Wita Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Uszwi                                                                                                                                                                                                   
Jesteś gościem na naszej stronie! ;-)
Strona główna

Rys historyczny

Uczniowie
i pracownicy szkoły


Dokumenty
szkoły


Organizacje szkolne

Uroczystości szkolne
Archiwum

Aktualności
Archiwum

Projekt EFS

Galeria zdjęć
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2010/2011
2009/2010
2008/2009
2007/2008
2006/2007

Uroczystości szkolne


Zakończenie roku szkolnego

             23 czerwca 2017 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017.
W obecności rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów Dyrektor Szkoły Pani Bogumiła Jagielska dokonała podsumowania całorocznej pracy i nauki. Uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki nauczania, otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, a za szczególne osiągnięcia nagrody książkowe. Najlepszymi uczniami szkoły zostały: Gabriela Osada i Emilia Jarzmik. Uczennice te otrzymały także stypendium Wójta za wysokie wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i reprezentowanie szkoły w licznych konkursach.
Na uroczystość przybył Wójt Gminy Gnojnik, aby podziękować Pani Barbarze Kondziołce za wieloletnią pracę na stanowisku dyrektora Publicznego Gimnazjum w Uszwi, bowiem w związku z wdrożeniem nowej reformy oświaty gimnazja zostaną wygaszone.

Po trudach całorocznej pracy wszystkim życzymy wspaniałych wakacji.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska




Zobacz więcej....



Dzień Babci i Dziadka 2017

Jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodzono święto Babci i Dziadka. Z tej okazji klasy I-III przygotowały specjalny program artystyczny. Na początku uczniowie klas trzecich oraz klasy VI a przypomnieli zebranym gościom historię narodzenia Jezusa, wystawiając jasełka przeplatane głośnym śpiewem tradycyjnych kolęd oraz specjalnym występem grającej na akordeonie Wiktorii Kleckiej z klasy VI b. W dalszej części uroczystości specjalne życzenia złożyli uczniowie klasy pierwszej, a wszystkie dzieci zaśpiewały dla dziadków wesołe piosenki. Prezentacje słowno-muzyczne przeplatane były wspaniałymi tańcami uczniów klasy III a i III b, ubranych w stroje krakowskie, którzy zachwycili i oczarowali publiczność. Zaprezentowali oni regionalny taniec "Trojak", szybką i skoczną polkę, dostojny taniec węgierski oraz ludowy, z przytupem, taniec "Oj, Ty, Ty". Specjalnym występem popisali się również uczniowie klasy II b, przedstawiając humorystyczną bajkę o babci i jej relacjach z wnukami. Dziadkowie z zachwytem podziwiali grę aktorską dzieci oraz długie role, które drugoklasiści bezbłędnie opanowali. Niewątpliwie ciekawą atrakcją podczas tej uroczystości był występ grupy kolędniczej "Kolędnicy znad Uszwicy", którzy swą grą aktorską, kostiumami oraz zabawnymi dialogami rozbawili publiczność. Na zakończenie pani dyrektor Bogumiła Jagielska złożyła wszystkim dziadkom życzenia i podziękowała im za troską i pomoc w wychowywaniu dzieci. Wszystkie zebrane wnuki przed wręczeniem prezentów odśpiewały kochanym babciom i dziadkom specjalne "Sto lat". Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się konkursy z nagrodami. Uczniowie klasy III b czytali fragmenty bajek, a dziadkowie musieli odgadnąć ich tytuły. Ponadto babcie sprawdzały swoją zręczność i zwinność nawlekając na czas koraliki czy układając puzzle, a dziadkowie skacząc na skakance oraz przybijając gwoździe. Za swój trud i zaangażowanie wszyscy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami. Tematyka konkursów związana była z realizowaną w klasach I-III innowacją czytelniczą.

mgr Anna Cichostępska



Zobacz więcej....



Jasełka "Witaj Jezu ukochany"

           Jak zawsze, w okresie przedświątecznym, w naszej szkole uczniowie wystawiają jasełka. W tym roku tego zaszczytu dostąpiły klasy III a, III b i VI a. Dzieci przypomniały historię narodzenia Pana, wcielając się w role pierwszej rodziny oraz tych wyjątkowych gości, którzy jako pierwsi odwiedzili małego Jezuska. Nie zabrakło również aniołów z "niebieskiej krainy", które ogłosiły światu narodziny Zbawiciela. Wszystkie dialogi i poetyckie wersety przeplatane były śpiewem tradycyjnych kolęd: "Jezus Malusieńki", "Pójdźmy wszyscy do stajenki" czy "Jezusa Narodzonego". To właśnie te piękne śpiewy szczególnie spodobały się zebranym na sali dzieciom, nauczycielom i rodzicom. Zwieńczeniem całego bożonarodzeniowego przedstawienia był solowy występ Wiktorii Kleckiej z klasy VI b, która przepięknie zagrała na akordeonie kolędę "Lulajże Jezuniu". Na zakończenie jasełek pani dyrektor podziękowała za piękny występ i złożyła wszystkim świąteczne i noworoczne życzenia.

mgr Anna Cichostępska








,, Zaczynamy podróż w cudowny świat nauki"

W tym roku mija 156 rocznica powstania szkoły w Uszwi. Z tej okazji 22 listopada odbyło się Święto Szkoły połączone ze ślubowaniem klasy pierwszej i zabawą andrzejkową.
W tym dniu w obecności rodziców, grona pedagogicznego oraz wszystkich uczniów, pierwszoklasiści aby być godni miana ucznia, musieli wykazać się umiejętnością śpiewu, recytacji i rozwiązywania zagadek. Umiejętności sprawdzane były przez uczniów klasy IV i VI. Pierwszaki wszystkie próby przeszli pomyślnie i mogli złożyć uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. W nagrodę otrzymali upominki od swoich kolegów z klasy drugiej oraz rodziców.
Kolejnym punktem imprezy była zabawa andrzejkowa. Rozpoczęła się ona wróżbami przygotowanymi przez Samorząd Uczniowski. Wróżki, które zajmowały się wróżeniem mówiły uczniom co ich dobrego czeka w najbliższej przyszłości. Ponadto było można wywróżyć sobie imię przyszłego męża lub żony, powróżyć z kubeczków, były wróżby numerologiczne, horoskop opisowy, kwiatowy, losowanie zawodów oraz kręcenie butelki. Wszyscy byli bardzo radośni i świetnie się bawili.

Do społeczności uczniowskiej szkoły zostali przyjęci i pasowani na uczniów:

1. Bajgier-Sekucja Julia
2. Biernat Kacper
3. Boczarska Julia
4. Frankowski Wiktor
5. Gagatek Marika
6. Jagła Oliwia
7. Knap Piotr
8. Kudzia Paulina
9. Orłowski Michał
10. Pawełek Eliasz
11. Pysno Aleksandra

mgr inż. Lukrecja Chochlińska




Zobacz więcej....



Polsko wolna, niepodległa .....

           10 listopada 2016 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas: V, VI b, VI a oraz II a.
           W trakcie tej szczególnej lekcji historii przypomniano wydarzenia, jakie minęły od pierwszego rozbioru Polski do pamiętnych listopadowych dni 1918 roku, które przyniosły naszej Ojczyźnie upragnioną wolność.
Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne - począwszy od poloneza "Pożegnanie z Ojczyzną" aż po "Marsz I Brygady".

           W uroczystości, zgodnie z wieloletnią tradycją, uczestniczyła społeczność szkolna obydwu placówek: Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Uczniowie swoją postawą zademonstrowali szacunek dla wartości narodowych i uczcili pamięć tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

mgr Józefa Zych








ZA UŚMIECH, ZA SERCE - DZIĘKUJEMY!

           13 października 2016 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej.
W przygotowaniach do uroczystego apelu uczestniczyli uczniowie kilku klas - III b, IV, VI a oraz VI b.

           Najmłodsi wychowankowie - trzecioklasiści wierszem i piosenką dziękowali pedagogom oraz pracownikom szkoły za przekazywaną wiedzę, trud codziennej pracy, ale również za towarzyszący im uśmiech i dobre słowo. W ten radosny dzień nie zabrakło także dobrej zabawy i poczucia humoru. Uczniowie klasy czwartej w profesjonalnych strojach kucharskich zaprezentowali swe umiejętności kulinarne, dzieląc się z wszystkimi przepisem na dobrego ucznia. Z kolei szóstoklasiści zdradzili kilka dobrych sposobów na to, jak odróżnić ucznia od nauczyciela. Nie można nie wspomnieć o ostatnim punkcie akademii, na który wszyscy czekali z niecierpliwością - Szkolną Galę Oskarowo-Jabłkową, podczas której wszyscy pedagodzy i pracownicy szkoły za osiągnięcia typu: zachowanie niebiańskiego spokoju, bycie przyjacielem moli książkowych czy też znawcą przelewów i rachunków zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz soczystymi jabłkami.

