Wita Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Uszwi                                                                                                                                                                                                   
Jesteś gościem na naszej stronie! ;-)
Strona główna

Rys historyczny

Uczniowie
i pracownicy szkoły


Dokumenty
szkoły


Organizacje szkolne

Uroczystości szkolne
Archiwum

Aktualności
Archiwum

Projekt EFS

Galeria zdjęć
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2010/2011
2009/2010
2008/2009
2007/2008
2006/2007
ARCHIWUM - UROCZYSTOŚCI SZKOLNE


Rok szk.2011/2012

Rok szk.2007/2008 do 2010/2011



W szkole uczniowie spędzają znaczną część swojego czasu - zdobywają wiadomości, które służyć im będą w dorosłym życiu, rozwijają zainteresowania, kształtują nawyki. Szkoła to nie tylko nauka, to także wychowanie, wskazywanie właściwych zachowań, pokazanie, co jest dobre, a co złe. Tym zadaniom służą między innymi uroczystości organizowane nie tylko dla uczniów, ale i dla całej społeczności wiejskiej. Uroczystości te pozwalają lepiej się poznać szkolnej braci, prezentują możliwości uczniów na forum publicznym, lecz co chyba ważniejsze, niejednokrotnie uczą tolerancji, dawania siebie ludziom starszym, samotnym, chorym. Pokazują zapraszanym, że są nadal ważni, ze wciąż się o nich pamięta.



FESTYN W USZWI !
       Dnia 03.06.2007r. w Uszwi odbył się festyn rodzinny pod hasłem "Idziemy w świat". Organizatorami byli Publiczna Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Uszwi.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się Starosta Brzeski Ryszard Ożóg z małżonką, z-ca wójta Stanisław Kowalczyk z małżonką, kierownik WTZ Edward Pabian, radni i sołtysi naszej miejscowości i inni.
Zgromadzeni goście mogli podziwiać występy wychowanków Warsztatu Terapii Zajęciowej z Brzeska, którzy zaprezentowali inscenizację baśni pt: "Królewna Śnieżka". Przedstawienie zebrało gromkie brawa, gdyż przygotowane dekoracje, kostiumy, oprawa muzyczna i gra aktorska były na wysokim poziomie artystycznym. W dalszej części programu można było podziwiać występy naszych milusińskich z Zespołu Tanecznego ze Szkoły Podstawowej, którzy zaprezentowali poloneza, krakowiaka, kujawiaka i polkę, ubrani w piękne stroje ludowe. Mimo niepewnej pogody taneczna atmosfera utrzymywała się cały czas podczas trwania festynu. Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Uszwi zatańczyła z werwą taniec nowoczesny, ale nie zabrakło też wspaniałego walca i skocznego kankana. Szóstoklasiści pokazali natomiast jak należy tańczyć zorbę ! Uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej przedstawili historię o tym jak to słynni angielscy detektywi Holmes i Watson , przy pomocy swoich przyjaciół , poszukiwali po całej Europie królowej, by w końcu odnaleźć ją w Polsce. Pozostając w angielskiej tradycji młodzież z Publicznego Gimnazjum zaprezentowała współczesną wersję sceny balkonowej z utworu Szekspira "Romeo i Julia". Przystojny Romeo w koszuli w kwiaty, ciemnych okularach i na hulajnodze, przybywa pod balkon by płomiennie wyznawać miłość swojej Julce. Wszyscy widzowie mieli łzy w oczach - oczywiście ze śmiechu! Wielką sensację wzbudziło wśród publiczności pojawienie się pięknej Karoliny w mini - głównej bohaterki ( a właściwie bohatera, gdyż rolę tę odegrał odważny doprawdy młodzieniec ! ) skeczu muzycznego, opartego na umiejętnym połączeniu fragmentów różnych piosenek. Była to historia jak z telenoweli, w której pojawiły się min. tak sławne postaci jak Karliczek, Bond czy mama sławnej Kaśki z repertuaru "Ich Troje" ( oczywiście w papilotach), a także wiele innych. Publiczność reagowała salwami śmiechu! Na zakończenie można było wykazać się swoimi umiejętnościami fizycznymi, a także umysłowymi. Dla sportowców odbył się bieg o puchar Sołtysa wsi, rodziny wykazywały się zdolnościami poetyckimi pisząc wiersze o sobie, a mamy grały w koszykówkę z synami.
Było wiele konkursów i każdy znalazł coś dla siebie. Rywalizacja była zacięta bo i nagrody atrakcyjne. Wszystko to zawdzięczamy naszym sponsorom: nagrodę główną w loterii (odkurzacz i MP3) ufundowała firma "Groszek" państwa Piotra i Marty Pawełek, pozostali darczyńcy to: Helena i Władysław Gałęziowscy, Barbara i Stefan Opoka, firma "Cewpol" - Włodzimierz i Barbara Ząbkowscy, CPN Czyżycki, Delikatesy Centrum, Carlsberg Okocim.
Dzięki nim można było uruchomić loterię fantową, gdzie każdy los wygrywał. Podczas festynu Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska wręczyła również nagrody laureatom konkursu poetyckiego i plastycznego pod hasłem "Europa w oczach dziecka".Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili!
mgr Ilona Grońska



