Wita Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Uszwi                                                                                                                                                                                                   
Jesteś gościem na naszej stronie! ;-)
Strona główna

Rys historyczny

Uczniowie
i pracownicy szkoły


Dokumenty
szkoły


Organizacje szkolne

Uroczystości szkolne
Archiwum

Aktualności
Archiwum

Projekt EFS

Galeria zdjęć
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2010/2011
2009/2010
2008/2009
2007/2008
2006/2007

Europejski Fundusz Społeczny


       Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu "Moja szkoła oknem na świat" realizowanego
w ramach projektu pn. "Moja Ojczyzna tam, gdzie moja szkoła", finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
       Głównym założeniem projektu szkolnego jest umożliwienie uczniom wyjazdu do placówek kulturalno-oświatowych (kino, muzeum, teatr), poznanie środowiska kulturalnego i przyrodniczego naszej Ojczyzny, rozwój zainteresowań, kompensacja braków, zdobywanie dodatkowych umiejętności, integracja ze środowiskiem lokalnym.
       Projekt jest realizowany w terminie 1. 05. 2007 r - 29. 02. 2008 r.
W maju rozpoczęły działalność koła zainteresowań. Oto one:
* Klub Sympatyków Języka Angielskiego
* Koło Plastyczne dla uczniów klas I-III
* Szkolne Koło Sportowe
* Koło Młodych Informatyków
* Koło geograficzno-krajoznawcze
* Klub Młodego Przyrodnika
* Klub Młodego Literata
* Nauka gry na instrumentach.
      Chętni uczniowie mogą więc rozwijać swoje zdolności i umiejętności.
Zorganizowano również zajęcia z pedagogiem, logopedą i zajęcia wyrównawcze z matematyki.
       W ramach projektu zaplanowano dla uczniów wiele wycieczek o charakterze dydaktycznym, krajoznawczym, sportowym. Odbyły się już wycieczki do Zakopanego, Niepołomic oraz do Wrocławia. W najbliższym czasie zaplanowane są wyjazdy do Muzeum Lalek w Pilźnie (dla klasy I);
do Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach na wieczorny pokaz nieba (dla klas V-VI),
do Ogrodu Botanicznego (dla klas III-IV), ogólnoszkolna wycieczka wakacyjna do Krakowa połączona ze zwiedzaniem miasta, wejściem do kina, rejsem po Wiśle (dla klas I-III) oraz wejściem na kręgielnię (dla klas IV-VI). Na ostatni tydzień wakacji zaprogramowano 5-dniowy wyjazd na basen do Brzeska. O wszystkich odbytych wycieczkach i wyjazdach będziemy informować na bieżąco.



Podsumowanie projektu EFS "Moja szkoła oknem na świat"
          29 lutego 2008 r. odbył się apel zamykający realizację projektu szkolnego "Moja szkoła oknem na świat", finansowanego ze środków EFS. Dokonano podsumowania zrealizowanych działań (zajęć pozalekcyjnych i wycieczek). Większość kółek zakończyła się konkursami sprawdzającymi zdobytą wiedzę, umiejętności i sprawności. Efektem wycieczek także były konkursy: plastyczne, literackie oraz inne, wykorzystujące zdobytą wiedzę. Dla zwycięzców zakupiono atrakcyjne nagrody (książki, zestawy malarskie i plastyczne, długopisy, pióra, sprzęt sportowy). Wręczenia nagród dokonała Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska.
          Na korytarzu szkolnym przygotowano wystawę prac plastycznych wykonanych w czasie trwania projektu.




4, 5.02.2008r.- Wycieczka do Kina Plaza w Krakowie

          Drugi tydzień ferii zimowych rozpoczął się bardzo atrakcyjnie dla naszych uczniów. W poniedziałek 4 lutego uczniowie klas I-III, a we wtorek 5 lutego IV-VI wraz z opiekunami wyruszyli do Krakowa do kina Plaza na film pt. "Zaczarowana". Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na projekcję filmu bowiem reklamy telewizyjne "Zaczarowanej" wyglądały bardzo zachęcająco.
          Film rozpoczął się punktualnie o godzinie 11. Trwająca 107 minut amerykańska produkcja w reżyserii Kevin'a Lima'a, okazała się być przepiękną opowieścią o księżniczce Giselle, która wyrzucona przez złą macochę Narissę ze swojego animowanego świata Andalazji, musi stawić czoła współczesnej rzeczywistości Nowego Jorku. Początkowo, przerażona całkowicie obcym jej światem, myśli tylko o tym, jak powrócić do baśniowej krainy. Z czasem jednak zaczyna dostrzegać uroki rzeczywistości, zwłaszcza gdy poznaje sympatycznego prawnika, Roberta Philipa i jego sześcioletnią córkę, Morgan. Akcja filmu nabiera tempa, gdy z baśniowego świata w poszukiwaniu ukochanej Giselle przybywa książę Edward.
          Jak wszystkie bajki także i ta kończy się happy end'em - prawdziwa miłość zwycięża. Film bardzo spodobał się wszystkim uczniom. Wychodząc z sali kinowej dzielili się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami na temat bohaterów oraz akcji filmu.
          Po projekcji filmu poszliśmy do McDonald's, gdzie dzieci zakupiły swoje ulubione Mc - zestawy.
          Nie był to jednak koniec atrakcji dla uczniów klas I-III. Niespodzianką dla dzieci był pobyt na placu zabaw w Fantasy Parku. Tutaj przez dwie godziny uczniowie podzieleni na dwie grupy mogli biegać, skakać i "kąpać się" w basenach z piłeczkami. Zabawa była wyśmienita.
          Z wycieczek uczniowie wracali bardzo zadowoleni, trochę zmęczeni ale pełni nowych, miłych wrażeń.
          Efektem wyjazdu do kina był konkurs plastyczny pt. ,,Mój filmowy bohater''. Najładniejsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone.





18, 20.01.2008 -Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Krakowie

          83 uczniów klas IV-VI było na wycieczce w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Były to ostatnie wycieczki organizowane ze środków EFS.
          W ramach tego wyjazdu uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Muzeum Etnograficznego. Ich tematem było życie Krakowiaków i Górali na przełomie XIX /XX wieku. Uczniowie dowiedzieli się co jedzono w tamtych czasach, jakich sprzętów kuchennych używały gospodynie, jak się ubierano, jak dekorowano domy z okazji świąt, jakie zwyczaje panowały. W izbie krakowskiej i góralskiej zwiedzający zobaczyli sprzęty domowego użytku, narzędzia rolnicze i ubiory pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat. Uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę zdobytą podczas zajęć wykonując zadania przygotowane przez prowadzącą lekcje (wypełnianie krzyżówki, uzupełnianie szkicu chaty góralskiej, malowanie strojów ludowych).
          Po zajęciach przeszliśmy do sal wystawowych. Uczniowie oglądali zgromadzone eksponaty muzealne związane z kulturą i obyczajami różnych regionów Polski, z uwzględnieniem kultury Krakowiaków: wyroby rzemieślników ludowych (kołodzieja, snycerza, wikliniarza, tkaczki), ludowe instrumenty muzyczne, stroje ludowe wraz z biżuterią, elementy budownictwa drewnianego.
          Efektem wyjazdu do muzeum był konkurs prac dotyczących zwyczajów naszego regionu. Na zwycięzców czekają nagrody.