           Podsumowaniem uroczystości było złożenie życzeń od przedstawicieli Samorządu Szkolnego oraz Rady Rodziców. Głos zabrała również Pani Dyrektor, która z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczyła poszczególnym pracownikom nagrody oraz życzyła wszystkim dalszych sukcesów w pracy i nauce.

mgr Anna Zych







Apel pamięci

29 września uczestniczyliśmy w "Apelu pamięci" poświęconemu ofiarom II wojny światowej. Razem z uczniami Gimnazjum udaliśmy się do lasu Grabaliny, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca rozstrzelanie przez hitlerowców żydowskiej rodziny Goldbergerów oraz pomagającego jej mieszkańca Uszwi Wojciecha Kotwisa. W scenerii lasu, który był świadkiem tamtej zbrodni, uczniowie obu szkół zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny połączony z apelem poległych. Na zakończenie uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej chwilą ciszy.

mgr Teresa Czesak






Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

           Pierwszego września 2016 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Uszwi rozpoczęli kolejny rok szkolny 2016/2017. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta o godz. 9.00. Następnie uczniowie wraz z rodzicami udali się do budynku szkoły, gdzie przewodnicząca samorządu uczniowskiego przywitała zebranych, a po komendzie ,, Baczność!" został wprowadzony poczet sztandarowy. W dalszej części głos zabrała pani Dyrektor, która powitała wszystkich serdecznie. Szczególne słowa zostały skierowane do dzieci klas najmłodszych oraz ich rodziców. Pani Dyrektor przypomniała również zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i poza nią , a na koniec życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska





Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

           24 czerwca 2016 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. W obecności rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów Dyrektor Szkoły Pani Bogumiła Jagielska dokonała podsumowania całorocznej pracy, gratulując społeczności uczniowskiej zdobycia nowych umiejętności, wspaniałych osiągnięć w nauce i sporcie oraz konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki nauczania, otrzymali świadectwa z wyróżnieniem. Na zakończenie Dyrektor Szkoły w imieniu własnym i nauczycieli życzyła wszystkim spokojnego wypoczynku, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

mgr Anna Zych






Bądź sobą
- szukaj własnej drogi!

           23 czerwca 2016 r. szóstoklasiści uroczyście pożegnali się ze szkołą podstawową, nauczycielami, pracownikami szkoły i młodszymi kolegami. 36 uczniów z klasy VIa i VIb wystąpiło w programie artystycznym pełnym wspomnień, refleksji a także szkolnego humoru. Słowa podziękowań za trud nauki i wychowania przeplatane pięknymi wierszami i muzyką sprawiły, że moment zakończenia sześcioletniej nauki stał się wyjątkowo wzruszający.

           Ważnym punktem uroczystości było wystąpienie Pani Dyrektor Bogumiły Jagielskiej, która wręczyła nagrody i dyplomy szóstoklasistom reprezentującym szkołę w konkursach i zawodach sportowych oraz aktywnie działającym na rzecz społeczności uczniowskiej. Rodzice uczniów wyróżniających się przez trzy lata nauki w klasach IV-VI wysokimi wynikami nauczania oraz wzorowym zachowaniem otrzymali dyplomy uznania, a Panie działające w Radach Rodziców podziękowania za wsparcie, owocną współpracę, okazywaną życzliwość i zaangażowanie w życie szkoły.

           Starszych kolegów żegnali również uczniowie z klas piątych, prezentując montaż słowno-muzyczny zakończony miłym akcentem - podarowaniem pamiątkowych maskotek. Podczas spotkania doszło także do zaprzysiężenia nowego samorządu uczniowskiego oraz składu pocztu sztandarowego. Oto uczniowie, którzy podjęli się powyższych obowiązków:

Samorząd uczniowski

Przewodnicząca szkoły: Emilia Jarzmik - kl.Vb,
Zastępca: Nikodem Kopeć - kl.IV,
Członkowie samorządu:
Wiktoria Klecka - kl.Vb, Kacper Pawełek - kl.III

Poczet sztandarowy

Chorąży: Błażej Pawełek - kl.Vb,
Asysta: Wiktoria Klecka - kl.Vb, Paulina Konstanty - kl.Va,
Werble: Kamil Czchowski - kl.Vb, Kamil Czuba - kl.Va, Bartłomiej Figiel - kl.Va,

           Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor skierowała do szóstoklasistów serdeczne życzenia pomyślności, odważnego poszukiwania własnej drogi w życiu oraz wielu sukcesów w rozwijaniu swych talentów i zainteresowań.

mgr Anna Zych




Zobacz więcej....



Festyn "Bądź bezpieczny"

           5 czerwca 2016r. na placu przed szkołą, odbył się festyn pod hasłem "Bądź bezpieczny", zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum i Publiczną Szkołę Podstawową. Celem tej imprezy było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drogach, w Internecie, przy pracy i zabawie. Wśród zaproszonych gości byli m.in. pan Wójt Sławomir Paterek z rodziną, kierownik referatu oświaty pan Andrzej Stańczyk, przewodniczący Rady Gminy pan Janusz Zych, sołtys Uszwi pan Stanisław Cebula oraz radny pan Piotr Bober. Na scenie wystąpiły dzieci z przedszkola, śpiewając piosenki, tańcząc i recytując wiersze, uczniowie klasy III szkoły podstawowej, którzy przedstawili bajkę o bezpieczeństwie, zespół taneczny oraz cheerleaderki i młodzież gimnazjum prezentująca zasady udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy przybyli na tę imprezę mieli okazję zapoznać się z pracą policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzesku oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Uszwi, którzy zaprezentowali akcję ratowniczą z uwięzionego samochodu. Ponadto dzięki uprzejmości pani pielęgniarki Bernadety Święch, każdy mógł zmierzyć sobie ciśnienie oraz sprawdzić poziom cukru we krwi. Wśród pozostałych atrakcji były konkursy loteryjne z nagrodami oraz pokaz jazdy rowerem w ramach konkursu "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym". Każdy mógł również zakupić przekąski i inne słodkości przygotowane przez panie z Rady Rodziców z obu szkół.

mgr Anna Cichostępska




Zobacz więcej....



"Witaj majowa rocznico, pamiętny 3 Maju!"

           Dnia 29 kwietnia 2016 r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na uroczystość zaproszono uczniów Gimnazjum wraz z Wychowawcami i Panią Dyrektor.

           Po wprowadzeniu sztandarów obydwu szkół i odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie klas piątych zaprosili do obejrzenia programu słowno-muzycznego. Młodzi artyści przybliżyli widzom tło historyczne uchwalenia Ustawy Rządowej oraz znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski, dlaczego dziś możemy cieszyć się wolną Ojczyzną. Treści historyczne były przeplatane wierszami oraz utworami muzycznymi.

Całości dopełniała piękna scenografia w biało-czerwonej tonacji.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska podziękowała uczniom za występ i przybliżenie tego ważnego dla Polski wydarzenia. Przypomniała też, że 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, dlatego naszym patriotycznym gestem niech będzie wywieszenie flagi państwowej przed domem.

mgr Jozefa Zych






Dzień Babci i Dziadka

BABCIU, DZIADKU!
DZIĘKUJEMY CAŁYM SERCEM
ZA DZIECIŃSTWA CHWILE
NAJPIĘKNIEJSZE...


          Dnia 15 stycznia 2016 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na ten specjalny dzień uczniowie klas I-III wspólnie z wychowawczyniami przygotowali wyjątkowy program słowno-muzyczny. Swoją obecnością imprezę zaszczycili licznie zgromadzeni dziadkowie.
          Na początku przed miłymi gośćmi zaprezentowali się "Kolędnicy znad Uszwicy", którzy swoim występem rozbawili wszystkich do łez. Następnie publiczność mogła obejrzeć jasełka przygotowane przez uczniów klasy III, Va i Vb. Dla dziadków wystąpiły także pierwszaki wyrażające swą miłość do babci i dziadka w wierszu i piosence. Zebrani goście mogli również podziwiać występ szkolnego zespołu tanecznego, który zaprezentował się w tańcach "Kangurek", "Zielone rękawy" i "Belgijka". Ponadto uczniowie klasy II b przedstawili skecze "Wnuki u dziadków" oraz "Cztery babcie".
          Po zakończonych występach, uroczyście zaśpiewanych życzeniach i wręczeniu prezentów, nasi dziadkowie wzięli udział w różnych konkursach, m.in. wykazywali się wiedzą o zdrowym żywieniu a także sprawdzali swoje umiejętności sportowe podczas odbijania piłeczki do ping-ponga, kozłowania miedzy pachołkami i kręcenia koła hula-hop. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni słodkimi nagrodami.

mgr Anna Cichostępska



Zobacz więcej....




Jasełka "Lulajże Jezuniu"

          Boże Narodzenie to swoiste misterium radości. W życiu każdego człowieka muszą być takie uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się bardziej wrażliwi i serdeczni, bliscy i potrzebni ...
           W dniu 22. XII.2015r. odbyły się szkolne jasełka. Uczniowie przybliżyli magię najcudowniejszych w roku świąt Bożego Narodzenia, gdzie oto bowiem w ludzkiej rodzinie przychodzi na świat Boży Syn-Zbawiciel. W przygotowaniu i przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas piątych i trzeciej pod opieką swoich wychowawczyń. Tradycyjna szopka, aniołki, pastuszkowie, kolędy stworzyły świąteczny nastrój.
          Podczas Poranka Wigilijnego zostały ogłoszone wyniki konkursów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski.
           Na końcu były życzenia świąteczne od Pani Dyrektor i wspólne kolędowanie na wigiliach klasowych.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska



Zobacz więcej....




"Nie bogactwo, ale mądrość jest największą wartością człowieka"

          W tym roku mija 155. rocznica powstania szkoły w Uszwi. Z tej okazji 17 listopada odbyła się uroczystość, na którą przybyli zaproszeni goście: P. Anna Rachwalik - sekretarz gminy Gnojnik; P. Andrzej Stańczyk - dyrektor ZOSiP; P. Barbara Kondziołka - dyrektor PG w Uszwi: P. Janina Kolarz - dyrektor Publicznego Przedszkola w Uszwi; P. Janusz Zych - przewodniczący Rady Gminy; sołtysi Uszwi i Zawady Uszewskiej - Panowie Stanisław Cebula
i Jan Robak; radni: P. Krystyna Jaroszek oraz P. Piotr Bober. Na spotkanie przybyli również Rodzice.