Dzień Babci i Dziadka
           Dnia 12 stycznia 2007 r. w świetlicy wiejskiej miała miejsce uroczystość z okazji
Dnia Babci i Dziadka, która rozpoczęła się "Jasełkami" przygotowanymi przez uczniów klas IV. Na ten specjalny dzień uczniowie klasy I, II a, IIb i III naszej szkoły przygotowali wspólnie
z wychowawczyniami specjalny program słowno-muzyczny. Swoją obecnością uroczystość tą zaszczycili licznie zgromadzeni dziadkowie. Wysłuchali oni pięknie recytowanych wierszy, śpiewanych piosenek i równie wspaniale wykonywanych tańców w wykonaniu uczniów klas
I-III. Ponadto uczniowie klasy III rozbawili publiczność inscenizacją bajki "Zielony Kapturek". Po zakończonych występach, uroczyście wyśpiewanych życzeniach i wręczeniu prezentów, nasi dziadkowie wraz z wnukami wzięli udział w konkursach. Dziadkowie na czas obierali ziemniaki, babcie rozpoznawały z zamkniętymi oczami różne przyprawy i ... swoich wnuków, oraz wspaniale prezentowały się w konkursie tańca. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni atrakcyjnymi nagrodami.
mgr Anna Cichostępska









Uroczyste ślubowanie klas pierwszych

       Dnia 14 listopada 2006 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Uszwi im. Władysława Jagiełły odbyła się Uroczystość Ślubowania klasy I. Pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów przez Panią dyrektor Bogumiłę Jagielską w obecności rodziców i starszych koleżanek i kolegów, wpisując się w ten sposób do szkolnej społeczności na długie lata.
Do grona uczniów dołączyli:
  1. Biernat Paulina
  2. Brzeski Damian
  3. Chmielarz Agnieszka
  4. Ciura Wiktoria
  5. Elassa Fatima
  6. Grzesicki Kacper
  7. Kałuża Patryk
  8. Kosowska Luiza
  9. Kotarba Joanna
  10. Kotarba Kamil
  11. Kudzia Piotr
  12. Leś Bartosz
  13. Mikulska Kornelia
  14. Młyńska Agata
  15. Niewola Kamil
  16. Nosowicz Sylwester
  17. Opoka Aleksandra
  18. Pabian Kinga
  19. Paterek Anna
  20. Pawełek Roksana
  21. Rąpała Marcin
  22. Smaluch Karolina
  23. Toboła Sławomir
  24. Wąs Adrian
  25. Warkocz Klaudia
  26. Ząbkowski Filip

Wychowawca klasy: Ewelina Bober




galeria zdjęć



11 listopada to dzień o którym powinien pamiętać każdy Polak.




galeria zdjęć


DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

        
W przeddzień Dnia Komisji Edukacji Narodowej uczniowie klasy IVa i V przygotowali, pod opieką swoich wychowawców, program artystyczny "na wesoło". W programie były "żale na długo trwający rok szkolny", "porady jak radzić sobie z uczniami", Natalka Sacha uczennica klasy V wykonała na skrzypcach wiązankę melodii, były serdeczne życzenia dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły oraz piękne róże.
       Dziewczęta klas VI zaprezentowały znane piosenki, a na zakończenie uroczystości złożone zostały bardzo wymowne życzenia:

Kochani nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!
Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali.
Życzymy Wam szczęścia na następne lata -
Niech żyje i rozkwita nasza oświata!!!!!