28, 29 ,30.01.2008 -Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce i do Zamku w Niepołomicach
          W tych trzech pierwszych dniach ferii zimowych kolejne klasy wyjeżdżały na wycieczkę do Wieliczki i Niepołomic
          Kopalnia Soli w Wieliczce należy do najciekawszych i najbardziej znanych obiektów turystycznych w Polsce. I my również udaliśmy się tam, aby zobaczyć niezwykły podziemny świat stworzony przez naturę.
          Udostępniony do zwiedzania fragment kopalni liczy ok. 3,5 km długości. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zejścia schodami na głębokość 64 m. Stamtąd zaczyna się trasa turystyczna wiodąca przez oryginalne chodniki, komory (Spalona, Kopernika, Kazimierza Wielkiego, Barącza, Drozdowice, Piłsudzkiego, Budryka), kaplice (św. Antoniego, sw. Krzyża, św. Kingi) i jeziorka solankowe. W trakcie zwiedzania uczniowie poznali dawne techniki wydobycia soli, urządzenia i narzędzia górnicze służące do wydobywania i transportu tego surowca, poznali sposoby odwadniania kopalni, podziwiali nacieki solne utworzone przez lata na ścianach, oraz liczne rzeźby i płaskorzeźby wykonane przez wielickich górników.
          Przewodnik opowiadał legendy i fakty historyczne związane z kopalnią. Wędrówka przez solne podziemia połączona była z odrywaniem bajkowego świata Solilandii - krainy Soliludków, czyli wielickich skrzatów.
          Na koniec zwiedzania uczniowie mogli zaopatrzyć się w pamiątki. Wyjazd na powierzchnię odbył się windą z głębokości 135 m. Ponieważ większość uczniów po raz pierwszy zwiedzała kopalnię była to dla nich niesamowita frajda oraz możliwość poznania czegoś nowego.
          Po opuszczeniu kopalni udaliśmy się jeszcze na Zamek Królewski w Niepołomicach. Jak podają źródła historyczne został on wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w XIV w. ale rozkwit rezydencji nastąpił dopiero w czasach panowania Władysława Jagiełły, który lubił przebywać właśnie w Niepołomicach. Tam odbywały się doroczne spotkania króla i jego rady, a także wielkie polowania z udziałem zagranicznych dostojników. Przebudowę zamku rozpoczął ok. 1506 roku Zygmunt Stary, a ostateczny kształt renesansowej rezydencji uzyskał zamek w czasach Zygmunta Augusta. Do dziś przetrwały piękne renesansowe detale architektoniczne zdobiące okna, komnaty, bramę wjazdową, a także wspaniały renesansowy dziedziniec z arkadami i krużgankami. Uczniowie mogli obejrzeć galerię dzieł wybitnych mistrzów malarstwa polskiego. Obrazy i rzeźby przeniesione z krakowskich Sukiennic zgromadzono w 17 komnatach niepołomickiego Zamku. Przewodnik opowiadał nam ciekawe historie związane z niektórymi dziełami. Na Zamku działa też Muzeum Niepołomickie prezentujące eksponaty myśliwskie i zbiory mistrza bezkrwawych łowów Włodzimierza Puchalskiego. Uczniowie oglądali zwierzęta zamieszkujące nie tylko terytorium Polski ale także te dzikie - mieszkańców innych kontynentów.
          Po tym dniu pełnym wrażeń uczniowie wrócili do domu bogatsi o nowe doświadczenia, zdobyli wiedzę na temat historii żup solnych i okresu renesansu w Polsce oraz atrakcyjnie spędzili dzień.





Świąteczny koncert
           W ramach projektu unijnego chętni uczniowie zgłębiają tajniki gry na instrumentach muzycznych. Efekty swojej pracy zaprezentowali podczas przedświątecznego Poranka Wigilijnego w naszej szkole. Młodzi muzycy zagrali popularne kolędy. Ten publiczny występ nagrodzony został gromkimi brawami.





13. 12. 2007 - Wystawa historyczna
           W ramach projektu EFS zaprosiliśmy do szkoły wystawę objazdową pt. "Początki Państwa Polskiego. Życie codzienne w Małopolsce wczesnośredniowiecznej" zorganizowaną przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie. 13 grudnia 2007 roku gościliśmy pracowników Muzeum w naszej szkole.
           Wystawa prezentuje materialne ślady życia mieszkańców Małopolski we wczesnym średniowieczu (IX - XII w.) i obejmuje działy: osadnictwo, budownictwo, gospodarkę, handel, ubiory, uzbrojenie i kulturę łacińską. Na planszach tematycznych można było zobaczyć kolorowe ilustracje, zdjęcia zabytków, mapy i inne informacje odnoszące się do przedstawianej problematyki.
           Oglądanie wystawy było połączone z bardzo ciekawymi zajęciami prowadzonymi przez p. Renatę Rosołek - pracownika Muzeum. W przystępny sposób przedstawiła ona uczniom zagadnienia dotyczące okresu średniowiecza w naszym regionie. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas IV - VI.
           Dla młodzieży szkolnej był to niekonwencjonalny sposób na pogłębienie wiedzy i zainteresowań historycznych. Być może zachęci niektórych do systematycznego odwiedzania muzeów i poznawania ich zbiorów. Grupa uczniów przejawiła już chęć wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Muzeum Archeologiczne.






Zabawa w teatr - pacynki
           Podczas zajęć szkolnego kółka teatralnego uczniowie klas I-III zorganizowali teatrzyk kukiełkowy. Za pomocą pacynek - tygryska, kotka, słonia, świnki, hipopotama i jeżyka odgrywano scenki rodzajowe, których tematem były wesołe przygody tych zwierząt. Uczniowie wykorzystali podczas zajęć wiedzę i umiejętności zdobyte na warsztatach teatralnych zorganizowanych w ramach wycieczki do Teatru Groteska.






