Wita Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Uszwi                                                                                                                                                                                                   
Jesteś gościem na naszej stronie! ;-)
Strona główna

Rys historyczny

Uczniowie
i pracownicy szkoły


Dokumenty
szkoły


Organizacje szkolne

Uroczystości szkolne
Archiwum

Aktualności
Archiwum

Projekt EFS

Galeria zdjęć
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014
2012/2013
2011/2012
2010/2011
2009/2010
2008/2009
2007/2008
2006/2007

Uroczystości szkolne




ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011
Pożegnanie klas VI

"NAJDALEJ ZAJDZIE TEN CZŁOWIEK ,
KTÓRY WIE GDZIE IDZIE".



Zobacz więcej....



KWIATY I SERCE DLA MAMY

           Matka, Mama, Mamusia, Mateczka - słowo takie proste i zarazem jedyne. Dzięki Niej przychodzimy na świat, jej czuła twarz pochyla się nad kołyską, z Jej ust słyszymy pierwsze bajki, rady i przestrogi.
           W przededniu Święta Matki uczniowie klas II, III i VI przygotowali program artystyczny dedykowany Mamom. Aby wyrazić uczucia miłości i przywiązania wykorzystali fragmenty wierszy i piosenek o matce.
Każde dziecko przygotowało też samodzielnie upominki dla swojej mamy: kwiaty, laurki, koszyczki ze słodyczami. I, co najważniejsze, dzieci obiecały, że od tej pory będą grzeczne nie tylko od święta, ale też na co dzień.
mgr Józefa Zych


Zobacz więcej....



PRAWDZIWA MIŁOŚĆ
TO PRZYMIOT, KTÓRY ZDOBYWA
SIĘ Z WIEKIEM

           Dnia 21 stycznia 2011 roku w naszej szkole miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na ten wyjątkowy dzień uczniowie klas I-III wraz z wychowawczyniami przygotowali specjalny montaż słowno-muzyczny. Na początku wszyscy obejrzeli krótką scenkę "O tym, jak to dziadek babę piekł" oraz wysłuchali wierszy w wykonaniu uczniów klasy II. Następnie zaprezentowali się trzecioklasiści w tańcu "Krakowiak". Zebrani goście wysłuchali również wzruszających recytacji i śpiewu uczniów klas pierwszych.
Na zakończenie zespół taneczny w regionalnych strojach zatańczył taniec rzeszowski "Lasowiak" i "Ciętą polkę". Po części artystycznej młodzi artyści odśpiewali zebranym babciom i dziadkom "Sto lat" i wręczyli im piękne własnoręcznie wykonane kwiaty. Ostatnim punktem uroczystości były konkursy, w których nasi mili goście m.in. rozpoznawali z zamkniętymi oczyma swoje wnuki, zaplatali warkocze dziewczętom, dmuchali balony na czas i wygrywali nagrody, np. dla dziadków pędzle czy śrubokręty, a dla babci szczotki do włosów. Wszyscy dobrze się bawili.
mgr Anna Cichostępska




Zobacz więcej....



" BÓG SIĘ RODZI "

           22 grudnia odbyły się w naszej szkole jasełka "Bóg się rodzi". W tegorocznym przedstawieniu upamiętniającym narodziny Jezusa Chrystusa udział wzięli uczniowie klasy
III i IV. Piękna scenografia, specjalnie przygotowane kostiumy i zaangażowanie młodych aktorów zostało docenione przez publiczność. Występ przeplatany kolędami i pastorałkami wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Miłym akcentem były przygotowane przez Samorząd Uczniowski kartki z życzeniami świątecznymi, które występujący uczniowie wręczyli pracownikom szkoły.
           Na zakończenie Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
mgr Anna Zych




Zobacz więcej....




ŚWIĘTO SZKOŁY

           14 listopada 2010 roku minęło 150 lat od powstania naszej szkoły. Uroczyste obchody jubileuszowe odbyły się 14 października tego roku, natomiast 15 listopada raz jeszcze cała społeczność szkolna świętowała tę radosną rocznicę. Zabawa taneczna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski obfitowała w liczne niespodzianki, były konkursy wiedzowe, sprawnościowe, plastyczne. Na żadnych urodzinach nie może zabraknąć tortu. Nasza 150-latka również go otrzymała. Wspaniały wypiek nie zawiódł niczyich oczekiwań. Impreza trwała do godzin popołudniowych. Wszyscy bawili się znakomicie. Z niecierpliwością czekamy na kolejny jubileusz!
mgr Anna Zych



Zobacz więcej....



Wstań, Polsko moja !

          Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto narodowe, obchodzone jest co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.
Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. W latach 1939-1944 - podczas okupacji hitlerowskiej jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe.
W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski.
W czasach komunizmu manifestacje patriotyczne organizowane przez opozycję w całym kraju w dniu 11 listopada były brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa.
Święto 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 1989 roku jako Narodowe Święto Niepodległości.

          Z okazji kolejnej, 92 już rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbył się 10 listopada uroczysty apel, przygotowany przez uczniów klasy VI a. Pod brzozowymi krzyżami uczennice złożyły znicze i kwiaty, oddając tym samym cześć tym, którzy swe życie oddali za Ojczyznę, tym, którzy nigdy nie wrócili do swoich rodzin.

          W części artystycznej uczniowie przypomnieli historię walki naszych pradziadów o wolny i suwerenny kraj, pokazali dążenia Polaków do wolności.

"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród
Nie damy pogrześć mowy
Polski my naród, polski lud
Królewski szczep Piastowy.
Nie damy, by nas zniszczył wróg
Tak nam dopomóż Bóg"

Tłem uroczystości były utwory fortepianowe Fryderyka Chopina oraz pieśni narodowe ("Wojenko, wojenko...", "My pierwsza brygada", "Marsz Polonia", "O Boże, któryś jest na niebie..."), które towarzyszyły całemu narodowi w trudnych chwilach.

Akademię obejrzeli uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Swoją postawą zademonstrowali szacunek dla wartości narodowych i uczcili pamięć tych, którzy przyczynili się do odzyskania przez nasz kraj suwerenności.

mgr Józefa Zych



Zobacz więcej....



"Z szacunkiem dla przeszłości, z myślą o przyszłości"
150 LAT SZKOŁY W USZWI 1860 - 2010

          14 listopada 2010 roku mija 150-lecie powstania Szkoły Podstawowej w Uszwi. Uroczystości rocznicowe odbyły się 14 października br. Ten ważny w życiu szkolnej społeczności dzień, rozpoczął się Mszą świętą w kościele parafialnym p.w. św. Floriana, której przewodniczył ks. proboszcz Jan Kudłacz. Po uroczystym nabożeństwie wszyscy udali się do budynku szkoły, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu. Swą obecnością zaszczycili nas m.in.: Wójt Gminy Gnojnik - pan Wojciech Rzepa, Zastępca Wójta - pan Stanisław Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy - pan Ryszard Machał, obecny proboszcz parafii Uszew - ks. prałat Jan Kudłacz, ks. kanonik Jerzy Rudnik, ks. Kazimierz Kowalczyk, księża katecheci: Antoni Jurkowski i Jan Baran, siostra Ester Rojek, dyrektor ZOSiP - pani Halina Cabała wraz ze współpracownikami, sołtys wsi Uszew - pan Stanisław Cebula, sołtys wsi Zawada Uszewska - pani Sabina Kruś, radni, prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" - pani Ewa Cierniak-Lambert, pan Zygmunt Rojek, zespół "Uszwianie". Wśród dostojnych gości byli również wieloletni dyrektorzy szkoły - pani Anna Szot i pan Jan Mikołajczyk, potomek pierwszego uszewskiego nauczyciela - pan Maciej Wróblewski, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych, przedstawiciele współpracujących ze szkołą zakładów pracy i instytucji - Centrum Kultury, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Wiejskiego Ośrodka Zdrowia, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Komisariatu Policji w Czchowie, byłe przewodniczące Rady Rodziców oraz członkinie obecnej Rady Rodziców.
          Z okazji tak znakomitej uroczystości jak 150 rocznica istnienia szkoły dokonano odsłonięcia ufundowanej przez rodziców tablicy pamiątkowej, na której wyryto słowa
"Z szacunkiem dla przeszłości i z myślą o przyszłości". Odsłonięto też figurki Jagiełły i Jadwigi. Następnie goście wzięli udział w akademii poświęconej dziejom naszej placówki. Rozpoczęła się ona uroczystym wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu szkolnego. Na wstępie pani dyrektor Bogumiła Jagielska serdecznie powitała przybyłych na jubileusz i zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego. Nasi wychowankowie zapoznali zgromadzonych z historią powstania Szkoły w Uszwi, a także z sylwetką jej patrona - Władysława Jagiełły. W tym celu wsparli się prezentacją multimedialną obrazującą fakty i wydarzenia z kart historii szkoły. Uczniowie zaprezentowali się w dwóch scenkach rodzajowych. Pierwsza ukazywała starania ks. Jana Mrożka podejmowane w celu stworzenia placówki oświatowej w Uszwi, a druga przypomniała odwagę i męstwo zwycięzcy spod Grunwaldu - króla Władysława Jagiełły - patrona szkoły. Sentymentalną podróż w przeszłość ułatwiła nie tylko prezentacja wybranych wydarzeń z kroniki szkolnej, ale również pełne wspomnień i refleksji teksty poetyckie recytowane przez uczniów klas IV-VI.

Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze - nie

Jak w słowach znanej piosenki przyszedł czas na kolejne pokolenie uczniowskie. W czasie uroczystości rocznicowych miało miejsce ślubowanie uczniów klas I. Z tej okazji pierwszoklasiści otrzymali podarunki od całej braci uczniowskiej oraz od przybyłych gości.
Na zakończenie programu artystycznego członkowie szkolnego zespołu tanecznego zaprezentowali krakowiaka, co dowodzi, że tradycja ludowa wciąż jest silna wśród młodego pokolenia.
          Kolejnym punktem obchodów 150-lecia istnienia szkoły było wręczenie podziękowań i pamiątkowych statuetek osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do jej rozwoju. Pani dyrektor Bogumiła Jagielska dziękowała lokalnym władzom samorządowym gminy Gnojnik z Wójtem Wojciechem Rzepą i Radą Gminy na czele za owocną współpracę i zaangażowanie. Jubileusz szkoły to okazja do wspomnień. Głos zabrali liczni goście i absolwenci, wspominając chwile spędzone w szkolnych murach i gratulując obecnego wyglądu szkoły, która w tym roku przeszła gruntowny remont. W tym niezwykle ważnym dla nas dniu spotkaliśmy się z licznymi wyrazami sympatii. Na ręce pani dyrektor listy z życzeniami przesłali byli wychowankowie szkoły - ks.Władysław Zdunek oraz o.Jan Smaluch.

          Po apelu goście zostali zaproszeni do zwiedzania szkoły. Wystawa starych kronik szkolnych, dzienników, zapisków archiwalnych, dawnych mundurków szkolnych, a także pamiątkowych zdjęć przywoływała wspomnienia minionych dni. Obchody rocznicowe zakończyło wspólne spotkanie zaproszonych gości, grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły. Jubileusz Szkoły Podstawowej w Uszwi, będący żywą lekcją historii i patriotyzmu, na długo pozostanie w pamięci wszystkich tam obecnych.
Anna Zych



Zobacz więcej....



ZA TRUD, ZA SERCE...

           13 października świętowaliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią, panią Marią Górką przygotowali uroczystą akademię pt."Za trud, za serce". Apel odbył się na sali gimnastycznej, która przybrała tego dnia odświętny wygląd. Uczniowie mieli okazję podziękować nauczycielom za ciężką pracę i trud włożony w edukację oraz wychowanie. Były wiersze, piosenki, słowa wdzięczności.

W Dniu Nauczyciela,
w dniu waszego święta
staje tu przed wami,
dziatwa uśmiechnięta,
aby wam przekazać
najlepsze życzenia
i wyrazić słowem
dzisiaj swe pragnienia.

Niechaj w dobrym zdrowiu
płyną wasze dni,
niech się staną jawą
wasze piękne sny.

Niechaj trud wasz zawsze
plon obfity daje,
niechaj wartość waszą
cała Polska zna.

Wiemy, jak wam ciężko
bywa nieraz z nami.
Trudna w szkole praca,
pojmujemy sami.

Lecz choć ciężka droga
wzniosłe nasze cele.
Serce, co nas kocha
niech przebaczy wiele.

Po części artystycznej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyli kwiaty.






INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

Wybiła już godzina!
Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem...


           Rozpoczynając nowy rok szkolny, życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów w nauce, radości z osiąganych wyników, nieustannej chęci pogłębiania wiedzy i nabywania nowych umiejętności.
Poniżej zamieszczamy zdjęcia z uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego.

mgr Anna Zych







ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

ŻYCIE SKŁADA SIĘ
Z PRZYWITAŃ
I POŻEGNAŃ


                                                                                                                                  W. HUGO


           Dnia 25 czerwca 2009 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010. Po uczestnictwie w dziękczynnej Mszy św., która rozpoczęła się o godzinie 900 w kościele parafialnym w Uszwi, wszyscy udali się do szkoły. Pani Dyrektor przedstawiła wyniki nauczania zebranym na sali gimnastycznej rodzicom i uczniom, wręczyła także świadectwa z wyróżnieniem. Ci, którzy mogli pochwalić się 100% frekwencją, otrzymali nagrody książkowe. Następnie Pani Dyrektor złożyła pracownikom szkoły i uczniom życzenia udanego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego, po czym dzieci wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, by tam odebrać pozostałe świadectwa.
mgr Anna Zych



Zobacz więcej....