Scenariusz akademii i realizacja:
mgr inż. Lukrecja Chochlińska
mgr inż. Maria Górka






Akademia "WRZESIEŃ 1939"








Inauguracja roku szkolnego 2006/2007






Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2005/2006

Pożegnanie nauczycieli nauczania zintegrowanego Pani Barbary Buczak, Pani Marii Górak i Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Uszwi mgr Anny Szot.








11 czerwca 2006 r. mieszkańcy Uszwi bawili się wraz ze swoimi pociechami na festynie rodzinnym pod tytułem "Póki zdrowie mieszka w ciele, póty radość i wesele". W programie były występy artystyczne przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Zawadzie Uszewskiej, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.




      Było też mnóstwo konkursów sportowych w których brali udział rodzice z dziećmi, zdobywając cenne nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojniku i Państwa Opoków.
      Odbył się też konkurs wiedzy "Bezpieczne korzystanie z gazu" i roztrzygnięcie konkursu plstycznego pod tym samym tytułem, a fundatorem nagród była Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie.
      Po części artystycznej na stadionie rozegrane zostały mecze pomiędzy uczniami gimnazjum i juniorami LKS-u oraz księżmi i policjantami. Od godziny 1900 przy dzwiękach orkiestry sponsorowanej przez Agnieszkę i Pawła Szczygieł oraz Martę i Piotra Pawełek bawiliśmy się do późnych godzin nocnych.



      Trwający cały rok Jubileusz 750-lecia Uszwi znalazł swoje odbicie w pracy szkoły. Jednym z aspektów tej pracy było przygotowanie wspólnie z gimnazjum projektu edukacyjnego "Uszew to wielka rodzina". Prezentacja projektu miała miejsce 25 10. 2005roku
w obecności władz gminnych i oświatowych.
Na spotkanie przybyli: Wójt Gminy Gnojnik - pan Wojciech Rzepa, Dyrektor ZOSiP - pani Halina Cabała, Dyrektor CK - pani Ewa Migacz, Dyrektor Oddziału Kuratorium w Tarnowie - pani Elżbieta Chrząszcz, Wizytator - pan Stanisław Srebro, Sołtys wsi Uszew - pani Józefa Bukowicz, dyrektorzy szkół i przedszkoli w gminie, radni, członkowie Rady Sołeckiej oraz rodzice. Program prezentacji osnuty był wokół najważniejszych wydarzeń z dziejów wsi. Rozpoczął się od przypomnienia przywileju Bolesława Wstydliwego roku 1255 roku, dotyczącego przyznania rycerzowi Kuźmie lasu nad strumieniem w celu założenia osady.
Z powstaniem Uszwi wiąże się kilka legend. Jedna z nich wspomina króla Władysława Jagiełłę, który w pogoni za jeleniem dotarł z Puszczy Niepołomickiej w nasze strony. Tu ugościli go miejscowi kmiecie. Na pamiątkę tego wydarzenia wiele lat później Publicznej Szkole Podstawowej nadano imię Władysława Jagiełły.
      Uczniowie klas VI przygotowali i zaprezentowali tę właśnie legendę.

                    