          Uczniowie pod czujnym okiem wychowawców przygotowalispecjalny program artystyczny, w którym przypomniano okoliczności założenia szkoły ludowej w naszej miejscowości. Wspomniane zostały dwie postaci: ks. Jana Mrożka, dzięki któremu szkoła została uruchomiona oraz Ambrożego Wróblewskiego - tutejszegoorganisty i zarazem pierwszego nauczyciela. Część historyczna programu została wzbogacona cytatami z kroniki szkolnej prowadzonej od 1860 roku! Występy uczniów uatrakcyjnił szkolny zespół taneczny, który zaprezentował dwa tańce ludowe.

           Uczniowie V i VI klasy przedstawili scenkę, opowiadającą o spotkaniu króla Władysława Jagiełły z uszewskimi kmieciami. Jak głosi legenda, król, który zabłąkał się w puszczy, został ugoszczony przez tutejszych wieśniaków. Wtedy też przepowiedziano mu, że w przyszłości będzie patronował uszewskiej szkole.

           Gościem specjalnym jubileuszowej uroczystości był rycerz ze świty króla Jagiełły, którego zadaniem było sprawdzenie, czy trzydziestu dwóch pierwszoklasistów możnaprzyjąć w poczet uczniów naszej szkoły. Najmłodsi musieli się wykazać różnorodnymi umiejętnościami: recytatorskimi, muzycznymi, matematycznymi, przyrodniczymi. Udowodnili też, że są wzorowymi Polakami, że znają zasady poruszania się po drodze, że potrafią razem bawić się i są grzeczni. Ten pierwszy w życiu egzamin złożyli na piątkę i mogli już przystąpić do ślubowania na sztandar szkoły. W nagrodę pierwszoklasiści otrzymali mnóstwo prezentów: od zaproszonych gości, od rodziców oraz od starszych kolegów. Miłą niespodzianką okazał się prezent w postaci dwóch komputerów do pracowni komputerowej, które w imieniu Wójta przekazała P. Rachwalik.

Po części oficjalnej na uczniów czekał poczęstunek: pizza oraz ciasta i napoje przygotowane przez troskliwe Mamy. Do godziny 15:00 trwała wspaniała zabawa taneczna na sali gimnastycznej.

mgr Józefa Zych



Zobacz więcej....




Kocham Cię, Polsko

Pod takim hasłem odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Obchodzimy je 11 listopada w rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Uczniowie klasy II pod opieką pani Doroty Muchy i ks. Wojciecha Wątroby przygotowali z tej okazji montaż słowno-muzyczny. Uczniowie przypomnieli nie tylko historię zaborów, ale też powojenną walkę z komunistami i odzyskanie demokratycznej ojczyzny. Narracja przeplatała się z pięknymi utworami poetyckimi i pieśniami patriotycznymi, zarówno historycznymi jak i współczesnymi powstałymi w czasach rodzącej się Solidarności. W tle słychać było utwory Chopina.
W uroczystości wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum wraz ze sztandarami szkół. Po przedstawieniu głos zabrała pani dyrektor Bogumiła Jagielska, która zachęciła do wywieszania w domach flagi narodowej, co jest jedną z oznak naszego patriotyzmu.

mgr Dorota Mucha







Dzień Komisji Edukacji Narodowej

13 października świętowaliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas
V i III wraz z wychowawczyniami przygotowali uroczystą akademię. Apel odbył się na sali gimnastycznej, która przybrała tego dnia odświętny wygląd. Uczniowie mieli okazję wyrazić swoją wdzięczność za ciężką pracę i trud włożony w edukację i wychowanie. Były wiersze, piosenki, słowa wdzięczności oraz scenki humorystyczne.
Po części artystycznej Pani dyrektor i przewodnicząca Rady Rodziców złożyły serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły.

Wszyscy nasi kochani nauczyciele dla swoich uczniów
cierpliwości mają wiele.
Za naukę, za trud jaki jest wkładany
przeogromny bukiet życzeń składamy.

Życzenia szczere, prawdziwe z uczniowskich serc płynące
jak świeże kwiaty pachnące, kwitnące na polskiej łące.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska



Zobacz więcej....




"Pamiętamy"

          Wrzesień to miesiąc rocznic tragicznych wydarzeń w historii naszego kraju.
1 września 1939 armia hitlerowska napadła na nasz kraj. Tak rozpoczęła się II wojna światowa, która w krótkim czasie ogarnęła cały świat. 17 września 1939 roku Armia Czerwona przekroczyła wschodnią granice naszego kraju. Naród polski znalazł się w kleszczach dwóch wrogich mocarstw.

          Uczniowie klasy VI b w ostatnim dniu września wystąpili w programie słowno-muzycznym zatytułowanym "Pamiętamy". W zaprezentowanym podczas apelu montażu słowno - muzycznym oddano hołd tym, którzy w czasie II wojny światowej walczyli i ginęli za wolność naszej Ojczyzny. Przypomniano o bohaterskiej postawie polskiego żołnierza. Wspominano tych, którzy, mimo opanowania przez wroga naszego kraju, ciągle walczyli, organizując na ziemiach polskich tajne oddziały zbrojne. Nie zapomniano też o tych, którzy ginęli pod gruzami bombardowanych domów lub umierali z głodu i wycieńczenia w niewoli,
w niemieckich obozach koncentracyjnych.

          W swoim wystąpieniu słowami wierszy, piosenek i narracji uczniowie zwrócili uwagę na to, że nasi przodkowie ponosili te wielkie ofiary po to, by wywalczyć wolność dla swojego narodu.

mgr Józefa Zych








Inauguracja roku szkolnego 2015/2016

Pierwszego września 2015 roku w naszej szkole miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2015/2016. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą św., w kościele p.w. św. Floriana w Uszwi. Druga część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych, a w szczególności uczniów klasy pierwszej. Starsi uczniowie przywitali ich gromkimi brawami. Następnie pani Dyrektor zapoznała zebranych z planem pracy na rok szkolny, przypominając o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w szkole i poza nią. Na koniec wszyscy rozeszli się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska






ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015


,, Życie to ciągłe czekanie ...
na dorosłość, na miłość, na szczęście, na przyjaciela, na wakacje..."


          Dnia 26 czerwca 2015r. odbyło sie uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015. Po uczestnictwie we Mszy św., która rozpoczęła się o 9 godzinie w kościele parafialnym w Uszwi, wszyscy udali się do szkoły. Pani dyrektor przedstawiła zebranym rodzicom i uczniom wyniki nauczania, wręczyła także świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe za szczególne osiągnięcia. Następnie Pani dyrektor złożyła wszystkim pracownikom szkoły i uczniom życzenia udanego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska




Zobacz więcej....




Żegnaj szkoło!


          W czwartek 25 czerwca 19 uczniów klasy VI zaprezentowało ostatni już w szkole podstawowej program artystyczny. Szóstoklasiści pożegnali się z nauczycielami, pracownikami szkoły oraz młodszymi kolegami. Były wspomnienia, ale też podziękowania za trud włożony w ich sześcioletnie nauczanie i wychowanie.

           Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska wręczyła nagrody i dyplomy tym uczniom, którzy reprezentowali szkołę w konkursach i zawodach sportowych oraz aktywnie działali na rzecz szkoły i środowiska. Wręczyła też listy gratulacyjne Rodzicom uczennic, które od klasy IV do VI otrzymywały świadectwa z wyróżnieniem. Były też podziękowania dla Pań z Rady Rodziców za duże zaangażowanie w działania szkoły. Wszyscy uczniowie klasy VI otrzymali z rąk Pani Dyrektor pamiątkowe Dyplomy Absolwenta Szkoły Podstawowej.

          Uczniowie klas piątych pożegnali starszych kolegów dedykując im pełen humoru program, wręczyli też szóstoklasistom maskotki na pamiątkę.

mgr Józefa Zych



Zobacz więcej....




Festyn " CZAS NA ZDROWIE''

          14 czerwca na podwórku szkolnym odbył się festyn rodzinny zorganizowany przez szkołę podstawową i gimnazjum w Uszwi. Główne cele imprezy to: aktywizacja i integracja środowiska lokalnego, kształtowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych, promowanie zdrowego, bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym oraz promocja obu szkół. W festynie udział wzięli uczniowie, rodzice, mieszkańcy oraz zaproszeni goście: wójt Gnojnika Sławomir Paterek, przewodniczący Rady Gminy Janusz Zych, sołtys Uszwi Stanisław Cebula, proboszcz parafii Uszew ks. Prałat Jan Kudłacz, dyrektor przedszkola Janina Kolarz oraz opiekun świetlicy wiejskiej Lucyna Wnęk. Gospodarzami imprezy były dyrektorki szkół Bogumiła Jagielska i Barbara Kondziołka. Jak zwykle ogromnym zaangażowaniem wykazały się mamy z Rady Rodziców obu szkół.

W trakcie spotkania uczniowie prezentowali swoje talenty taneczne, wokalne, aktorskie, poetyckie, plastyczne, kulinarne i organizacyjne. Dodatkowymi atrakcjami były warsztaty kulinarne, w trakcie których uczennice gimnazjum przygotowywały koktajle i szaszłyki owocowe, zdrowe kanapki i przekąski. Były też zabawy i quizy z nagrodami. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku przygotowała materiały informacyjne dotyczące zdrowia. Poza tym można było zmierzyć sobie ciśnienie i poziom cukru, a osoby palące poziom nikotyny w organizmie. Było też stoisko z produktami regionalnymi, gdzie można było spróbować tradycyjnych kukiełek, smalcu i ogórków małosolnych. Najmłodszym firma Wiking oferowała malowanie twarzy, szalone fryzury, bańki mydlane i figurki z baloników. Dużą atrakcję przygotowała też OSP w Uszwi - najpierw strażacy pokazali, jak należy udzielać pierwszej pomocy przy wypadku samochodowym, potem można było oglądać wóz strażacki w środku.
Festyn prowadziły nauczycielki z obu szkół: Anna Cichostępska i Dorota Mucha

Autor: Kinga Pabjan






Zobacz więcej....