POŻEGNANIE KLASY SZÓSTEJ


          24 czerwca odbyło się pożegnanie uczniów klasy szóstej. Szóstoklasiści zaprezentowali humorystyczny program artystyczny, którym pożegnali się ze szkołą podstawową. Swoje podziękowania za codzienny trud wychowania złożyli Pani Dyrektor, Gronu Pedagogicznemu, pozostałym pracownikom szkoły, a także rodzicom.
Starszych kolegów i koleżanki ciepłymi słowami, życzeniami wszelkiej pomyślności i mnóstwem dobrych rad żegnali uczniowie klas piątych. Piątoklasiści obdarowali także przyszłych uczniów gimnazjum pamiątkowymi maskotkami.
          Po części artystycznej Pani Dyrektor wręczyła uczniom, którzy wyróżnili się pracą na rzecz klasy i szkoły nagrody książkowe, a także listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy w klasach IV-VI mogli poszczycić się świadectwami z wyróżnieniem i zachowaniem wzorowym. Na koniec szóstoklasistom przyszło już tylko powiedzieć:

Cześć, nasza szkoło! Żegnaj, już czas!
Gimnazjum teraz zaprasza nas!
mgr Anna Zych




Zobacz więcej....



FESTYN RODZINNY W USZWI

          "Przyroda dla nas, my dla przyrody" - pod takim hasłem 30 maja 2010 r. w Uszwi odbył się festyn rodzinny o tematyce ekologicznej. Impreza została zorganizowana przez Przedszkole, Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Uszwi. Na spotkanie przybyli przedstawiciele lokalnych władz: sołtysi oraz radni Uszwi i Zawady Uszewskiej, licznie pojawili się także mieszkańcy naszej miejscowości.

           Zgromadzeni goście mogli podziwiać bogaty i różnorodny program artystyczny. Pierwsze na scenie pojawiły się przedszkolaki, które pamiętały o niedawno obchodzonym Dniu Matki oraz o zbliżającym się Dniu Ojca. Dla swoich rodziców dzieci zaśpiewały, zatańczyły i złożyły wzruszające życzenia . Nie obyło się bez niespodzianek, gdyż pogoda tego dnia płatała figle, przelotny deszcz i mocny wiatr nieco utrudnił maluchom występy, jednak nasi milusińscy nie dali się zbić z tropu i dzielnie poradzili sobie z tymi niedogodnościami. Występ kilkulatków został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie przyszedł czas na uczniów Szkoły Podstawowej. Piątoklaściści przygotowali inscenizację teatralną pt. "Jaś i Małgosia" propagującą konieczność dbania o czystość naszej planety. Współczesna wersja baśni o Babie Florze przypomniała wszystkim, jak należy zachowywać się w lesie. Wzbudziła także ogólną wesołość. Szczególnie postać czarownicy, która dbając o czystość powietrza używa ekologicznego pieca, potrafi korzystać z telefonu komórkowego, a biednego Jasia tuczy niezdrową żywnością z McDonalda, przypadła wszystkim do gustu. Młodzi aktorzy, którzy z dużym zacięciem aktorskim odegrali swe role, zebrali zasłużone oklaski. Kolejnym punktem programu był konkurs "Mam Talent". Okazało się, że wśród naszych uczniów nie brak uzdolnionych dzieci i młodzieży. Uczestnicy konkursu zaprezentowali różnorodne talenty, jednak jury musiało wskazać zwycięzcę. I miejsce ex aequo zajęli: Kasia Toboła, która wykazała się dużą zręcznością i gracją w pokazie hula-hop oraz Damian Porwisz wykonujący na saksofonie znany utwór "Kaczuszki". Nie był to jedyny konkurs tego dnia. Uczniowie Gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli przygotowali i poprowadzili Quiz Ekologiczny. Mieszane drużyny składające się z gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej bardzo dobrze poradziły sobie z pytaniami z zakresu ochrony środowiska. Pozostając w tej tematyce, przenieśliśmy się w świat mody ekologicznej. Na scenie w rolach modeli wystąpili uczniowie klas pierwszych Gimnazjum. Wszystkie prezentowane kreacje zostały wykonane z ekologicznych materiałów. Szczególny aplauz publiczności wzbudził strój młodej pary. Pan młody zaprezentował się w gustownym garniturze uszytym z foliowych worków na śmieci, natomiast jego przyszła małżonka spowita była w białą kreację wykonaną z papieru. Podczas zabawy nie zabrakło elementów sportowych. Zręcznościowe konkursy na kapkowanie czy kręcenie hula-hop cieszyły się dużym powodzeniem. Sporą dawkę humoru dostarczył wszystkim gimnazjalny kabaret "Pęknięta struna" wykonując skecz pt. "Samochód". Zebrani goście raz po raz wybuchali śmiechem. W trakcie festynu można było także podziwiać występy zespołu tanecznego ze Szkoły Podstawowej, który zaprezentował m.in. oryginalny taniec szkocki, a także pokazy cheerleaderek z Gimnazjum.

