udzielili czwartoklasistom wiele cennych wskazówek przydatnych w codziennym korzystaniu z w/w technologii. Poruszono zagadnienia takie jak: zasada ograniczonego zaufania do osób poznanych za pośrednictwem Internetu, zjawisko prześladowania w Internecie i za pomocą telefonu komórkowego czy odpowiedzialność karna związana ze stosowaniem cyberprzemocy. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki, mieli także możliwość zadawania pytań, na które prowadzący udzielili wyczerpujących odpowiedzi. Podsumowaniem spotkania było obejrzenie kreskówek "Owce w sieci". Krótkie filmiki w humorystyczny sposób ukazujące internetowe zachowania młodzieży okazały się cennym źródłem wiedzy.

          Na zakończenie przedstawiciele policji przekazali materiały przydatne do prowadzenia zajęć w zapobieganiu negatywnym skutkom korzystania z nowych technologii.

mgr Anna Zych





Konkurs plastyczny i fotograficzny "Powiat Brzeski - Jak tu pięknie"

           Dnia 13 listopada 2014 r. w budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Brzesku miało miejsce rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego i fotograficznego "Powiat Brzeski - Jak tu pięknie!" nad którym patronat objął Starosta Brzeski Pan Andrzej Potępa.

           Wśród zwycięzców konkursu fotograficznego znalazły się nasze uczennice - Alicja Hosaniak z klasy Va, która zajęła II miejsce i Wiktoria Legutko, również z klasy Va , zdobywczyni III miejsca.

           Serdecznie gratulujemy Alicji i Wiktorii! Życzymy im dalszych sukcesów!

mgr inż. Maria Górka


Zdjęcia: www.ssm-brzesko.pl





Konkurs plastyczny "Św. Jan Paweł II - patron rodziny"

           Dnia 25 października 2014 r. w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku, podczas uroczystego podsumowania Miesiąca Papieskiego zostały wręczone nagrody laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego "Św. Jan Paweł II - patron rodziny".
Na konkurs wpłynęły 482 prace plastyczne wykonane różnymi technikami.

           Kryteria oceny jakimi kierowali się członkowie komisji to:
- twórcza pomysłowość i wyobraźnia w zakresie przedstawienia tematu,
- samodzielność w wykonaniu pracy,
- ogólna estetyka wykonania pracy.

           Wśród zwycięzców konkursu znalazła się nasza uczennica Alicja Hosaniak z klasy Va, która w kategorii klas IV-VI zdobyła II miejsce. Serdecznie gratulujemy Alicji i życzymy jej dalszych sukcesów.

mgr inż. Maria Górka


Zdjęcia: ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość



"Myszki i wojna" - opera dla dzieci w Lusławicach

           W czwartek, 9 października 2014 r. przedstawiciele klas II-IV udali się do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na spektakl "Myszki i wojna, czyli o dzielnym Albercie i żółtym serze" będący pełną humoru opowieścią muzyczną nawiązującą do operowych i musicalowych wzorców.
           Solistom towarzyszyli muzycy Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, dlatego też uczniowie mogli na żywo zobaczyć i usłyszeć brzmienie orkiestry i poszczególnych instrumentów muzycznych.
           Wyjazd dzieci był bezpłatny dzięki Urzędowi Gminy Gnojnik, który pokrył koszty udziału w spektaklu.

mgr inż. Maria Górka







Dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka

           Stałym punktem planu pracy Samorządu Uczniowskiego jest organizowanie dyskoteki dla uczniów klas IV-VI na pożegnanie lata. Dyskoteka odbyła się 30 września, czyli w Dniu Chłopaka. Dedykowana więc była chłopcom, a dziewczęta zadbały o to, aby obdarować swoich kolegów drobnymi upominkami.

           Wspólna zabawa przy dźwiękach dyskotekowej muzyki i wirujących kolorowych światłach to dobry sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i integrację uczniów. To także możliwość zdobycia tanecznych umiejętności, które w przyszłości z pewnością każdemu się przydadzą.

           Przedstawiciele samorządu zadbali także o drobne przyjemności dla podniebienia. Uczniowie mogli posiłkować się pysznymi zapiekankami oraz napojami i tak uzupełniać utracone w tańcu kalorie.

           Na kolejną dyskotekę zapraszamy wszystkich, którzy byli, a szczególnie tych, których nie było!

mgr Zofia Zięć



Zobacz więcej....



Sprzątanie Świata 2014

           Tegoroczna akcja Sprzątanie Świata - Polska 2014 przebiegała pod hasłem: Turysto! Szanuj środowisko! Działania w ramach akcji miały charakter długofalowy i rozpoczęły się już w kwietniu. Finał odbył się w dn. 19-21 września.

           W ramach przygotowania do udziału w akcji uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z zakresu edukacji ekologicznej. Były to rozmowy i pogadanki na temat dużego zanieczyszczenia środowiska naturalnego powodowane przez różne czynniki np. spaliny z milionów samochodów, zaśmiecanie lasów i rzek, tworzenie dzikich wysypisk lub spalanie plastikowych butelek w piecach domowych, a także wyrzucanie śmieci do przydrożnych rowów!!! Podczas zajęć uczniowie usystematyzowali swoją wiedzę na temat jak skutecznie zapobiegać degradacji środowiska. Ważnym aspektem tych działań szkoły jest zwracanie uwagi na segregację śmieci, co uczniowie mogą już robić na terenie szkoły wrzucając śmieci do odpowiednio oznaczonych pojemników oraz zbierać w domu zużyte baterie, aby nie trafiały do zwykłych śmieci i wrzucać w szkole do specjalnego pojemnika.

          Uczniowie wykonali także ciekawe plakaty, na których przedstawiali jak należy postępować ze śmieciami!!!

           Podsumowaniem wszystkich działań było wyjście na wyznaczone rejony i ,,sprzątanie świata" - naszego środowiska naturalnego.

mgr Ilona Mech




Strona utworzona: 2005r.
Aktualizacja:2017-06-16 21:38