BABCIA I DZIADEK DZIŚ ŚWIĘTUJĄ!

           W dniu 21 stycznia 2015 r. w naszej szkole jak co roku, uroczyście obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka.
           W uroczystości wzięło udział wiele babć i dziadków, którzy licznie przybyli aby podziwiać swoje wnuczęta występujące na scenie specjalnie dla nich. Tegoroczne obchody uświetnili swoją obecnością także laureaci wielu konkursów i przeglądów - grupa działająca przy świetlicy wiejskiej w Uszwi - "Kolędnicy znad Uszwicy". Zaprezentowali oni wspaniały, pełen humoru program artystyczny. Była muzyka, piękne kolędy, doskonałe kostiumy i mnóstwo świetnego humoru, jednym słowem wszystko co gwarantuje niepowtarzalną zabawę. Wiele braw zebrał niesforny turoń i usiłujący go okiełznać Żyd. Duży aplauz wzbudziły popisy jedynej "niewiasty" wśród kolędników, której wstęp witany był wybuchami śmiechu.

           W dalszej części uroczystości swój program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas I - III, którzy poprzez wiersze i piosenki chcieli wyrazić głęboką miłość jaką żywią do swoich babć i dziadków. Nie zabrakło również humorystycznych skeczy, których bohaterami byli babcie, dziadkowie i wnuczęta. Wszyscy zgromadzeni mogli również obejrzeć występ szkolnego zespołu tanecznego, który zaprezentował tańce w pięknych strojach krakowskich. Wszystkie wnuczęta odśpiewały dla swoich najbliższych gromkie STO LAT , a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. W dalszej części uroczystości babcie i dziadkowie bawili się doskonale podczas konkursów, w których brali udział wraz z wnukami. Był więc na przykład rock and roll z wnukiem na gazecie, przyszywanie guzików przez dziadka i obieranie ziemniaka na czas oraz wiele innych.
           Babcie i dziadkowie świetnie się bawili podziwiając swoje wnuczęta wyjątkowo grzeczne tego szczególnego dnia.

mgr Ilona Palonek



Zobacz więcej....





PORANEK WIGILIJNY

JUŻ WZESZŁA GWIAZDA NA NIEBIE
CZAS SIĘ DZIELIĆ OPŁATKIEM...


          19 grudnia w naszej szkole odbyło się przedświąteczne spotkanie z udziałem społeczności szkolnej. Część artystyczną zaprezentowali w tym roku zarówno uczniowie Szkoły Podstawowej jak i Publicznego Gimnazjum. Na bożonarodzeniowy montaż słowno-muzyczny złożyły się okolicznościowe wiersze i tradycyjne polskie kolędy. Następnie pani Bogumiła Jagielska dyrektor Szkoły Podstawowej i pani Barbara Kondziołka dyrektor Publicznego Gimnazjum oraz proboszcz Jan Kudłacz złożyli uczniom oraz pracownikom szkoły świąteczne życzenia. Panie dyrektor przypomniały również o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas przerwy świątecznej.
Poranek wigilijny oraz wspólne kolędowanie wprowadziło nas w nastrój świąteczny. Następnie uczniowie udali się do swoich sal, aby przełamać się opłatkiem z rówieśnikami i wychowawcami.

mgr inż. Lukrecja Chochlińska




Zobacz więcej....

KONKURSY ŚWIĄTECZNE

          Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia odbyły się w naszej szkole konkursy plastyczne na najpiękniejsze ozdoby choinkowe i kartki bożonarodzeniowe. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac - bombek, aniołków i różnych kolorowych, błyszczących zawieszek na choinkę. Uczniowie wykazali się nie lada pomysłowością przy realizacji swoich pomysłów stosując nowe, ale też tradycyjne techniki, a efekty pracy były wprost olśniewające. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie przy wyborze najpiękniejszych prac.

Wyniki konkursu na najpiękniejszą ozdobę choinkową:

kategoria kl. I-III:

I miejsce - Kacper Pawełek kl. II
II miejsce ex aequo - Zuzanna Jurgała kl. III oraz Jan Brzeski kl.III
III miejsce ex aequo - Łukasz Kotarba kl.Ib oraz Nikodem Strąk l.Ib

kategoria kl.IV-VI

I miejsce ex aequo - Julia Leś kl. VI oraz Michał Czauderna kl. IVa
II miejsce - Jakub Biernat kl. Vb
III miejsce ex aequo - Natalia Fijor kl.Vb oraz Sabrina Kowalczyk kl.IVa

Najpiękniejsze kartki bożonarodzeniowe:

I miejsce - Wiktoria Legutko kl.Va
II miejsce - Karolina Szuba kl.Vb
III miejsce - Martyna Wąs kl.Vb

           Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach serdecznie dziękujemy
i gratulujemy pomysłów.

mgr Zofia Zięć








ŚWIĘTO SZKOŁY
"ŚLIWKOWE SMAKI
KOCHAJĄ DZIECIAKI"


          Dnia 14 listopada 2014 r. w Szkole Podstawowej w Uszwi odbyły się uroczystości z okazji święta szkoły. Obchody zostały połączone z posumowaniem projektu "Śliwkowa Szkoła", który odbywał się pod hasłem " Śliwkowe smaki kochają dzieciaki". Na uroczystość przybyły władze gminy na czele z wójtem Sławomirem Paterek oraz prezes stowarzyszenia " Na śliwkowm szlaku" Katarzyną Jasnos, rodzice i nauczyciele.
           Tradycyjnie już podczas tej uroczystości do grona uczniowskiej braci przyjmowani są najmłodsi uczniowie naszej szkoły. W tym roku 35 pierwszaków w udekorowanej "na śliwkowo" sali, złożyło uroczyste ślubowanie. Oczywiście najpierw musieli wykazać się odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, które sprawdzane były przez władcę królestwa Szkołolandii, leżącego na śliwkowym szlaku, króla Ołówkonosa i jego żonę oraz gwardzistów. Pierwszoklasiści musieli wykazać się umiejętnością śpiewu, recytacji i rozwiązywania zagadek. Wszystkie próby przeszli pomyślnie i mogli złożyć uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. W nagrodę za swoją wiedzę otrzymali upominki od swoich kolegów z klasy drugiej, rodziców, a także od zaproszonych gości. W dalszej części uroczystości szkołę odwiedził niezwykły gość, pani Śliwa Doskonała, z którą przeprowadzony został bardzo interesujący wywiad. Częstowała ona również gości pysznymi śliwkami. Następnie Doktor Zdrówko i jego pomocnicy witaminki i owoce z Krainy Zdrowego Odżywiania, opowiedzieli nam co należy robić aby być zdrowym jak ryba. Na uroczystości zaprezentował się również zespół taneczny działający w naszej szkole. Uczniowie w strojach regionalnych zatańczyli krakowiaka. Oczywiście nie zabrakło też konkursów sportowych, wszystkie związane były ze śliwką np.: bieg z przeszkodami ze śliwką na łyżce, rzuty śliwką do celu, poszukiwanie ukrytych śliwek itp. Wszyscy świetnie się bawili rywalizując ze sobą na wesoło.
Dodatkowe emocje miały miejsce podczas ogłoszenia wyników konkursów, które odbyły się w naszej szkole. Były one realizowane w ramach projektu "Śliwkowa Szkoła".

W konkursie plastycznym dla klas I-III pt: " Martwa natura - owoce" zwyciężyli:

I miejsce- Maksymilian Klecki kl Ia
II miejsce - Maciej Franczyk kl II
II miejsce - Bartosz Kałuża kl I b

Wyróżnienia otrzymali:

1. Zuzanna Jurgała kl III
2. Łukasz Biernat kl Ib
3. Zuzanna Robak kl III

W konkursie plastycznym dla klas IV-VI pt: " Atrakcje turystyczne śliwkowego szlaku" udział wzięło 53 uczniów a zwyciężyli:

I miejsce - Alicja Hosaniak kl Va
II miejsce - Natalia Fijor kl Vb
III miejsce - Aleksandra Jagielska kl Vb i Magdalena Robak kl Va

Wyróżnienia otrzymali:

1. Emilia Jarzmik kl IVb
2. Karolina Kudzia kl Va
3. Nikola Mikulska kl Va
4. Anna Rzońca kl Vb
5. Patryk Musiał kl IVb
6. Anna Jarosińska kl Va
7. Kamil Czchowski kl IVb
8. Michał Czauderna kl IVa

W konkursie wiedzy "O witaminach i zdrowym odżywianiu" udział wzięło 67 uczniów z klas IV - VI. Zwyciężyli:

I miejsce - Alicja Hosaniak kl Va
II miejsce - Katarzyna Gajewska kl Va
III miejsce - Magdalena Robak kl Va

W konkursie literackim na temat "Opowiadanie o śliwce" , zwyciężyli:

I miejsce - Emilia Jarzmik kl IV b
II miejsce - Joanna Tasior kl VI
III miejsce - Natalia Fijor kl Vb

          Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody. W zmagania konkursowe włączyli się również rodzice, dla których przygotowany był konkurs cukierniczy - pyszności ze śliwką. Tutaj jury, któremu przewodziła prezes Stowarzyszenia "Na śliwkowym szlaku" pani Katarzyna Jasnos, miało chyba największy dylemat komu przyznać laur pierwszeństwa. Wszystkie wypieki prezentowały się i smakowały wyśmienicie. Widać, że mamy naszych uczniów mają niemałe talenty cukiernicze!