       Na przełomie XIII/XIV wieku Uszew przeżywała rozkwit. Przebiegał tędy szlak handlowy z Krakowa na Węgry. Jak możemy śmiało przypuszczać, bogaci kupcy po udanych transakcjach handlowych, urządzali uczty, na których nie zabrakło wesołej zabawy. Taniec staropolski zaprezentowali uczniowie gimnazjum. Już w XIV wieku Uszew była parafią, co dowodzi, że istniało tu duże skupisko ludności. W 1325 roku wybudowano drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W 1806 roku na miejscu starego kościoła, który spłonął w II połowie XVIII w, powstała nowa, murowana świątynia. W niej uszewscy parafianie chwalą Stwórcę za rozliczne łaski między innymi piękną pieśnią do słów Jana
z Czarnolasu "Czego chcesz od nas Panie", którą podczas projektu wykonały uczennice gimnazjum. W 1860 roku, dzięki staraniom ks. Jana Mrożka, powstała we wsi szkoła. W ciągu 145 lat uległa ona znacznemu rozwojowi. W 1999r. po reformie szkolnictwa powstało gimnazjum, które w 2003r. przeniosło się do nowo wybudowanego obiektu. Obydwie placówki - szkoła podstawowa i gimnazjum - kultywują tradycje szkolne. Jedną z nich jest ślubowanie uczniów klas I. Właśnie takiego uroczystego ślubowania dokonano w czasie prezentacji projektu. Najpierw wystąpili uczniowie klas I szkoły podstawowej, którzy przygotowali na tę okazję krótki program artystyczny. Na zakończenie ceremoniału ślubowania pierwszoklasiści otrzymali podarunki od starszych kolegów: zakładki do książek oraz słodycze.

                     

       W dalszej części prezentacji uczennice klasy VI wykonały piękną piosenkę "Polskie kwiaty", która nawiązuje do tego okresu w historii Uszwi, kiedy to wskutek biedy wielu mieszkańców naszej wioski było zmuszonuch do wyjazdu za chlebem, często aż za ocean. Tam, na obczyźnie trapiła ich tęsknota za rodzinnymi stronami a w rozmowach, wspomnieniach i piosenkach nieustannie przewijała się nostalgia.
Wiek XX przyniósł rozkwit wsi. Powstały instytucje i organizacje służące mieszkańcom Uszwi
i okolic: poczta, Ochotnicza Straż Pożarna, Wiejski Ośrodek Zdrowia. Krótkie satyryczne scenki przygotowane przez młodzież przypomniały początki działania tych instytucji. Uczniowie w trakcie pracy nad projektem poznawali poetycką twórczość naszych rodzimych autorów: Mariana Cichostępskiego, Tadeusza Cichostępskiego, Jana Paska. Sami również próbowali swych sił na polu poezji i niektórym nieźle to wychodziło. Do prezentacji wybrano po kilka wierszy, bo wszystkich nie sposób było zaprezentować. Na zakończenie uczniowie pokazali swoje taneczne umiejętności. Członkowie zespołu "Młodzi Uszwianie" zaprezentowali tańce regionalne, co dowodzi, że tradycja ludowa nie zaginie wśród młodego pokolenia. Dziewczęta z klasy VI oraz ich starsze koleżanki z I klasy gimnazjum zaprezentowały tańce współczesne, wzbudzając swoim występem aplauz publiczności.
      Jednym z punktów programu było podsumowanie GMINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt."Herb Uszwi". Jury dokonało wcześniej oceny nadesłanych prac (w liczbie 28) przyznając następujące miejsca:
- I miejsce ex aequo: Luiza Rabiasz uczennica VIb PSP w Uszwi
                             Eliasz Wnęk uczeń IV klasy PSP w Uszwi
- II miejsce ex aequo: Kinga Zaczyńska uczennica V klasy PSP w Gosprzydowej
                              Gabriela Szczygieł uczennica VIb PSP w Uszwi
- III miejsce: Wiktor Gajec uczeń VI klasy PSP w Gosprzydowej
- Wyróżnienie: Joanna Myszka uczennica VI klasy PSP w Biesiadkach
Autorzy nagrodzonych prac otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów konkursu.

      Miłym zakończeniem tego dnia, które było także obchodzone jako święto Szkoły Podstawowej i Gimnazjum , była wspólna dyskoteka.
Józefa Zych


      Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w licznie organizowanych konkursach np. na najładniejszą gwiazdę kolędniczą, wystrój klasy, najpiękniejszą "Panią Wiosnę" itp.