28.11.2007r. - wycieczka do Teatru Groteska

           Dnia 28 listopada 2007 roku uczniowie klas IVa, IVb, i Va wybrali się do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. "Przygody Odyseusza". W wyjeździe wzięło udział łącznie 46 dzieci.
          Przedstawienie rozpoczęło się punktualnie o godzinie 13.15. Sama sztuka wykorzystuje konwencję teatru w teatrze. Oto bowiem mitologiczne postaci - Zeus, Atena i Hermes znudzeni życiem na Olimpie są zabawiani przez antycznych aktorów opowieścią o przygodach Odyseusza. Wybredni bogowie próbują nawet zmieniać losy mitologicznego bohatera. Przedstawienie łączy w sobie stylistykę teatru aktora i teatru lalki. Barwne stroje, niezwykłe lalki, efekty dźwiękowe a przede wszystkim gra aktorska zrobiły wielkie wrażenie na uczniach. Z wielkim zaciekawieniem śledzili oni perypetie Odyseusza, który po wielu przygodach dociera w końcu do ukochanej Itaki i żony Penelopy. Na zakończenie widzowie nagrodzili aktorów zasłużonymi oklaskami.
           Po spektaklu uczniowie niechętnie opuszczali budynek teatru. Pełni wrażeń estetycznych wrócili do domu o godzinie 16.30.
Kierownik wycieczki: mgr Anna Zych





27. 11. 2007r. - wycieczka do Teatru Groteska

           W dniu 27.11. 2007r. odbyła się wycieczka do teatru "Groteska" w Krakowie. W wyjeździe wzięło udział 40 uczniów z klas VI i Vb. Dzieci miały możliwość obejrzenia przedstawienia teatralnego pt: "Przygody Odyseusza". Po występie odbyły się warsztaty teatralne. Uczniowie dowiedzieli się z jakich elementów składa się przedstawienie teatralne, zwiedzili także kulisy . Dzieci poznawały różne rodzaje lalek i techniki posługiwania się nimi. Każdy z uczestników mógł animować wybraną przez siebie postać. Wszyscy chętni mogli także odgrywać rożnego rodzaju scenki dramowe z udziałem lalek. Uczniowie poznali także różne metody dzięki, którym aktor przygotowuje się do występu. Najwięcej emocji wzbudził konkurs. Zadaniem dzieci było rozśmieszanie uczestników poprzez robienie śmiesznych min. Wygrywała ta osoba, która się nie roześmiała.
Kierownik wycieczki: mgr Ilona Grońska






20. 11. 2007r. - wycieczka do Teatru Groteska

          Dnia 20 listopada 2007 roku, uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej w Uszwi im. Władysława Jagiełły, uczestniczyli w spektaklu teatralny pt. "Brzydkie kaczątko". Sztuka została wystawiona przez Teatr Groteska w Krakowie. Spektakl powstał na motywach baśni H. CH. Andersena. W domu pana Andersena wszyscy domownicy chodzą na palcach, żeby nie przeszkadzać w powstawaniu kolejnej bajki. Bajki nie da się zwyczajnie napisać. Bajka się musi sama urodzić, wykluć. Więc może z jajka?. Skoro z jajka, to bohaterem zostaje brzydkie kaczątko, które po bolesnych doświadczeniach z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Ta naturalna przyrodzie kolej rzeczy stanie się w teatrze źródłem poetyckiej metafory. Źli ludzie, ukryci pod kostiumami zwierzęcych postaci, dostrzegli tylko szarą powierzchowność głównego bohatera. A mądre i dobre łabędzie odkryły w nim wewnętrzne piękno. Następnie po spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach teatralnych przygotowanych przez Teatr Groteska. Dzieci w ciągu godziny brały udział we wspaniałej edukacyjnej zabawie m.in. animacja i budowa, rodzaje lalek, budowa i rodzaje masek. Dla młodych widzów była to okazja do poszerzenia zainteresowań i wzmacniania kreatywności.
Kierownik wycieczki: Ewelina Toboła








19. 11. 2007r. - wycieczka do studia Radia ESKA

          W dniu 19.11.2007r. odbyła się wycieczka do studia Radia Eska w Tarnowie. W wyjeździe wzięło udział 25 uczniów klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Uszwi. Dzieci miały możliwość obejrzenia studia skąd nadawane są audycje radiowe, zaprezentowane zostały im także wszelkie urządzenia dzięki, którym możliwe jest funkcjonowanie radia. Uczniowie mogli również porozmawiać z zawodowymi reporterami o ich pracy, a także przyjrzeć się w jaki sposób przygotowuje się wiadomości radiowe. Odważni zasiedli nawet na stanowisku DJ, który odpowiedzialny jest za muzykę w radiu. Następnie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi zabytkami Tarnowa. Zwiedzili Rynek wraz z Ratuszem i podziwiali architekturę okalających go kamieniczek. Odwiedzili Bazylikę Mniejszą i Dom Mikołajowski.





17. 11. 2007 r. - wycieczka do Łańcuta

           W sobotę 17 listopada 2007 r grupa 43 uczniów klas IV - VI Publicznej Szkoły Podstawowej w Uszwi udała się pod opieką wychowawców na wycieczkę do Łańcuta, by zwiedzić jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Mimo mroźnego poranka uczestnikom wycieczki dopisywał humor.
          Przed południem dotarliśmy na miejsce. Zamek w pięknej zimowej szacie wyglądał "bajkowo". Podzieleni na 2 grupy, pod opieką 2 przewodników rozpoczęliśmy zwiedzanie komnat pałacowych. Uczniowie poznali historię zamku wzniesionego przez Stanisława Lubomirskiego w XVII wieku jako rezydencja obronna (miał 80 dział, a niektóre z nich zachowały się do dzisiejszego dnia). W późniejszych latach Izabela Lubomirska przekształciła zamek w rokokowy pałac z cennymi dziełami sztuki, sceną teatralną, oranżerią i wspaniałym ogrodem w stylu angielskim.
          Oglądaliśmy wnętrza pałacowe: salę balową w której odbywają się teraz koncerty muzyki poważnej, sypialnię chińską, apartament turecki, gabinet zwierciadlany, jadalnię, teatr dworski, przechadzaliśmy się korytarzami: białym i czerwonym. Wszystko jest pięknie wyposażone, ozdobione i pełne cennych dzieł sztuki: mebli, sprzętów codziennego użytku, obrazów, rzeźb. Podczas zwiedzania usłyszeliśmy wiele ciekawych historii o mieszkańcach łańcuckiego zamku. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Szkoda jedynie, że nie wolno robić zdjęć we wnętrzach pałacowych.
          Potem obejrzeliśmy największą w Polsce kolekcję pojazdów konnych zgromadzonych w autentycznych zabudowaniach Stajni i Wozowni z przełomu XIX/XX w. Pani przewodnik opowiadała o historii niektórych powozów i ich przeznaczeniu. Uzupełnieniem ekspozycji jest wystawa ozdobnych uprzęży i akcesoriów zaprzęgowych. Byliśmy zdziwieni widząc taką ilość pojazdów zgromadzonych w jednym miejscu.
         Dwie godziny zwiedzania minęły szybko. Jeszcze zakupiliśmy pamiątki w przypałacowym sklepiku i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Do Uszwi dotarliśmy na godz. 16:30.