W konkursie cukierniczym - "Pyszności ze śliwką" zwyciężyły:

I miejsce - pani Anna Kowalczyk za ciasto "Pijana śliwka"
II miejsce - pani Małgorzata Tasior za ciasto "Piękna Helena"
III równorzędne miejsce - zajęły pani Dorota Kowalczyk za ciasto "Śliwkowa fantazja" i pani Aneta Rams za "Ciasto z suszoną śliwką".
Wszystkie mamy biorące udział w konkursie zostały nagrodzone słodkimi upominkami.

           Po emocjach związanych z ogłaszaniem laureatów konkursów, głos zabrali zaproszeni goście.
          Pani Katarzyna Jasnos na ręce pani dyrektor Bogumiły Jagielskiej wręczyła Certfikat Śliwkowej Szkoły, który został przyznany naszej placówce.
Następnie wszyscy ucznowie bawili się wesoło na zabawie tanecznej, podczas której nie zabrakło oczywiście śliwkowych słodkości.

mgr Ilona Palonek



Zobacz więcej....





"Drogi do wolności"

          10 listopada 2014 roku w przeddzień Święta Niepodległości odbył się w naszej szkole uroczysty apel upamiętniający wydarzenia sprzed 96 lat. Na uroczystość zaproszono uczniów Gimnazjum wraz z Wychowawcami i panią Dyrektor.

          Uczniowie klasy VI zaprezentowali program artystyczny - opowieść o trudnej drodze Polaków do wolności. Przypomniano daty i okoliczności powstań narodowych, trudną walkę
z germanizacją i rusyfikacją narzuconą przez zaborców. Utwory poetyckie pozwoliły zrozumieć uczucia Polaków walczących o niepodległą Ojczyznę, mówiły o świętościach narodowych, o walce, honorze, przelanej żołnierskiej krwi i polskich symbolach narodowych. Ilustracją wierszy były pieśni patriotyczno-religijne. W programie "gościł" sam Józef Piłsudski, który wspominał powstanie Legionów Polskich, początki wojny oraz dzień 11 listopada 1918 roku, kiedy odzyskaliśmy upragnioną wolność. W postać Marszałka wspaniale wcielił się Patryk z klasy II Gimnazjum.

          Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska podziękowała młodym artystom za przygotowanie apelu i przypomniała o obowiązku poznawania historii ojczystej oraz poszanowania polskich symboli narodowych.

mgr Józefa Zych







DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Kochani Nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!
Czy jesteśmy duzi, czy jeszcze mali.
Życzymy Wam szczęścia na następne lata,
Niech żyje i rozkwita nasza oświata!!!

          15 października 2014 r. radośnie świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, zwany Dniem Nauczyciela. Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, podczas której dzieci składały podziękowania swoim pedagogom oraz pracownikom administracji
i obsługi. Specjalnie na to święto część artystyczną przygotowali uczniowie klasy I b, IV b oraz V b wraz z wychowawcami. Zebrani na sali nauczyciele, uczniowie i rodzice podziwiali scenki humorystyczne z życia szkoły oraz słuchali znanych melodii w nowej (szkolnej) aranżacji. Na zakończenie specjalne życzenia skierowali do wszystkich pedagogów najmłodsi uczniowie z klasy I b.
          Ten wyjątkowy dzień był również okazją do nagrodzenia naszych pedagogów
i pracowników obsługi za ich trud i całoroczną pracę. Wszystkim serdecznie gratulujemy
i życzymy sukcesów w dalszej pracy.

Opracowała: Anna Cichostępska



Zobacz więcej....




Rocznica wybuchu II wojny światowej

          30 września 2014 roku uczciliśmy 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji uczniowie klasy IV b i V a wraz z wychowawczyniami przygotowali uroczysty montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Pamięci poległych...".

          Apel poświęcony został polskim bohaterom wojennym. We wrześniu 1939 roku odważnie stanęli oni do obrony Ojczyzny. Znicze zapalone przez czwartoklasistów pod krzyżami symbolizującymi bezimienne groby polskich partyzantów to znak naszej pamięci o tych, którzy podczas jednego z najtragiczniejszych okresów w naszej historii oddali swe życie za kraj i za jego niepodległość.

          Na zakończenie uroczystości P. Dyrektor Bogumiła Jagielska zaproponowała uczczenie pamięci poległych minutą ciszy. Przypomniała również, że wolność nikomu nie jest dana raz na zawsze, dlatego należy ją szanować i cenić.

mgr Anna Zych




Zobacz więcej....




Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

"Każdy przecież początek to tylko ciąg dalszy,
a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie..."

/W.Szymborska/

          Inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się Mszą św. w kościele patafialnym pw. św. Floriana w Uszwi. Następnie wychowawcy i uczniowie wraz z rodzicami udali się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor serdecznie powitała przybyłych, w szczególności uczniów klas pierwszych. Po zapoznaniu zgromadzonych z planem pracy na nowy rok szkolny i przypomnieniu zasad biezpiecznego poruszania się w szkole i poza nią, Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursach w ramach realizowanej w naszej szkole kampanii "Zachowaj trzeźwy umysł".
          Na koniec Pani Dyrektor życzyła sukcesów - dzieciom w nauce, a pedagogom w pracy i zaprosiła uczniów na spotkanie ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych.

mgr Lukrecja Chochlińska





ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

             27 czerwca 2014 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014. W obecności rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły oraz uczniów Dyrektor Szkoły Pani Bogumiła Jagielska dokonała podsumowania całorocznej pracy i nauki. Uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki nauczania, otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, a za szczególne osiągnięcia nagrody książkowe.

             Wszystkim życzymy wspaniałych wakacji!

mgr Anna Zych




Zobacz więcej....



Dzień Matki w naszej szkole

              Mama to miłość bezinteresowna, poświęcenie, radość i bezgraniczne oddanie. To ktoś, kto jest z nami w każdej potrzebie, w każdej chwili naszego życia.

              Z okazji Dnia Matki uczniowie naszej szkoły zaprosili swoje Mamy właśnie 26 maja na uroczyste spotkanie, aby złożyć im wiązankę serdecznych życzeń i wyrazić wdzięczność za miłość, ciepło i codzienną troskę. Te życzenia zostały wyrażone w okolicznościowych wierszach i piosenkach przygotowanych przez wdzięczne dzieci. Szóstoklasiści zaprezentowali pełną humoru scenkę z życia współczesnej rodziny. Całość programu była przeplatana tańcami w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego oraz uczennic z klasy V.

              Na koniec były życzenia dla wszystkich Mam: zdrowia, pomyślności, uśmiechu na co dzień, radości i spełnienia marzeń. Nie mogło zabraknąć też tradycyjnych "Stu lat". Wdzięczne dzieci wręczyły Mamom przygotowane własnoręcznie upominki: kwiaty, laurki, serca, ramki na zdjęcia.

              Wszystkie Mamy mogły ten czas spędzić miło przy herbatce i cieście.

mgr Józefa Zych



Zobacz więcej....



WITAJ MAJ, TRZECI MAJ !

Dnia 30 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Uszwi odbył się uroczysty apel z okazji 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na uroczystość zaproszono uczniów Gimnazjum wraz z Wychowawcami i panią Dyrektor.

             Po wprowadzeniu sztandarów obydwu szkół odśpiewano hymn państwowy. Uczniowie klasy V zaprezentowali program słowno-muzyczny, którego celem było przybliżenie młodym widzom okoliczności powstania Ustawy Rządowej, jej głównych postanowień oraz znaczenia dla Polski i Polaków.

Wiersze z epoki opowiadające o wielkiej radości Polaków płynącej z ustanowienia Konstytucji 3 Maja przeplatane były odpowiednio dobranymi utworami muzycznymi: "Pożegnanie z Ojczyzną, "Święta miłości kochanej Ojczyzny, "Witaj majowa jutrzenko".

             Aby oddać nastrój panujący wśród polskich patriotów uczniowie zatańczyli poloneza do muzyki z filmu "Pan Tadeusz". Całości dopełniała scenografia, którą tworzyły polskie symbole narodowe: flaga i godło w otoczeniu biało-czerwonych kwiatów.

              Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska podziękowała młodym artystom za przygotowanie apelu i przypomniała o obowiązku poznawania historii ojczystej oraz poszanowania polskich symboli narodowych. Również Dyrektor Gimnazjum, Pani Barbara Kondziołka podziękowała uczniom za występ i przybliżenie tego ważnego dla Polski wydarzenia.

mgr Józefa Zych




Zobacz więcej....



STO LAT STO LAT
NIECHAJ ŻYJĄ NAM !!!


             Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.
             Dnia 21.01.2014 r. o godzinie 10.00 w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnuków. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz ciekawy program artystyczny. Uroczystość rozpoczęła klasa II, która piosenką wprowadziła wszystkich w odświętny nastrój. Uczniowie tej samej klasy oraz uczniowie klasy III przedstawili bajkę pt: "Śpiąca królewna". Dzieci okazały się wspaniałymi aktorami. Kolejnym punktem był występ uczniów klasy I, którzy miłość do dziadków wyrazili w wierszu i piosence. Oprócz montażu - słowno muzycznego szanowni goście obejrzeli występy zespołu tanecznego działającego
w naszej szkole. Po zakończeniu uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani laurkami przygotowanymi przez swoich wnuków.
W drugiej części imprezy dziadkowie zostali zaproszeni do konkursów, które zostały przygotowane specjalnie aby mogli zaprezentować swoje umiejętności taneczne, wokalne oraz recytatorskie.
             Frekwencja była wspaniała. Przybyło ponad 100 osób. Dziękujemy im za to. Gorące słowa podziękowania należą się również rodzicom, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali duże zaangażowanie w przygotowaniu uroczystości.
             Wszyscy zarówno dziadkowie, rodzice i uczniowie doskonale się bawili.