          Jak co roku, podczas festynu działała loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Orgaznizatorzy dziękują licznym sponsorom, bez udziału których zabawa nie miałaby tak wspaniałej oprawy.
Wśród nich są:

DELIKATESY CENTRUM Zawada Uszewska
FPH "KSYLA" Adam Bulanda


Marta i Piotr Pawełek
Firma Handlowa " Pawełek" w Uszwi

Helena i Władysław Gałęziowscy z Uszwi

Wiśniowscy i Mikulscy
SZKÓŁKA ROŚLIN WRZOSOWATYCH w Uszwi

Paweł Klecki, Stanisław Klecki
OKNODREWAL s.c.
Produkcja Stolarki Otworowej w Uszwi


Piotr Czyżyki
CMC Stacja Paliw
w Gnojniku


Krzysztof Wąs
Firma "SYSTEM"w Uszwi

Hurtownia Artykułów Przemysłowych "MIŚ'w Bochni

Marta Pacura
F.H.U. "TĘCZA" Artykuły BHP w Brzesku

Stanisław Baczek, Jan Klimek
"BŁYSK" Firma Handlowo -Transportowa z Brzeska

Halina Święch
Artykuły Dekoracyjne w Gnojniku

Teresa Kuzak
Kwiaciarnia "ASTER"w Brzesku

W.Hojda, Z.Krawczyk
F.H.U. "MEBLE" S.C. w Bochni

Firma "MACLANC"
Wyrób Pieczątek w Brzesku


GENERALI
Towarzystwo Ubezpieczeniowe S.A. Warszawa o/Brzesko


Mariusz Ząbkowski z Uszwi

mgr Anna Zych




Zobacz więcej....



W hołdzie TYM,
którzy zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem
10 kwietnia 2010 r. uczniowie Szkoły Podstawowej
i Gimnazjum złożyli kwiaty i zapalili znicze pod krzyżem
na placu kościelnym.




Akademia z okazji
Święta Konstytucji 3 maja
30. IV. 2010

Kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja obchodzono w naszej szkole bardzo uroczyście. Flagi państwowe i odświętne stroje uczniów występujących w programie artystycznym przypominały o tym ważnym dla Polski wydarzeniu. Na uroczystą akademię zaproszono również Grono Pedagogiczne i uczniów Gimnazjum.

Patriotyczną inscenizację przygotowali uczniowie klasy V, którzy przypomnieli zebranym,
że Konstytucja 3 Maja była ustawą przełomową, pierwszą w Europie. Miała służyć naprawie wewnętrznych stosunków społecznych panujących w państwie. Była też jedną z prób odpowiedzi na I rozbiór Polski i zapobieżeniu dalszemu rozkładowi państwa. Stała się ukoronowaniem Sejmu Czteroletniego. Same prace trwały pod przewodnictwem Stanisława Małachowskiego - marszałka, Ignacego Potockiego oraz Hugo Kołłątaja, które to postacie oglądaliśmy podczas akademii. Konstytucja 3 Maja pozostaje dziełem wielkim. Była bowiem uwieńczeniem myśli polskiego oświecenia. Była dowodem na to, że w trudnej sytuacji znaleźli się tacy, którzy chcieli nasz kraj zmienić. Recytatorzy podkreślili: "Zapamiętajże Narodzie! W waśni zguba, siła w zgodzie".
Występ przeplatały wiersze oraz utwory muzyczne nawiązujące do tego historycznego wydarzenia. Całości dopełniała prezentacja multimedialna związana z tematyką święta narodowego. Wszyscy zebrani odśpiewali wspólnie hymn państwowy.
mgr Józefa Zych




Zobacz więcej....