08. 11. 2007r. - wycieczka do Teatru Groteska

          Dnia 8.11.2007 roku klasy III a i III b wybrały się do Krakowa do teatru "Groteska" na spektakl pod tytułem "Skarb pirata Cynamona". Wyjechaliśmy z Uszwi o godzinie 9.00, a na miejscu byliśmy o 10.30. Przed przedstawieniem, które zaczęło się o godz. 11.15 wszystkie dzieci otrzymały po dwie flagi, jedną białą, a drugą niebieską z napisanym tytułem sztuki.
          W trakcie przedstawienie, w którym brali udział również widzowie, machaliśmy chorągiewkami, głosując TAK lub NIE na zadane przez aktorów pytania. Po zakończeniu spektaklu uczestniczyliśmy w warsztatach prowadzonych przez panią, która w przedstawieniu grała wróżkę. Ćwiczyliśmy swój aparatu językowy oraz właściwą postawę na scenie. Następnie pani Małgorzata Sienkiewicz zaprowadziła nas za kulisy oraz do pokoju, w którym przebierają się aktorzy. Na samym końcu pokazała nam różnego rodzaju maski, kukiełki, lalki, którymi sami mogliśmy poruszać. Przed wyjazdem otrzymaliśmy autografy od aktorki. Do domu wróciliśmy na godzinę 16.00.
mgr Anna Cichostępska





03.10.2007 r. - wycieczka do Brzeskiej Oficyny Wydawniczej

           Dnia 03.10.2007 roku odbyła się wycieczka do Brzeskiej Oficyny Wydawniczej, finansowana przez EFS. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas V "a" i V "b", łącznie 31 osób.
          Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się pracy zespołu przygotowującego teksty do druku, tzw. skład komputerowy. Następnie uczniowie zapoznali się z techniką przenoszenia tekstu
na kliszę. Dużo atrakcji dostarczyło wszystkim zwiedzanie parku maszynowego drukarni, a w szczególności możliwość przyjrzenia się poszczególnym maszynom podczas pracy. Uczniowie zobaczyli w jaki sposób przygotowuje się książki do zszycia, i jak dokonuje się tzw. wyrównania. Wszyscy z zainteresowaniem przyglądali się pracy maszyn i słuchali objaśnień pani przewodniczki.
Duże zaciekawienie wzbudziła maszyna, która zmieniała niepotrzebne już skrawki papieru w duże
i ciężkie kostki, które następnie zostaną wykorzystane jako makulatura.
          W nagrodę za grzeczne zachowanie wszyscy otrzymali zakładki do książek i notatniki. Nasi uczniowie w ramach podziękowania, podarowali pani przewodniczce wiersz o drukarni i własnoręcznie sporządzony rysunek na szkle.
          Dzięki tej wycieczce dzieci mogły zapoznać się z różnymi technikami druku i dowiedzieć się ile trudu i czasu potrzeba aby książka mogła dotrzeć do ich rąk.

Opracowała: mgr Ilona Grońska





26. 09. 2007r. - wycieczka do Pilzna

          26 września klasa I uczestniczyła w wycieczce autokarowej do Pilzna. O godz. 1100 wyruszyliśmy spod budynku szkoły, by w samo południe rozpocząć zwiedzanie w Muzeum Lalek.
Na miejscu dzieci przyglądały się procesowi tworzenia lalki, podziwiały stare zabawki z czasów dzieciństwa swoich dziadków oraz słuchały ciekawych polskich legend. Najwięcej radości sprawiło im uczestnictwo w lekcji wytwarzania figurek z gliny i możliwość ulepienia własnego"dzieło" .
Na zakończenie pobytu w Muzeum dzieci zakupiły lalki i maskotki na pamiątkę wycieczki. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili skansen, a nawet odwiedzili domki krasnoludków. Nieco głodni udaliśmy się do "Gospody u wiedźmy"na pyszny posiłek, po czym radośni wróciliśmy do domu.

Opracowała: mgr Marta Pacura






27 do 31 sierpnia 2007r. - wyjazdy na basen

          W ostatni tydzień wakacji uczniowie naszej szkoły mogli skorzystać z zajęć na basenie. Codziennie - od 27 do 31 sierpnia autobus woził grupę 50 uczniów na Pływalnię w Brzesku. W ciągu
2 - godzinnych zajęć na basenie dzieci mogły nie tylko pluskać się i zażywać uroków wody, ale także - pod czujnym okiem instruktorów zgłębiały tajniki nauki pływania. Trzeba przyznać, że po zakończeniu zajęć niektórzy radzili sobie całkiem dobrze i czuli się jak przysłowiowe "ryby w wodzie".

Opracował: mgr Przemysław Zdunek





3. 07. 2007 r. - wycieczka do Krakowa

      Punktualnie o godzinie 800 dwa autokary powiozły uczniów klas IV-VI na całodniową wycieczkę do Krakowa. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Placu Matejki. Znajduje się tam pomnik Grunwaldzki, wzniesiony dla upamiętnienia 500 rocznicy zwycięskiej bitwy z zakonem krzyżackim.
Na szczycie cokołu umieszczono konny posąg króla Władysława Jagiełły, który jest nam bliski, ponieważ już prawie sto lat patronuje uszewskiej szkole.
        Z Placu Matejki dwóch przewodników zabrało nas w "podróż" po średniowiecznym mieście.
W trakcie zwiedzania usłyszeliśmy wiele ciekawostek i anegdot o dawnym Krakowie i jego mieszkańcach. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądał średniowieczny Kraków, jego system obronny, którędy wjeżdżały do miasta poselstwa i orszaki królewskie, gdzie handlowano, a gdzie bawiono się. Na trasie zwiedzania znalazły się następujące obiekty:
* Barbakan z Bramą Floriańską - barbakan to okrągła budowla obronna, strzegąca dostępu do najważniejszej bramy miasta. Barbakan rozpowszechnił się w średniowieczu i w różnych formach przetrwał do połowy XVIII w. Krakowski barbakan jako jeden z nielicznych zachował się do dzisiejszych czasów. Główna brama średniowiecznego Krakowa to oczywiście Brama Floriańska, pochodząca z początku XIV wieku. Wewnątrz znajduje się ołtarz z kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piastowskiej.

* Ulica Floriańska - należy do najważniejszych ulic Krakowa. Biegnie od Rynku Głównego do Bramy Floriańskiej. Jej nazwa pochodzi od Bramy Floriańskiej, która zamyka ją od północy. Ulica ma zwartą zabudowę złożoną przede wszystkim z 2- i 3-piętrowych kamienic, często wyróżniających się bogactwem elementów architektonicznych (nawet z epoki średniowiecza).

* z ulicy Floriańskiej wyszliśmy na Rynek Główny, który jest największym rynkiem w całej Europie,
a jego wymiary wynoszą 200 x 200 m. Wytyczono go podczas lokacji miasta w 1257 r. na rozkaz krakowskiego księcia Bolesława Wstydliwego. Od czasu powstania placu jego poziom podniósł się
w niektórych miejscach o ponad 5 m., o czym mogliśmy się naocznie przekonać! Kupcy podążający szlakami handlowymi mieli dość miejsca na rynku, by móc sprzedawać tu swe towary. Pozostałością licznych niegdyś kramów kupieckich są znajdujące się w centrum Rynku Sukiennice - pierwotnie miejsce sprzedaży i kupna sukna. I tu coś na wesoło: przechodząc koło Sukiennic "naśladowaliśmy" słynne maszkarony "patrzące" na nas z góry.