Opracowanie:
Ewelina Toboła



Zobacz więcej....



CICHA NOC, ŚWIĘTA NOC....

             20 grudnia odbył się w naszej szkole poranek wigilijny, który pod okiem wychowawczyń przygotowali uczniowie klasy IV a oraz klasy VI. Przedstawienie upamiętniające przyjście na świat Syna Bożego wprowadziło wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Do betlejemskiej stajenki z nowo narodzonym Dzieciątkiem Jezus oraz Maryją i Józefem kolędowali pasterze, Trzej Królowie a nawet aniołowie. Podczas jasełek nie zabrakło również kolęd pięknie wyśpiewanych przez nasze czwartoklasistki. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Następnie uczniowie rozeszli się wraz z wychowawczyniami do swoich klas, gdzie wspólnie zasiedli do wigilijnych stołów.

mgr Anna Zych






ŚWIĘTO SZKOŁY

             Jak co roku 14 listopada Publiczna Szkoła Podstawowa w Uszwi obchodzi Święto Szkoły upamiętniające rozpoczęcie jej działalność. Święto Szkoły od dłuższego czasu zbiega się z uroczystością ślubowania klas I. W tym dniu w obecności rodziców, grona pedagogicznego oraz wszystkich uczniów pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie w ciekawym montażu słowno - muzycznym pod hasłem "Ślubuję uroczyście". Następnie najmłodsi członkowie społeczności uczniowskiej złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Pierwszoklasiści otrzymali gromkie brawa od innych dzieci, dumnych rodziców i nauczycieli. Z okazji tego wydarzenia starsi koledzy z klasy II oraz Samorząd Uczniowski przygotowali dla uczniów drobne upominki. Kolejnym punktem imprezy była dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili i brali udział w konkursach zręcznościowych.

mgr Ewelina Toboła

Do społeczności uszewskiej szkoły zostali przyjęci i pasowani na uczniów:

  1. Biel Maciej
  2. Biernat Maria
  3. Bober Oliwia
  4. Cabała Julia
  5. Dziedzic Wiktoria
  6. Franczyk Maciej
  7. Gnyla Patryk
  8. Górak Aleksandra
  9. Górak Gabriela
10. Kaźmierczyk Kacper
11. Kuc Oliwia
12. Kulas Marlena
13. Młyńska Nikola
14. Osada Weronika
15. Pawełek Kacper
16. Pawełek Paulina
17. Reczek Hubert
18. Więcław Wiktor
19. Witkowska Gabriela
20. Witkowska Kinga




Zobacz więcej....




ZA TRUD, ZA SERCE, ZA PRACĘ.........

             14 października 2013 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Pod czujnym okiem wychowawczyń montaż słowno-muzyczny pod hasłem "Za trud, za serce, za pracę..." przygotowali uczniowie klasy II, IV a oraz klasy VI.
W wierszu, w piosence, wreszcie w żartobliwy sposób dzieci zaprezentowały szkolną codzienność i podziękowały nauczycielom za trud włożony w ich edukację i wychowanie.
Ze sceny popłynęły również życzenia dalszej owocnej pracy. Publiczność doceniła umiejętności recytatorskie oraz wokalne występujących i nagrodziła ich gromkimi brawami.

mgr Anna Zych



Zobacz więcej....



Rocznica wybuchu II wojny światowej

25 września 2013 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystym apelu poświęconym
74 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Program słowno - muzyczny "Nigdy więcej wojny" został przygotowany przez uczniów klasy 6. Wykonawcy przypomnieli tragiczne wydarzenia wojny obronnej we wrześniu 1939 roku i oddali hołd tym, którzy walczyli z wyjątkową odwagą i determinacją.

Apel miał też uświadomić widzom, że dramat II wojny światowej nie jest tylko podręcznikową przeszłością, ale i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach bo naród, który zapomni swą przeszłość, skazany jest na bolesne doznania.

mgr Józefa Zych





UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014


"Nauka to pokarm dla rozumu"
/Lew Tołstoj/


             U progu nowego roku szkolnego dedykujemy naszym uczniom powyższe słowa. Życzymy wszystkim chęci i zapału do pracy, wytrwałości i wiary we własne siły oraz wielu sukcesów.
              Poniżej prezentujemy zdjęcia z uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2013/2014.

mgr Anna Zych










ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

             28 czerwca 2013 roku na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2012/2013. W obecności uczniów klas I-VI, rodziców, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły Pani Dyrektor przedstawiła wyniki nauczania i wręczyła uczniom świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe.
             Czerwiec to w szkole miesiąc pożegnań. W tym roku rozstaliśmy się nie tylko z szóstoklasistami. Pracę w naszej placówce zakończyło również dwoje wspaniałych wychowawców - pani mgr Bogumiła Pysno oraz ks. mgr Jan Baran. Życzenia wszystkiego dobrego, uczniowskie uśmiechy i podziękowania to najmilsza pamiątka wspólnie spędzonych dni.

mgr Anna Zych



Zobacz więcej....




Pożegnanie klasy VI

DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKO




Zobacz więcej....


DZIEŃ MATKI

MAMO JESTEŚ MOIM SŁOŃCEM !!




Zobacz więcej....


Dzień Babci i Dziadka

             Dnia 1 lutego 2013 r. w Szkole Podstawowej miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na ten specjalny dzień uczniowie klas I-III przygotowali wspólnie
z wychowawczyniami specjalny program słowno-muzyczny. Swoją obecnością uroczystość tą zaszczycili licznie zgromadzeni dziadkowie. Na początku wszyscy obejrzeli występ grupy kolędniczej "Kolędnicy znad Uszwicy" oraz Zespołu "Uszwianie". Po ich wykonaniu zebrani goście mogli wysłuchać i obejrzeć jasełka, przygotowane przez uczniów klasy I, III a i III b. Dla dziadków wystąpiły również pierwszaki, które swoją miłość wyraziły w wierszu i piosence. Zebrani goście mogli również podziwiać występu naszego szkolnego zespołu tanecznego, który zaprezentował się w krakowiaku, tańcu kurpiowskim oraz irlandzkim. Ponadto uczniowie klasy II a zaśpiewali piosenkę "Miała babcia krowę" oraz przypomnieli starą piosenkę
o "Czarnym baranie", natomiast dzieci z II b rozśmieszyły zebranych przedstawiając skecz
"o stuletniej babci, z którą telewizja przeprowadzała wywiad".
             Po zakończonych występach, uroczyście zaśpiewanych życzeniach i wręczeniu prezentów, nasi dziadkowie wzięli udział w różnych konkursach, m.in. rozpoznawali swoje wnuki po butach, układali budowle z patyków, zwijali sznurek na czas, śpiewali kolędy i tańczyli z balonem. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni atrakcyjnymi nagrodami.

mgr Anna Cichostępska




Zobacz więcej....


Poranek Wigilijny

BÓG SIĘ RODZI...

             Dnia 21 grudnia 2012 r. z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia w naszej szkole odbył się tradycyjny Poranek Wigilijny. Uroczystość uświetniły jasełka przygotowane przez uczniów klasy I, III a i III b. Na scenie pojawili się Maryja z Józefem, orszak anielski, pastuszkowie oraz trzej dostojni mędrcy ze wschodu. Mali artyści, wszyscy przebrani w oryginalne stroje, odważnie zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Wesołe i skoczne pastorałki wprowadziły zebranych uczniów, nauczycieli i personel szkoły w świąteczny nastrój. Występ został nagrodzony ogromnymi brawami.

mgr Ilona Mech



Zobacz więcej....


Święto Szkoły

             W dniu 14 listopada 2012 r. podczas Święta Szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Na ten ważny dzień dzieci czekały z niecierpliwością, miały bowiem świadomość, że od tej chwili staną się pełnoprawnymi członkami naszej małej społeczności.
             W obecności P. Dyrektor, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców pierwszaki zaprezentowały krótką część artystyczną. Miała ona formę egzaminu, którego pozytywny przebieg uprawniał do złożenia ślubowania. Uczniowie wywiązali się z tego zadania znakomicie, pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz bezbłędnie odpowiadali na pytania egzaminatorów, co zostało docenione gromkimi brawami. Po zaprezentowaniu swoich talentów dzieci złożyły uroczyste ślubowanie, a następnie każde z osobna P. Dyrektor pasowała na ucznia klasy pierwszej. Z okazji tego wydarzenia starsi koledzy z klasy drugiej, Samorząd Uczniowski oraz rodzice przygotowali dla uczniów słodkie niespodzianki, które szczególnie ucieszyły pierwszaki. Po uroczystym ślubowaniu rozpoczęła się wspólna zabawa taneczna urozmaicona licznymi konkursami zręcznościowymi oraz przeglądem umiejętności wokalnych poszczególnych klas.
             14 listopada okazał się niezapomnianym dniem i wielkim przeżyciem szczególnie dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Ewelina Jagielska

Do społeczności naszej szkoły zostali przyjęci uczniowie:


1. Banaś Dawid
2. Biel Jakub
3. Biernat Justyna
4. Brzeski Jan
5. Bystroń Kacper
6. Cichostępska Jaśmina
7. Fijor Jakub
8. Gołąb Sebastian
9. Górak Filip
10. Jurgała Zuzanna
11. Kaczmarczyk Emilia
12. Klecka Maria
13. Konstanty Maciej
14. Kopeć Nikodem
15. Kowalczyk Jan
16. Krakowski Krzysztof
17. Młyńska Klaudia
18. Pawełek Beata
19. Pisarczyk Kamil
20. Robak Zuzanna
21. Szuba Bartłomiej
22. Świerczek Kacper
23. Wnęk Karol


Zobacz więcej....