KATYŃ 1940 - 2010

          Dnia 15 kwietnia społeczność naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej akademii
z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Apel pod hasłem "Przebaczyć - tak, zapomnieć - nie" przygotowali uczniowie uszewskiego Gimnazjum.
           Montaż słowno-muzyczny przypomniał tragiczne losy ponad 20 tysięcy polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w roku 1940. Wzruszające pieśni i słowa pełne zadumy wzbudziły w słuchaczach smutną reflesksję nad bolesną historią naszego Narodu.
           Na zakończenie minutą ciszy uczciliśmy pamięć 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.
mgr Anna Zych






PIĄTA ROCZNICA ŚMIERCI OJCA ŚWIĘTEGO

" OJCZE ŚWIĘTY
PAMIĘTAMY......"

          Dnia 11 kwietnia w kościele parafialnym w Uszwi odbył się uroczysty montaż słowno-muzyczny, poświęcony 5 rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II w wykonaniu uczniów klas V - VI szkoły podstawowej oraz scholi Xenium, działającej przy świetlicy wiejskiej.           Uczniowie oddali również hołd władzom Rzeczpospolitej Polskiej, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem dnia 10.04.2010r.
Wszyscy zgromadzeni w wielkim skupieniu i z ogromnym szacunkiem uczestniczyli
w odmawianiu koronki do Bożego Miłosierdzia, za wszystkich, którzy odeszli.

mgr Lukrecja Chochlińska










DZIEŃ BABCI I DZIADKA
NIECH OD BAŁTYKU
AŻ DO STÓP TATR
ŻYJĄ NAM DZIADKOWIE
STO LAT

          Dnia 15 stycznia 2010 r. w Szkole Podstawowej miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na ten specjalny dzień uczniowie klas I-III przygotowali wspólnie z wychowawczyniami specjalny program słowno-muzyczny. Swoją obecnością uroczystość tą zaszczycili licznie zgromadzeni dziadkowie. Na początku wszyscy obejrzeli przedstawienie
pt. "Zaczarowana studzienka" w wykonaniu uczniów klasy III oraz podziwiali występ zespołu tanecznego, który zaprezentował krakowiaka, polkę oraz taniec "Oj, Ty, Ty". Następnie uczniowie klasy I swoim dziadkom okazali miłość w słowie i w piosence. Zebrani goście wysłuchali pięknie recytowanych wierszy, śpiewanych piosenek i równie wspaniale wykonanych tańców. Ponadto uczniowie klasy II przygotowali dla ukochanych dziadków specjalny koncert pt. "Co babcia i dziadek śpiewali, kiedy byli mali", podczas którego przypomnieli takie piosenki jak: "Zielony mosteczek", "Miała baba koguta", "Krakowiaczek jeden", "Uciekła mi przepióreczka" oraz "Była babuleńka".
           Po zakończonych występach, uroczyście zaśpiewanych życzeniach i wręczeniu prezentów, nasi dziadkowie wzięli udział w różnych konkursach, m.in. rozpoznawali z zamkniętymi oczami swoje wnuki, obierali na czas jabłka oraz odgadywali przysłowia ukryte
w kalamburach.Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni atrakcyjnymi nagrodami.

mgr Anna Cichostępska




Zobacz więcej....



JASEŁKA " MALEŃKA MIŁOŚĆ ZBAWI ŚWIAT "

          Jak co roku, w ostatnim dniu przedświątecznej nauki uczniowie naszej szkoły wraz
z gronem pedagogicznym uczestniczyli w przedstawieniu szkolnych jasełek. To tradycyjne misterium Narodzenia Pańskiego zostało w tym roku przygotowane przez uczniów klasy IV i VIa pod opieką swoich wychowawczyń, a rozpoczęte kolędą "Lulajże Jezuniu" w wykonaniu Damiana Porwisza ucznia klasy VIb.
Tradycyjna szopka, aniołki, pastuszkowie, kolędy stworzyły świąteczny nastrój.
           Podczas Poranka Wigilijnego zostały ogłoszone wyniki konkursów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski.




Zobacz więcej....



PROJEKT "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"