* obok Rynku (a nie na Rynku Głównym, jak myśleliśmy do tej pory!) stoi Kościół pw. Wniebowzięcia Maryi Panny, znany nam bardziej jako Kościół Mariacki. Najcenniejszym obiektem we wnętrzu jest wielki późnogotycki ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny - dzieło Wita Stwosza powstałe w średniowieczu. Z wieży północnej (wyższej) co godzinę grany jest hejnał.

* z Rynku udaliśmy się do Kościoła Franciszkanów - miejsca szczególnego. Wszak tam często modlił się Kardynał Karol Wojtyła, ponieważ kościół sąsiaduje z Pałacem Biskupów Krakowskich. Byliśmy pod oknem papieskim, zadumaliśmy się chwilę . A w kościele mogliśmy zobaczyć ławkę, w której lubił się modlić przyszły papież. Kościół zachwycił nas pięknem polichromii, głównie o motywach roślinnych, autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Ten artysta wykonał także projekty wspaniałych witraży, zdobiących okna kościoła. Wszystkie zachwycają, ale uwagę zwraca witraż Boga Ojca w chwili stworzenia świata. W kościele znajduje się również galeria portretów biskupów krakowskich. Jest wśród nich portret Karola Wojtyły.

* wstąpiliśmy też na dziedziniec Collegium Maius - to najstarszy zachowany budynek Akademii Krakowskiej. Tu studiował Mikołaj Kopernik. Naszą uwagę zwrócił zegar z kurantami. Ponieważ wybiła akurat godzina 11 zegar rozpoczął wygrywanie melodii. Mogliśmy też zobaczyć poruszające się figury. To była niezwykła atrakcja !

* wróciliśmy na Rynek. Stoi tam mały kościółek Św. Wojciecha. Należy on do najstarszych kościołów w Krakowie. Według legendy wygłaszał tu swoje kazania św. Wojciech. Od południa, poniżej dzisiejszej powierzchni Rynku zachował się romański, półkolisty portal (widoczny jest dzięki odkopaniu). Widzieliśmy to na własne oczy !

* skręciliśmy w ulicę Grodzką, którą w przeszłości poruszały się poselstwa i orszaki zdążające do zamku królewskiego. Po drodze minęliśmy Kościół św. Piotra i Pawła. Jest to jedna z pierwszych budowli barokowych w Polsce. Zainteresowały nas posagi 12 apostołów stojące przed kościołem.

* z ulicy Grodzkiej przeszliśmy na ulicę Kanoniczą. Jak nazwa wskazuje, tam znajdowały się mieszkania średniowiecznych kanoników krakowskich.

* stad już niedaleko na Wawel. Wawel to nie nazwa zamku, ale wzgórza, na którym stanął zamek królewski. W tej chwili jest to najsłynniejszy chyba zabytek sztuki renesansowej nie tylko w Małopolsce, ale także w całej Polsce. Tu mogliśmy "naocznie" przekonać się o pięknie renesansowych budowli i elementów architektonicznych: arkadowe krużganki, dekoracyjne płaskorzeźby, ornamenty. Wprawdzie dziedziniec zamku nie jest teraz wysypany tłuczoną cegłą, jak w średniowieczu, ale mimo wszystko poczuliśmy się jak damy i rycerze średniowieczni.
        Po tym ciekawym, ale trochę wyczerpującym ( upał) spacerze po mieście udaliśmy się do kina Imax. Tu też czekały nas atrakcje, ale już nie historyczne, lecz przyrodnicze. Zaopatrzeni w specjalne okulary weszliśmy do sali kinowej by obejrzeć film trójwymiarowy zatytułowany "Perła oceanów". Narratorem filmu był żółw szylkretowy, gatunek zagrożony wyginięciem. On oprowadził nas po podwodnym świecie raf koralowych, zadziwiających nas pięknem i różnorodnością form, kształtów
i kolorów. Niestety, również rafy koralowe są zagrożone. Dlatego tak ważne jest propagowanie działań proekologicznych na całym świecie.

        Na zakończenie tego dnia czekały nas jeszcze atrakcje sportowe, czyli nauka i turniej gry w kręgle w FANTASY PARK. Chociaż zdecydowana większość uczestników wycieczki po raz pierwszy miała do czynienia z kręglami, to jednak z minuty na minutę rosły emocje wśród zawodników. Bile są ciężkie
i nie tak łatwo jest przewrócić równocześnie wszystkie kręgle. Półtorej godziny spędzone w kręgielni to była rzeczywiście frajda!

        Wszystko, co dobre szybko się kończy. Nadszedł czas powrotu do domu. Pełni wrażeń i emocji różnego rodzaju (bo czegoś nowego się nauczyliśmy, coś ciekawego zobaczyliśmy, zdobyliśmy nowe umiejętności i doświadczenia), choć troszkę zmęczeni, wróciliśmy po godzinie 18 do domu.

Kierownik wycieczki: mgr Józefa Zych














2.07.2007r. - wycieczka do Krakowa

        Dnia 2 lipca mimo trwających już wakacji dzieci klas I-III chętnie zgromadziły się koło szkoły, aby o godz. 800 wyruszyć dwoma autokarami na wycieczkę do Krakowa.
O godz. 900 byliśmy już w kinie IMAX. Dzieci z ogromną niecierpliwością oczekiwały na obejrzenie trójwymiarowego filmu, ponieważ prawie wszystkie były w takim kinie pierwszy raz.
Punktualnie o 1000 wszyscy z okularami na nosach obejrzeliśmy film przyrodniczy "Życie oceanów" . To piękny, ogromnie barwny i bardzo ciekawy film przedstawiający życie najdziwniejszych zwierząt w głębiach oceanów.
Odbiór filmu w kinie IMAX był dla wszystkich wielkim przeżyciem, jedni z lekkim niepokojem patrzyli na płynącego prosto na nich rekina, inni próbowali złowić sobie kolorową rybkę lub dotknąć jakiegoś niesłychanie dziwnego stworka oceanicznego.
        Po emocjach związanych z oglądaniem i prawie "przebywaniem w oceanicznych głębinach" udaliśmy się pod Smoczą Jamę na bulwarach wiślanych, gdzie czekał na nas Smok Wawelski groźnie ziejący ogniem. Tutaj dzieci mogły zakupić pamiątki i zrobić zdjęcia ze smokiem.
        O godz.1200 spotkaliśmy się z przewodnikami, którzy opowiedzieli legendę o "Smoku Wawelskim" i zabrali nas na godzinny rejs statkiem po Wiśle. Mimo ogromnego upału dzieci słuchały ciekawych opowiadań przewodników o różnych miejscach i obiektach, które mijaliśmy płynąc sobie spokojnie po wiślanych falach. Następnie udaliśmy się spacerkiem na wzgórze wawelskie, a na dziedzińcu zamku królewskiego przewodnicy opowiedzieli nam o katedrze wawelskiej i o życiu królów na zamku.
        Niestety czas wycieczki dobiegał końca, pożegnaliśmy przewodników, którzy na zakończenie wręczyli nam pamiątkowe dyplomiki wspólnego zwiedzania Krakowa.
        O godz. 1600 trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni powróciliśmy do Uszwi.
Po wycieczce dzieci mają dużo czasu na odpoczynek, bo przecież są wakacje!!!