Do Ciebie, Polsko!

11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska wyzwoliła się spod jarzma trzech zaborców: Rosji, Austrii i Prus. Z tej okazji w naszej szkole przygotowano uroczystą akademię w 94 rocznicę odzyskania niepodległości. Uczestniczyli w niej uczniowie
i nauczyciele Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

            Montaż słowno-muzyczny przygotowali i zaprezentowali uczniowie klas: szóstej i czwartej. W programie przedstawiono drogę Polaków do wolności - od ostatniego rozbioru poprzez powstania: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe aż do wybuchu I wojny światowej, która przyniosła upragnioną niepodległość, chociaż okupioną krwią wielu rodaków. Historyczną opowieść snutą przez polskie drzewa: brzozę, dąb, topolę i sosnę przeplatały wiersze i pieśni patriotyczne. Całości dopełniała jesienna scenografia.

             Na zakończenie uroczystości P. Dyrektor Bogumiła Jagielska zachęciła uczniów do poznawania ojczystej historii, szacunku dla tego, co przeszłe i troski o lepsze jutro naszej Ojczyzny.

mgr Józefa Zych



Zobacz więcej....



Dzień Komisji Edukacji Narodowej

Za trud, za serce - dziękujemy!

Dziś, gdy obchodzimy Dzień Nauczyciela,
gdy szkoła w odświętne szaty się ubiera,
wdzięcznych ludzi dłonie zgodnie brawa biją,
wszyscy wychowawcy niech nam sto lat żyją!


       Dnia 12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Program artystyczny pod hasłem " Za trud, za serce - dziękujemy!" został przygotowany przez uczniów klasy III a i V. Dzieci, chcąc podziękować wychowawcom, nauczycielom i pracownikom obsługi za trud włożony w ich wychowanie i okazane im serce, zaprezentowały przepiękne wiersze, piosenki oraz szkolny humor ławkowy. Za wspaniały występ uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

mgr Ilona Mech



Zobacz więcej....



Wrzesień '39

         Wrzesień kojarzy się wszystkim z cudownym babim latem, wysypem grzybów, kwitnącymi wrzosami, kasztanami i żołędziami pieczołowicie zbieranymi przez najmłodszych. Dla dzieci pojawienie się nazwy tego miesiąca na karcie kalendarza zwiastuje zakończenie wakacji i powrót do szkolnej codzienności. Nie zawsze jednak tak było... 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały nasz kraj. W 73. rocznicę tych wydarzeń w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VI. Pamięć bohaterskich obrońców Ojczyzny poległych w bitwach kampanii wrześniowej nasi wychowankowie uczcili montażem słowno-muzycznym. Utwory poetyckie przeplatane wzruszającymi pieśniami powstałymi podczas wojennej zawieruchy wzbudziły w słuchaczach głęboką refleksję nad losem tych, którzy oddali swe życie w obronie kraju.
        Apel zakończył się słowami znanej piosenki, która na pewno nie pozwoli nam zapomnieć:

Żegnał ich wieczorny mrok
Gdy ruszali w bój
Gdy cichła pieśń.
Szli, by walczyć o twój dom
Wśród zielonych pól
O nowy dzień.

Jak myśl sprzed lat
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.
mgr Anna Zych


Zobacz więcej....



ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

        3 września 2012 roku rozpoczęliśmy nowy rok nauki. Po uroczystej Mszy św. odprawionej przez ks. prałata Jana Kudłacza w kościele parafialnym pw. św. Floriana w Uszwi spotkaliśmy się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Na początku wprowadzono sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska serdecznie powitała wszystkich obecnych, przedstawiła plan pracy na nowy rok szkolny i zapoznała ze zmianami w gronie pedagogicznym oraz z nowym przydziałem sal lekcyjnych. Na zakończenie zostało już tylko złożenie życzeń owocnej pracy i nauki oraz radosne odśpiewanie hymnu szkolnego.

mgr Anna Zych




ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2011/2012

Żegnaj szkoło, witajcie wakacje!

         Dnia 29 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012. Po uczestnictwie w dziękczynnej Mszy św., która rozpoczęła się o godzinie 900 w kościele parafialnym w Uszwi, wszyscy udali się do szkoły. Pani Dyrektor przedstawiła zebranym na sali gimnastycznej rodzicom i uczniom wyniki nauczania, wręczyła także świadectwa z wyróżnieniem. Ci, którzy mogli pochwalić się 100% frekwencją, otrzymali nagrody książkowe. Następnie Pani Dyrektor złożyła pracownikom szkoły i uczniom życzenia udanego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego, po czym dzieci wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, by tam odebrać pozostałe świadectwa.

mgr Anna Zych



Zobacz więcej....



Pożegnanie klasy VI

WDZIĘCZNOŚĆ
JEST PAMIĘCIĄ
SERCA

        W czwartek, 28 czerwca 2012 r. pożegnaliśmy uczniów klasy szóstej, dla których był to ostatni dzień nauki w naszej szkole.
         Uroczystość rozpoczął występ tegorocznych absolwentów, wspominających lata nauki w szkole podstawowej. Pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marii Górki szóstoklasiści w oryginalny sposób przedstawili sześć lat swego pobytu w murach naszej szkoły. Było wesoło, ale też i niejednemu z zebranych łza zakręciła się w oku. Podziękowania za codzienny trud wychowania szóstoklasiści złożyli Pani Dyrektor, Gronu Pedagogicznemu, pozostałym pracownikom szkoły, a także rodzicom. Następnie starszych kolegów i koleżanki ciepłymi słowami i życzeniami wszelkiej pomyślności żegnali uczniowie klasy piątej. Humorystyczna scenka z życia uczniów z epoki kamienia łupanego wprawiła wszystkich w dobry nastrój. Piątoklasiści obdarowali także przyszłych uczniów gimnazjum pamiątkowymi maskotkami.
        Ostatnią częścią uroczystości było podsumowanie wyników osiągniętych przez szóstoklasistów. Pani Dyrektor wręczyła uczniom, którzy wyróżnili się pracą na rzecz klasy i szkoły nagrody książkowe, a także listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy w klasach
IV-VI mogli poszczycić się świadectwami z wyróżnieniem i zachowaniem wzorowym.

mgr Anna Zych



Zobacz więcej....



FESTYN RODZINNY "DZIELMY SIĘ RADOŚCIĄ"

        W związku z obchodami Roku Przedszkolaka w Szkole Podstawowej w Uszwi zorganizowany został festyn rodzinny pod hasłem "Dzielmy się radością". W uroczystości włączone zostało Publiczne Przedszkole, Szkoła Podstawowa oraz Publiczne Gimnazjum z Uszwi. Podczas uroczystości wręczone zostały nagrody dla laureatów konkursu plastycznego i literackiego zorganizowanego pod hasłem "Przedszkole - moje wspomnienia, smutki i radości". Najmłodsi uczestnicy naszego festynu również aktywnie włączyli się w jego realizację. Wraz ze swoimi opiekunami przygotowali inscenizacje ruchowe do piosenek, skecz pt" Dwie mamy", recytacje wierszy dla dzieci i śpiew piosenek. Wszyscy mieszkańcy mogli również podziwiać występy dzieci, które tańczą w szkolnym kole tanecznym. Dla tych którzy lubią poezje Tuwima i Brzechwy oraz wesołe piosenki , klasa IIb ze Szkoły Podstawowej przygotowała przedstawienie pt: "Witajcie w naszej bajce". Na scenie pojawiały się postaci ze znanych utworów: Samochwała i Kaczka Dziwaczka, Koziołki i Leń, Zosia Samosia i inni bohaterowie bajek. Było również coś dla miłośników historii. Uczniowie kl. Ilb z Gimnazjum przygotowali legendę o powstaniu Uszwi. W programie znalazło się również coś dla tych którzy lubią sport. Swoje umiejętności w kibicowaniu zaprezentowały cheerleadreki z Gimnazjum. Szczególnym gościem na festynie był zespół "Jarzębina", który odśpiewał i odtańczył nasz hymn na Euro. W jego członkinie wcielili się chłopcy z Gimnazjum, którzy zrobili niezapomniane wrażenie w strojach ludowych. Kolejnym punktem programu był konkurs talentów "Uwierz w siebie", który rozgrywany był w czterech kategoriach: przedszkole, szkoła podstawowa klasy I-III i klasy IV-VI oraz Gimnazjum. Uczestnicy śpiewali piosenki, tańczyli i grali na instrumentach. W skład jury weszli Radni Gminy Gnojnik oraz Sołtys wsi Uszew. W każdej kategorii wybrany został zwycięzca a wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody pocieszenia. Na zakończenie festynu odbywały się konkursy sportowe dla rodziców i dzieci. Zwycięzcy i uczestnicy otrzymywali nagrody. Był to niezapomniany dzień pełen wrażeń i radości.

mgr Ilona Palonek



Zobacz więcej....