           20 grudnia 2009 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Uszwi zakończył się pierwszy etap projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa. Głównym celem tego projektu jest wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego oraz motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną,
w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera.
           Projekt skierowany do uczniów klasy I był realizowany w naszej szkole od kwietnia 2009 r. W okresie od 1.09.2009 do 20.12.2009r. uczniowie, z obecnej już klasy II, uczęszczali na zajęcia dodatkowe prowadzone przez wychowawczynię klasy panią mgr Annę Cichostępską w wymiarze 3 godzin lekcyjnych tygodniowo. Dzieci rozwijały swoje zainteresowania, uzdolnienia oraz predyspozycje, korzystając z różnorodnych środków dydaktycznych, przydzielonych szkole, o łącznej wartości 8000 zł.
           18 grudnia 2009 r. o godz. 1000 miała miejsce uroczysta prezentacja dorobku uczniów klasy II pod hasłem "Nasze spotkanie z przyrodą", kończąca ich udział w I etapie projektu. Swoją obecnością pokaz zaszczycili: pani dyrektor gimnazjum Barbara Kondziołka, pani dyrektor przedszkola Janina Kolarz, pani dyrektor szkoły podstawowej Bogumiła Jagielska, ks. prałat Jan Kudłacz, rodzice oraz nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej.
           Zebrani goście podziwiali umiejętności teatralne, językowe, wokalne i taneczne uczniów, którzy przedstawili inscenizację pt. "Co słychać w lesie", zaśpiewali kilka piosenek, również w języku angielskim oraz zaprezentowali się zgromadzonej publiczności w tańcach: "Szot", "Koziołeczek", "Ach, ja", "Klumpakois", "Seed dance" oraz "Los Machetes". Oprawą uroczystości były dekoracje, rekwizyty oraz prace plastyczno-techniczne wykonane przez uczniów na zajęciach dodatkowych.
          Na zakończenie pokazu drugoklasiści zaśpiewali dla wszystkich zebranych "We wish you a Merry Christmas", a w nagrodę za trud i pracę otrzymali gromkie brawa oraz drobne upominki.
mgr Anna Cichostępska





Zobacz więcej....



ŚLUBOWANIE KLASY PIERWSZEJ

"To ślubowania nadszedł już czas
pierwszy egzamin na ucznia zdam"

          Do społeczności naszej szkoły zostali przyjęci uczniowie:

1. Biernat Nikola
2. Grochola Natalia
3. Jagielska Oliwia
4. Karaś Emilia
5. Kochanek Przemysław
6. Kuc Karolina
7. Leś Julia
8. Malaga Marlena
9. Niewola Dawid
10. Noworyta Łukasz
11. Pabian Katarzyna
12. Piekarz Wiktoria
13. Smaga Aleksandra
14. Tasior Joanna
15. Wąs Karolina
16. Wąs Rozalia
17. Wnęk Dominik
18. Ząbkowski Bartłomiej
19. Zdunek Julia
mgr Ewelina Toboła - wychowawca klasy



Zobacz więcej....


DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

           Dnia 4 października 2009 roku obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Akademię pod hasłem "Za trud, za uśmiech, za serce..." przygotowali uczniowie klasy III oraz VIa wraz z wychowawczyniami.
           Szóstoklasiści zaprezentowali w formie telewizyjnych "Wiadomości" najnowsze wieści dotyczące szkolnictwa. W tym celu do "studia" przybył "Minister Edukacji Narodowej", który udzielił bardzo ciekawego wywiadu. Poinformował wszystkich uczniów naszej szkoły, że już wkrótce można się spodziewać wielkich zmian w organizacji roku szkolnego. Największy aplauz wzbudziło zapewnienie, iż od tej pory ma on trwać zaledwie 2 miesiące. Niestety, rewelacje te przyćmiła uczniowska "prognoza pogody". Znany prezenter Jarosław Kret ostrzegał, że już wkrótce można się spodziewać deszczu dwójek i jedynek. Na pocieszenie podał informacje o zbliżającym się polepszeniu aury, w tym także nauczycielskich
i uczniowskich humorów. Po "Wiadomościach" przyszedł czas na program rozrywkowy. Uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali wspaniały pokaz mody nauczycielskiej. Propozycje znanej projektantki wzbudziły zachwyt całego grona pedagogicznego, zwłaszcza pań. Furrorę zrobiła modna w tym sezonie gustowna siatka na zeszyty. Popisy rewelacyjnych modeli
i modelek wywołały wśród publiczności salwy śmiechu. Na pokazie nie zabrakło również przedstawiciela prasy. Profesjonalizm fotografa zadziwił nawet szóstoklasistów. Publiczność nagrodziła wszytkich występujących gromkimi brawami.
           Uroczystość zakończyła się złożeniem życzeń i wręczeniem kwiatów nauczycielom
i wszystkim pracownikom szkoły oraz wspólnym odśpiewaniem "Sto lat".

mgr Anna Zych



Zobacz więcej....


"NIE ZAPOMINAJCIE !"