Kierownik wycieczki: mgr Zofia Zięć











26.06.2007r. - wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Krakowie

         W wycieczce do Ogrodu Botanicznego w Krakowie wzięło udział 54 uczniów klas III-IV
oraz 5 opiekunów.
         O godzinie 800 wyruszyliśmy w drogę. Pogoda nie nastrajała nas zbyt optymistycznie, ponieważ dzień zaczął się od gwałtownej ulewy. Cała podróż minęła nam w strugach rzęsistego deszczu.
         Na szczęście Kraków powitał nas przyjazną aurą. Przejaśnienia na niebie pozwoliły nam o godzinie 1000, bez obaw o stan naszej garderoby, wejść na teren Ogrodu Botanicznego. Tam czekali już na nas przewodnicy. Zostaliśmy podzieleni na 4 mniejsze grupy, dzięki czemu łatwiej było poruszać się po terenie Ogrodu.
         Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią Ogrodu Botanicznego. Następnie przeszliśmy do szklarni noszącej nazwę "Victoria", gdzie w specjalnych warunkach hodowane są tropikalne rośliny wodne, epifity, czyli rośliny rosnące na pniach i konarach drzew, bez kontaktu z ziemią, a także cytrusy, paprocie i niezwykłe okazy kaktusów. W szklarni o wdzięcznej nazwie "Holenderka" podziwialiśmy najwspanialsze kwiaty świata - storczyki. Jednak największą ciekawość, zwłaszcza chłopców, wzbudzała szklarnia "Jubileuszowa". Tam to bowiem, oprócz sagowców i sukulentów, znajdowały się przeróżne gatunki roślin mięsożernych.
         Po prawie półtoragodzinnym zwiedzaniu udaliśmy się na krótki odpoczynek. Ale na tym atrakcje nie dobiegły końca. Pracownicy Ogrodu Botanicznego zorganizowali bowiem bardzo interesującą w treści i formie lekcję przyrody. Uczestnicy wycieczki mogli więc sprawdzić i utrwalić nowo zdobytą wiedzę. Uczniowie z ochotą i zaangażowaniem wzięli udział w zajęciach, tym bardziej że odbywały się one w niecodziennej scenerii palmiarni. Dzięki ciekawym quizom i krzyżówkom czas biegł niepostrzeżenie i nie wiadomo kiedy musieliśmy ruszać w drogę powrotną do domu.
  Zadowoleni, pełni nowych wiadomości i wrażeń estetycznych wróciliśmy do Uszwi o godzinie 1530.

Kierownik wycieczki: mgr Anna Zych







20.06.2007r. - wycieczka do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego
                        w Niepołomicach


          W dniu 20 czerwca uczniowie klas V-VI wraz z 5 opiekunami wzięli udział w wycieczce do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. W tym przedostatnim dniu nauki roku szkolnego 2006/2007 wszyscy uczestnicy wyjazdu ochoczo stawili się na umówioną godzinę pod naszą szkołą. O 1800 wyruszyliśmy do Niepołomic.
         Droga minęła szybko i bezpiecznie. Na miejsce dotarliśmy wcześniej niż to było przewidziane. Zwiedziliśmy więc dziedziniec zamku w Niepołomicach, a także Rynek i park miejski.
         O godzinie 2000 weszliśmy do Obserwatorium. Tam uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji wygłoszonej przez astronoma - pracownika Obserwatorium. Wykład wzbogacony był pokazem zdjęć oraz prezentacją multimedialną. Młodzież z zaciekawieniem chłonęła atrakcyjnie podaną jej wiedzę o kosmosie; układach słonecznych, planetach, gwiazdach. Zapoznała się również z pracą i funkcjonowaniem samego Obserwatorium.
        Niezwykłym punktem w planie wycieczki był wieczorny pokaz nieba. Sprzyjająca pogoda i odpowiedni sprzęt w postaci specjalistycznych teleskopów pozwoliły zaobserwować nam następujące ciała niebieskie - Księżyc - oraz planety - Wenus, Saturn i Jowisz.
          Niestety, czas płynął nieubłaganie i musieliśmy ruszać w drogę powrotną. Zachwyceni pięknem wszechświata wróciliśmy do Uszwi około godziny 2315 .

Kierownik wycieczki: mgr Anna Zych








20.06.2007r - wycieczka do Muzeum Lalek w Pilźnie

       Uczestnikami naszej wycieczki do Pilzna byli uczniowie klasy I, a celem było zwiedzenie Muzeum Lalek i poznanie cyklu wytwarzania ich z różnych materiałów.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od pracowni ceramicznej, gdzie pani przewodnik opowiedziała nam jak powstają lalki z masy porcelanowej, pokazała wystawę już gotowych figurek i postaci i zachęciła do wykonania swojego "dzieła". Powstały więc dzieła, które zostaną przesłane do szkoły po wypaleniu w piecu ceramicznym. Dzieci pracowały z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem.
      Następnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Lalek. Pierwsza wystawa to lalki świata. Ta niezwykła wystawa pozwoliła nam uzmysłowić sobie różnorodność zwyczajów, strojów i kultur innych narodów za pomocą lalek bardzo starych i z bardzo odległych stron świata. Dzięki niej dzieci poznały tradycje i folklor innych państw a bogactwo oglądanych strojów i egzotyka lalek pozwoli rozwijać wyobraźnię i zmysł estetyczny.
Druga część wystawy są to lalki wykonane w tamtejszej Pracowni Artystycznej "KASIA" w strojach regionalnych i historycznych oraz zestaw lalek służących jako pomoce naukowe. Tu uczestnicy wycieczki odgadywali z jakiego regionu pochodzi dana lalka. Lalki Polskie w strojach regionalnych i historycznych są wykonywane z naturalnych surowców tkanin jak: ceramika, drewno, tkanina, z zachowaniem tradycyjnych technik. W pracowni lalek zobaczyliśmy jak się szyje ubranka dla lalek, miniaturowe żelazko do ich prasowania a na koniec gotowe do przedstawienia pacynki.
       W górnej sali muzeum dzieci obejrzały spektakl w konwencji światła i dźwięku pt. "LEGENDY POLSKIE".
W dalszej części wycieczki udaliśmy się do pobliskich Lipin, gdzie w bajecznym skansenie uczestnicy zwiedzili: miniaturę zamku Śpiącej Królewny, wioskę krasnoludków, domu Babci i Czerwonego Kapturka, "Bajkowy ogród", "Żabie królestwo", miniaturową wieś wg Reymonta ( karczma, czworaki, dom Jagny, kościół, zabudowania gospodarcze). W "Gospodzie u Wiedźmy" zjedliśmy "czarodziejskie naleśniki", które przyprawione były ziołami zbieranymi przez nią samą.
Po tych atrakcjach udaliśmy się do świata realnego tj. na Rynek, zjedliśmy bardzo smaczne lody, zwiedzili Kościół gotycki Św. Jana Chrzciciela z XIV w., Klasztor klasycystyczny z 1848 r.
O. Karmelitów i Kamieniczki w Rynku z I poł. XIX w.
Chociaż zmęczeni, ale zadowoleni przyjechaliśmy do Uszwi, gdzie czekały już stęsknione mamy.