"Witaj majowa jutrzenko"

        Dziełem Sejmu Czteroletniego było uchwalenie w dniu 3 maja 1791 konstytucji. Przeszła ona do historii jako ostatni akt ratowania państwa polskiego przed upadkiem.
        2 maja 2012 roku uczniowie szkoły Podstawowej i Gimnazjum, nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali się na sali gimnastycznej. W przeddzień rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy szóstej zaprosili do obejrzenia programu słowno-muzycznego poświęconego jej uchwaleniu, znaczeniu dla ówczesnych Polaków i roli konstytucji w działalności państwa i życiu obywateli dziś - w XXI wieku. Celem wspomnianej uroczystości było przypomnienie uczniom wagi tego wydarzenia, zapoznanie z okolicznościami uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz pogłębienie zainteresowań przeszłością naszego kraju. Specjalnie na tę okazję zadbano o odpowiednią scenografię, wyeksponowano symbole narodowe Polski: godło i flagi (2 maja jest obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej).
        W programie artystycznym znalazły się informacje historyczne dotyczące tej przełomowej ustawy rządowej, pieśni okolicznościowe oraz utwory poetyckie mówiące o działaniach patriotów ponad 200 lat temu i o tym czym dziś jest patriotyzm.
Młodzi wykonawcy z pełnym przejęciem i zaangażowaniem przygotowali się do występu, a efekt ich pracy został nagrodzony brawami zebranych na sali widzów.
        Po części artystycznej głos zabrały kolejno Dyrektor Szkoły Podstawowej - Pani Bogumiła Jagielska oraz Dyrektor Gimnazjum - Pani Barbara Kondziołka, które podziękowały za tę lekcję patriotyzmu, podkreślając, jak ważna jest pamięć o naszej historii i kulturze narodowej.

mgr Józefa Zych



Zobacz więcej....




Dzień Babci i Dziadka

WIWAT   BABCIA   I  DZIADEK !

Dnia 20 stycznia 2012 r. w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na ten specjalny dzień uczniowie klas I-III przygotowali wspólnie z wychowawczyniami specjalny program słowno-muzyczny. Swoją obecnością uroczystość tą zaszczycili licznie zgromadzeni dziadkowie. Na początku wszyscy obejrzeli przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów klasy II b, III i IV. Następnie to pierwszaki swoim dziadkom okazały miłość w słowie i w piosence. Zebrani goście wysłuchali pięknie recytowanych wierszy i piosenek: "Babcia wróżka", "Nasi kochani babcia i dziadek", "Babcia tańczy rock and rolla" oraz "Piosenkę o dziadku". Całość występów dopełniły tańce: "Kangurek", "Walonki", "Szot" i "Ach! ja" zaprezentowane przez uczniów klasy II a i III. Po zakończonych występach, uroczyście zaśpiewanym "Sto lat" i wręczeniu prezentów, nasi dziadkowie wzięli udział w różnych konkursach, m.in. "Bitwie na kolędy", w której grupa dziadków i grupa babć śpiewała wybraną przez siebie kolędę. Ponadto babcie zwijały włóczkę na czas, a dziadkowie odbijali piłeczki ping-pongowe i obierali jabłka. Zabawom tym towarzyszył duży doping ze strony wnuków. Na koniec wszyscy dziadkowie zostali wyróżnieni atrakcyjnymi nagrodami.

mgr Anna Cichostępska



Zobacz więcej....




Poranek wigilijny

Zaśpiewajmy kolędę ....

"Cicha noc, święta noc...", anieli, pasterze i królowie witają narodzone w stajence Dzieciątko. Uczniowie kasy II b i lasy IV pod okiem swoich wychowawczyń przygotowali i przedstawili bożonarodzeniowe jasełka, które mogli obejrzeć wszyscy uczniowie, nauczyciele i personel szkoły. Dzięki pomocy rodziców wszystkie dzieci przebrane były w oryginalne stroje. Na scenie zaprezentowali się: Maryja z Józefem, pasterze ze swymi zwierzętami i Trzej Królowie. Wesołe kolędy śpiewał zaś anielski chór.
Ich praca została nagrodzona gromkimi brawami. Cieszymy się, że rosną młodzi artyści w naszej miejscowości i że chcą brać aktywny udział w życiu szkoły. Kto wie, może kiedyś zagrają w filmie lub na deskach "wielkiego teatru"?

mgr Bogumiła Pysno



Zobacz więcej....



Święto Szkoły

        14 listopada 2011r. w dniu Święta Szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. W obecności rodziców, Grona Pedagogicznego oraz wszystkich uczniów, najmłodsi członkowie uczniowskiej braci złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.
Nim jednak tego dokonali musieli udowodnić swą wartość i przezwyciężyć czar lenistwa, który rzuciła na nich zła wróżka. Aby tego dokonać, udali się w podróż do czterech krain.
Z każdej z nich musieli przynieść podarunek dla dobrej wróżki aby ta mogła ich odczarować.
W krainie pracy uczniowie udowodnili, że potrafią solidnie pracować i otrzymali w nagrodę symbol pracowitości - pszczółkę. W krainie mądrości dzieci również okazały swą wartość i zostały obdarowane mądrą sowę. Następnie uczniowie udali się do krainy muzyki, gdzie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne. W nagrodę otrzymali klucz wiolinowy.
W ostatniej krainie miłości, dzieci musiały udowodnić, że kochają swoją Ojczyznę. I z tego zadania wszyscy pierwszoklasiści wywiązali się znakomicie, otrzymując w nagrodę serce - symbol miłości. Kiedy dzieci zebrały już wszystkie symbole, dobra wróżka mogła ich wreszcie odczarować. Zły czar lenistwa został unicestwiony. Dopiero teraz uczniowie mogli uroczyście ślubować, że będę sumiennie pracować i wykonywać swoje obowiązki. Następnie pani dyrektor Bogumiła Jagielska pasowała wszystkie dzieci na uczniów klasy pierwszej. Za swoją dzielność otrzymali upominki od klas drugich i od Samorządu, a także gromkie brawa od innych dzieci, dumnych rodziców i nauczycieli. Uroczystość ukoronowała dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili i brali udział w konkursach.
        Był to dzień pełen wrażeń, na który pierwszoklasiści i ich rodzice czekali z niecierpliwością już od września.

mgr Ilona Palonek



Zobacz więcej....

Do społeczności naszej szkoły zostali przyjęci uczniowie:
Klasa I a

1. Bober Weronika
2. Czauderna Michał
3. Czuba Kamil
4. Figiel Bartłomiej
5. Konstanty Paulina
6. Kornaś Maksymilian
7. Kowalczyk Sabrina
8. Kozubek Patryk
9. Malaga Emilia
10. Osada Gabriela
11. Smaga Katarzyna
12. Szlachta Anna
13. Zając Weronika
14. Zelek Sandra
15. Zych Wioletta
                 Wychowawca - mgr Anna Cichostępska

Klasa I b

1. Babraj Mateusz
2. Biernat Julia
3. Ciszkowicz Ewelina
4. Czchowski Kamil
5. Gusto Anna
6. Jarzmik Emilia
7. Jurgała Dawid
8. Kaczmarczyk Łukasz
9. Kaźmierczyk Amadeusz
10. Klecka Aleksandra
11. Klecka Wiktoria
12. Mitera Szymon
13. Musiał Patryk
14. Nosewicz Marcin
15. Pawełek Błażej
16. Pawełek Łukasz
                Wychowawca - mgr Ilona Palonek



Dzień Komisji Edukacji Narodowej

ZA TO, CO PRZESTAŁO BYĆ
DLA NAS TAJEMNICĄ
- DZIĘKUJEMY !!


        14 października 2011 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w apelu poświęconym Dniu Komisji Edukacji Narodowej pod hasłem Za to, co przestało być dla nas tajemnicą dziękujemy. Montaż słowno - muzyczny zaprezentowany został przez uczniów klasy III i VI, którzy poprzez wiersze, piosenki i scenki humorystyczne, chcieli podziękować swoim nauczycielom za trud włożony w ich edukację. Za piękne zaprezentowanie swoich umiejętności recytatorskich, wokalnych i teatralnych uczniowie otrzymali gromkie brawa.

mgr Ewelina Toboła



Zobacz więcej....



Był taki wrzesień...

        30 września 2011r. społeczność naszej szkoły uczciła uroczystym apelem 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Akademię pod hasłem "Był taki wrzesień..." przygotowali uczniowie klasy V.
        Montaż słowno-muzyczny przypomniał zebranym tragiczne wydarzenia z września 1939 roku - atak wojsk niemieckich na nasz kraj i 36 dni jego bohaterskiej obrony. Kampania wrześniowa rozpoczęła trwającą 6 lat II wojnę światową. Był to czas grozy i pogardy, ale też uporczywego trwania narodu polskiego. Nie złamało go nawet jedno z najtragiczniejszych wydarzeń tamtego okresu - krwawo stłumione powstanie warszawskie. Polska uczestniczyła w wojnie od początku aż do końca jej trwania. Nasza armia była jedynym wojskiem, które walczyło prawie na wszystkich frontach - w Norwegii i we Francji, w bitwie o Anglię i na froncie włoskim.
        Dramat II wojny światowej to przestroga dla przyszłych pokoleń, zaś jej bohaterom należy się pamięć i cześć.

Czy należy przekreślić, wyrzucić z pamięci lata wojny?
Czy należy myśleć tylko o dniu dzisiejszym i jutrzejszym?
Historio, choćbyś była najokrutniejsza, w pamięci trwaj!
mgr Anna Zych




Zobacz więcej....



Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012

        Inauguracja nowego roku szkolnego rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym pw. św. Floriana w Uszwi. Następnie wychowawcy i uczniowie wraz z rodzicami udali się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor mgr Bogumiła Jagielska serdecznie powitała przybyłych, w szczególności uczniów klas pierwszych. Po zapoznaniu zgromadzonych z planem pracy na nowy rok szkolny i przypomnieniu zasad bezpiecznego poruszania się w szkole i poza nią, Pani Dyrektor złożyła życzenia sukcesów - dzieciom w nauce, a pedagogom w pracy. Na koniec uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych.

mgr Anna Zych
Strona utworzona: 2005r.
Aktualizacja:2017-06-30 15:02