      Uczniowie Szkoły Podstawowej i gimnazjum, pracując metodą projektu edukacyjnego, przygotowali program poświęcony wydarzeniom związanym z powodzią w gminie Gnojnik. Projekt "Serce - Sercu" odbył się 17.11.2001r. i był dedykowany w podzięce wszystkim, którzy w tych trudnych chwilach nieśli pomoc mieszkańcom Uszwi. Przy tworzeniu projektu wykorzystano m.in. wywiady z mieszkańcami i strażakami, twórczość literacką dzieci, kroniki OSP w Uszwi i Zawadzie Uszewskiej.
       Od kilku lat w szkole organizowany jest piknik rodzinny, podczas którego uroczyście obchodzi się - Dzień Matki, Ojca i Dziecka.
2002r. - piknik rodzinny pt;" Mama, Tata i Ja"
2003r. - bawiliśmy się pod hasłem "Bawmy się razem"
2004r. -będziemy się bawić 6 czerwca w "Zaczarowanym świecie baśni"
Podczas wspólnej zabawy były występy najmłodszych, konkursy z udziałem dzieci i rodziców a swoje szczęście można było sprawdzić, biorąc udział w loterii fantowej.

                    

                     

      W roku 2003 po raz pierwszy odbyło się SPOTKANIE WIGILIJNE dla osób starszych i samotnych z Uszwi i zawady Uszewskiej. Uczniowie chętnie zaangażowali się w przygotowanie części artystycznej, wiedząc, że dla wielu z zaproszonych będzie to jedyna szansa na zapomnienie o swojej samotności i smutku. W tym dniu wszyscy czuli, na czym polega magia Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie prezentowali wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, laureaci konkursu kolędniczego śpiewali przepiękne kolędy, młodzież z Gimnazjum wystawiła "Jasełka krakowskie".

                     

                                          

      Podczas spotkania wręczono dyplomy za kultywowanie regionalnego dziedzictwa, przekazywanie tradycji młodemu pokoleniu - otrzymali je : Jan Pasek, Edward Brzeski, Jan Basista. Fundusze na zorganizowanie spotkania wigilijnego, pozyskano ze zbiórki złomu wśród mieszkańców Uszwi i Zawady Uszewskiej.
      
W każdym roku szkolnym uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują liczne apele okolicznościowe, konkursy o zasięgu gminnym, spotkania z ciekawymi ludźmi.
      Konkurs plastyczny "Skarby naszego regionu", skierowany był do uczniów szkół podstawowych naszej gminy. Celem konkursu było m.in. uwrażliwienie na piękno i niepowtarzalność różnych miejsc w najbliższej okolicy, rozbudzanie patriotyzmu, promocja zdrowego stylu życia oraz rozwijanie kreatywności. Regulamin konkursu zakładał wykonanie przez ucznia pracy plastycznej przedstawiającej ciekawe obiekty swojej miejscowości (zabytki sakralne, świeckie, symbole pamięci narodowej, pomniki przyrody). Do każdej pracy należało dołączyć opis - charakterystykę ilustrowanego obiektu. Powołana komisja wybrała spośród nadesłanych prac najpiękniejsze i najciekawsze, które zostały zakwalifikowane do druku. Wydanie folderu było możliwe tylko dzięki Sponsorom, którzy nie odmówili nam pomocy. Efektem tych dokonań jest "Dziecięcy przewodnik turystyczny po gminie Gnojnik", będący nie tylko promocją młodych talentów, ale także promocją gminy.


      25 marca 2004 r. gościliśmy w szkole pisarza Stanisława Rogalę. Celem spotkania było m. in: zapoznanie z życiem i twórczością pisarza, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie umiejętności odbioru tekstów literackich, kształcenie sprawności mówienia czytania i publicznego prezentowania swoich umiejętności. Uczniowie wcześniej przygotowali się do spotkania. Zapoznali się z twórczością Stanisława Rogali adresowaną do młodzieży, wykonali ilustracje do jego książek, zaprezentowali scenki z wybranych opowieści i nowel. W trakcie spotkania pisarz opowiadał o swojej pracy oraz odpowiadał na pytania uczniów. Można było też zakupić książkę P. Rogali opatrzoną osobistą dedykacją. Nasz Gość okazał się człowiekiem pełnym ciepła i humoru, a spotkanie przebiegło w serdecznej i przyjacielskiej atmosferze. Umówiliśmy się z Panem Rogalą na następne spotkanie za jakiś czas.

                     
Strona utworzona: 2005r.
Aktualizacja: 2007-06-06 23:05