Kierownik wycieczki : mgr Maria Górka














16 - 17 czerwca 2007r. - wycieczka do Wrocławia

       W dniu 16 czerwca 2007r. wczesnym rankiem bo już o godzinie 500 dwoma autokarami wyruszyliśmy w daleką podróż - na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. W wycieczce uczestniczyło 90 uczniów kl. IV-VI oraz 7 opiekunów .
       Na miejsce dojechaliśmy o godz. 1100. Tutaj powitała nas piękna pogoda i przewodnicy, którzy w dwóch grupach oprowadzili nas przez dwa dni po pięknym Wrocławiu.
        Najpierw zwiedziliśmy Ostrów Tumski czyli najstarszą, zabytkową część Wrocławia. Byliśmy w Katedrze św. Jana Chrzciciela, która jest perłą gotyckiej architektury. Z wieży katedry mogliśmy podziwiać panoramę Wrocławia. Następnie udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego, gdzie podziwialiśmy piękne odmiany przeróżnych roślin, w tym np. najpiękniejszy zbiór kaktusów i bluszczy.
        Z Ogrodu Botanicznego przeszliśmy do Ogrodu Japońskiego. Przepiękna kompozycja tego ogrodu wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie. Ciekawostką może być to, że taki Ogród Japoński każdy z nas może mieć obok własnego domu. W tym ogrodzie bowiem rosną drzewa, krzewy i kwiaty występujące w naszej strefie klimatycznej . Ich odpowiednia kompozycja sprawia wrażenie, jakbyśmy byli w jakiejś egzotycznej części świata. Nie dziwi więc fakt, iż w tym ogrodzie spotkaliśmy kilka młodych par w trakcie ślubnej sesji zdjęciowej. Po Ogrodzie Japońskim nadszedł czas na zwiedzanie kolejnego ogrodu - Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego. Kolekcja zwierząt w tym ogrodzie nie ma sobie równych w Polsce, jest również jedną z większych w Europie. Zwiedziliśmy tu tylko wybrane części ogrodu, bo zwiedzenie całego ZOO musiałoby wydłużyć wycieczkę co najmniej o jeden dzień . Wszyscy byli bardzo zainteresowani występującymi tu gatunkami zwierząt zwłaszcza egzotycznych, których nie można spotkać w innych ogrodach.
       O godz. 1900 po sytym obiedzie byliśmy już w Domu Wycieczkowym "Piast", wszyscy bardzo zmęczeni grupkami udali się do pokoi na odpoczynek . Opiekunowie wycieczki szybko mogli się jednak przekonać, że młodzież ma niespożyte zapasy energii i wcale nie chce spać. Na szczęście noc minęła spokojnie i już o 730 w niedzielę byliśmy gotowi do wyjścia, aby udać się na drugą część zwiedzania Wrocławia.
       Rozpoczęliśmy od zwiedzania Rynku, na którym podziwialiśmy piękne kamieniczki, ratusz, fontanny oraz pomnik Hrabiego Aleksandra Fredry.
       Nie zapomnieliśmy też o niedzielnej Mszy Świętej. Następnie zwiedziliśmy Uniwersytet Wrocławski, a tu piękną Aulę Leopoldina. Byliśmy w Ossolineum, gdzie znowu spotkaliśmy się z hrabią Aleksandrem Fredro, mogliśmy tu zobaczyć min. rękopis jego dzieła "Zemsta".
       Po intensywnym zwiedzaniu różnych, ciekawych miejsc przyszedł czas na relaks - 1,5 godzinny rejs statkiem po Odrze.
        Ostatnim punktem zwiedzania Wrocławia była "Panorama Racławicka" . PANORAMA RACŁAWICKA we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło (15 x114m), dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Oglądanie obrazu przestawiającego zwycięską bitwę żołnierzy Tadeusza Kościuszki stoczoną 4.04.1794r. pod Racławicami wywarło na wszystkich uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie i podziw dla twórców dzieła.
       O godz. 1800 wyruszyliśmy z Wrocławia w drogę powrotną do domu. Zmęczeni, ale pełni niezapomnianych wrażeń, zadowoleni wróciliśmy szczęśliwie do Uszwi o godz. 2330.
      Ta wycieczka pozostanie w pamięci naszych uczniów na długo, a mogliśmy ją zrealizować dzięki środkom z EFS.
mgr Zofia Zięć











13.06.2007r. - wycieczka do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego
                        w Niepołomicach

      W wycieczce do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach wzięło udział 37 uczniów klas drugich.
       Celem wycieczki było poznanie nowych wiadomości o gwiazdach i planetach oraz zapoznanie z teoriami wyjaśniającymi różne zjawiska astronomiczne. Uczniowie wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji wygłoszonej przez pracownika Obserwatorium - astronoma panią Monikę Chudy wzbogaconą przezroczami oraz prezentacją multimedialną. Zainteresowanie dzieci tematem było ogromne o czym świadczyło zadawanie przez nich wielu pytań na temat kosmosu.
Następnie uczniowie zwiedzili wszystkie obiekty Obserwatorium, mogli pooglądać przyrządy służące do obserwacji nieba w tym największy teleskop znajdujący się pod obrotową kopułą służący do nocnych obserwacji nieba. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zakupienia drobnych pamiątek w postaci unikalnych zdjęć różnych obiektów i zjawisk astronomicznych.
       Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie pięknego Rynku w Niepołomicach oraz parku z ogrodem zabaw.
        Na zakończenie uczniowie mogli zobaczyć zamek w Niepołomicach i poznać jego historię.
       O godz.1500 zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

        W dn. 14.06.2007r. przeprowadzono quiz pod hasłem "Co zapamiętałem z wycieczki do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach?". Zwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni na zakończenie realizacji projektu.
Kierownik wycieczki: mgr Zofia Zięć









        Festyn rodzinny "Idziemy w świat "zrealizowany wspólnie z Publicznym Gimnazjum w Uszwi, który odbył się w niedzielę 3 czerwca 2007 roku.
       Jednym z celów tej imprezy było poznawanie kultury europejskiej "na wesoło".
Zgromadzeni goście (czyli mieszkańcy Uszwi) mogli podziwiać występy wychowanków Warsztatu Terapii Zajęciowej z Brzeska, którzy zaprezentowali inscenizację baśni pt: "Królewna Śnieżka". Przedstawienie nagrodzono gromkimi brawami, gdyż przygotowane dekoracje, kostiumy, oprawa muzyczna i gra aktorska były na wysokim poziomie artystycznym.
       W dalszej części programu można było podziwiać występy naszych milusińskich z Zespołu Tanecznego ze Szkoły Podstawowej. Ubrani w piękne stroje krakowskie zaprezentowali poloneza, krakowiaka, kujawiaka i polkę. Mimo deszczu taneczna atmosfera utrzymywała się podczas trwania festynu. Młodzież z Publicznego Gimnazjum w Uszwi zatańczyła z werwą taniec nowoczesny, ale nie zabrakło też klasycznego walca i skocznego kankana. Szóstoklasiści pokazali natomiast jak należy tańczyć zorbę!
       W trakcie festynu rozstrzygnięto dwa konkursy: plastyczny i literacki-obydwa pod nazwą "Europa w oczach dziecka". Nagrodzone prace plastyczne (bardzo pomysłowe i wykonane różnorodnymi technikami) zostały zaprezentowane na wystawce. Autor I miejsca w kategorii praca literacka sam zaprezentował utwór na scenie. Laureaci konkursu otrzymali nagrody zakupione ze środków EFS.
       Uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej przedstawili historię o tym, jak to słynni angielscy detektywi Holmes i Watson, przy pomocy swoich przyjaciół poszukiwali po całej Europie królowej, by w końcu odnaleźć ją w Polsce. Pozostając w angielskiej tradycji młodzież gimnazjalna zaprezentowała współczesną wersję sceny balkonowej z dramatu Szekspira "Romeo i Julia": Przystojny Romeo w koszuli w kwiaty, ciemnych okularach przybywa na hulajnodze pod balkon, by płomiennie wyznać miłość swojej Julce. Wszyscy widzowie mieli łzy w oczach - oczywiście ze śmiechu!
Wielką sensację wzbudziło wśród publiczności pojawienie się pięknej Karoliny w mini - głównej bohaterki (a właściwie bohatera, gdyż rolę tę odegrał odważny doprawdy młodzieniec!) skeczu muzycznego, opartego na umiejętnym połączeniu fragmentów różnych piosenek.
Na zakończenie festynu przygotowano konkursy rodzinne, w myśl zasady: "dla każdego coś dobrego", ponieważ rodziny startujące w konkurencjach mogły się wykazać swoimi różnorodnymi umiejętnościami. Rywalizacja była zacięta, bo i nagrody atrakcyjne. Zwycięzcy uczniowie otrzymali nagrody zakupione ze środków EFS.
mgr Józefa Zych
















       Uczniowie naszej szkoły angażują się również w działania o charakterze środowiskowym. Uczą się współpracy, prezentują swoje umiejętności, promują szkołę, przygotowują się do udziału w życiu społeczności lokalnej.
        W ramach projektu zrealizowano już dwie imprezy dla środowiska:
            31 maja wspólnie z Publicznym Gimnazjum i Biblioteką Publiczną w Uszwi obchodzono
Dzień Książki. Celem tej imprezy środowiskowej było kształtowanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Z tej okazji uczniowie klasy V uczęszczający na kółko teatralne przygotowali inscenizację baśni pt. "Baba Jaga". Znana wszystkim historia o chatce z piernika i jej właścicielce została przeniesiona w realia współczesnego świata.
W przedstawieniu pojawiają się więc rapujące Krasnoludki, Wilk - Adwokat, Inżynier, Dyrektor, samej zaś Babie Jadze grozi eksmisja. Na miejscu chatki na kurzej nodze ma bowiem powstać nowoczesne centrum handlowe.
     Perypetie baśniowych postaci wspaniale zaprezentowali uczniowie klasy piątej, którzy z wielkim zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Należy też dodać, że baśń została wystawiona aż trzykrotnie - dla uczniów klas I-III, klas IV-VI naszej szkoły oraz dla dzieci z Publicznego Przedszkola w Uszwi. Młodzi aktorzy za każdym razem dawali z siebie wszystko. Zostali nagrodzeni gromkimi brawami, na które w pełni zasłużyli.






      Na tym Dzień Książki się nie skończył. Pani z Biblioteki Publicznej oraz nauczyciele i uczennice
z Gimnazjum czytali potem baśnie i bajki w klasach młodszych. Uczniowie klas I - III słuchali ich
z zainteresowaniem. Na zakończenie tego dnia poświęconego czytelnictwu przeprowadzono konkursy czytelnicze związane z lekturami omawianymi w danych klasach. Wyłoniono zwycięzców, którym Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska wręczyła nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Uczniowie zostali poinformowani, że nagrody zostały ufundowane ze środków EFS.
Oto zwycięzcy w poszczególnych grupach wiekowych:
Klasa I - Kornelia Mikulska
Klasa II - Agnieszka Jarosińska i Karolina Król
Klasa III - Marcin Nowak
Klasa IV - Martyna Kotarba
Klasa V - Paulina Kowalczyk
Klasa VI - Rafał Kaczmarczyk
Wręczono również nagrody uczniom klas I-III za pięknie prowadzony zeszyt lektur.
Ponadto uczennica klasy III - Klaudia Górowska otrzymała nagrodę za aktywne czytelnictwo w obydwu bibliotekach: wiejskiej i szkolnej.
mgr Józefa Zych






26 maja 2007 rok - wycieczka do Zakopanego

            Szkoła zorganizowała wycieczkę do Zakopanego, w której brało udział 89 uczniów z klas
I - III. O godz. 700 sprzed budynku szkolnego wyruszyły 2 autokary zabierając ze sobą ciekawych wrażeń uczestników. Jadący z nami przewodnicy starali się umilać dzieciom czas podróży, opowiadając wesołe historie oraz zwracając ich uwagę na szczególnie ciekawe miejsca widoczne zza szyb.
            Po przyjeździe na miejsce dzieci oglądały skocznie i odwiedziły kościół na Krzeptówkach. Następnie spacerem wyruszyliśmy przez Krupówki w kierunku szlaku prowadzącego na Gubałówkę. Po drodze uczniowie oglądali bogato zaopatrzone stoiska handlowe, a niektórzy nawet już zaopatrzyli się w upominki. Wędrówka na szczyt Gubałówki, choć trochę męcząca, dostarczyła dzieciom wielu miłych wrażeń. Na miejscu podziwialiśmy piękne widoki, a dzieci mogły skorzystać ze znajdujących się tam atrakcyjnych urządzeń.
             Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer na "Pająkówkę", skąd wyciągiem krzesełkowym zjechaliśmy do miasta. Potem odwiedziliśmy "Bacówkę", małą chatkę, w której wytwarzane są oscypki. Dzieci ze smakiem kosztowały góralskie specjały.
            Na zakończenie wyruszyliśmy nad jeziorowo w Niedzicy, gdzie podziwialiśmy ruiny zamku,
a następnie spacerkiem przez zaporę wyruszyliśmy nad jezioro, by zjeść smaczne kiełbaski z grilla przygotowane przez organizatorów.
            Radośni, nieco zmęczeni i pełni wrażeń, około godziny 2030 wróciliśmy do domu.

Kierownik wycieczki - mgr Marta Pacura












Strona utworzona: 2005r.
2007-10-11 17:30