           29 września 2009 r. w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel z okazji 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Akademię pod hasłem "Nie zapominajcie!" przygotowali uczniowie klasy Va i VIb.
           Przypomniane fakty historyczne, traktujące o bolesnych wydarzeniach z lat 1939-1945, uświadomiły zebranym, że wrzesień to miesiąc kojarzący się nie tylko z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego czy z cudownym babim latem. Nie można bowiem zapominać o tym, co wydarzyło się 1 września 1939 r., kiedy to o świcie wojska niemieckie zaatakowały obszar państwa polskiego na lądzie, morzu i w powietrzu. Rozpoczęła się trwająca 36 dni wojna obronna Polski, a zarazem II wojna światowa. Recytowane z zadumie utwory poetyckie przeplatane wzruszającymi pieśniami powstałymi podczas wojennej zawieruchy wzbudziły w słuchaczach głęboką refleksję nad losem tych, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny.
           Apel zakończył się słowami znanej piosenki, która na pewno nie pozwoli nam zapomnieć:
Żegnał ich wieczorny mrok
Gdy ruszali w bój
Gdy cichła pieśń.
Szli, by walczyć o twój dom
Wśród zielonych pól
O nowy dzień.

Jak myśl sprzed lat
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś
Pamięć o tych, których nie ma.
mgr Anna Zych



Zobacz więcej....


INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2009/2010

           Pierwszego września 2009 roku w naszej szkole miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2009/2010. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00 Mszą św. w kościele p.w. św Floriana w Uszwi. Druga część uroczystości odbyła się już w budynku szkoły, gdzie Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zebranych, a w szczególności uczniów klasy pierwszej. Cała społeczność szkolna przywitała nowych kolegów gromkimi brawami. Ten miły gest z pewnością dodał otuchy pierwszakom, stojącym przed nowym etapem edukacyjnym. Następnie Pani Dyrektor zapoznała zebranych z planem pracy na nowy rok szkolny, przypominała także zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i poza nią.
Na koniec uczniowie rozeszli się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

mgr Anna Zych






ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2008/2009

           Dnia 19 czerwca 2009 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2008/2009. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w dziękczynnej Mszy św., która rozpoczęła się o godzinie 9.00 w kościele parafialnym w Uszwi. Następnie wszyscy udali się do szkoły. Pani Dyrektor przedstawiła wyniki nauczania zebranym na sali gimnastycznej rodzicom i uczniom, wręczyła także świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody ksiażkowe dla tych, którzy mogli się pochwalić 100% frekwencją. Następnie złożyła wszystkim życzenia udanego i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego, po czym uczniowie rozeszli się do klas, by odebrać pozostałe świadectwa.
mgr Anna Zych




Zobacz więcej....


FESTYN RODZINNY W USZWI

           "Bawmy się razem!" - pod takim hasłem 24 maja 2009r. w Uszwi odbył się coroczny festyn rodzinny. W ten sposób Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Uszwi pragnęły uczcić trwający rok 2008/2009, ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem Przedszkolaka. Na spotkanie przybyli: Wójt Gminy Gnojnik - pan Wojciech Rzepa z małżonką, dyrektor Centrum Kultury w Gnojniku pani Ewa Świerczek, radni wsi Uszew i Zawady Uszewskiej oraz mieszkańcy naszej miejscowości.
           Jako pierwsze swe umiejętności recytatorskie i wokalne zaprezentowały przedszkolaki. Z okazji zbilżającego się Dnia Matki zadedykowały swe wiersze i piosenki każdej mamie. Występ sześciolatków został nagrodzony gromkimi brawami. Mali artyści otrzymali również słodycze ufundowane przez organizatorów festynu. Kolejnym punktem programu była inscenizacja baśni pt. "Księżniczka na ziarnku grochu" w wykonaniu uczniów klasy Va i VIb Szkoły Podstawowej. Piękne dekoracje, kostiumy, odpowiednia oprawa muzyczna i wreszcie wspaniała gra aktorska przeniosły zebranych w baśniową rzeczywistość, tak lubianą nie tylko przez dzieci. Gdy książe wybrał już spośród wielu kandydatek tę jedyną, prawdziwą i gdy odbyło się huczne weselisko, na scenie zagościła moda przedszkolna, uczniowska i nauczycielska z różnych okresów historycznych. W rolę modeli wcielili się wychowankowie przedszkola i uczniowie naszych szkół. Podczas pokazu można było zobaczyć stroje z epoki kamienia łupanego, kiedy to materiał na ubranie należało sobie wcześniej samodzielnie upolować, ubiory ze starożytnego Egiptu, gdzie nieodłącznym atrybutem pedagogów była głowa nabita hieroglifami, stroje z renesansowych Włoch, aż po czasy współczesne, w których moda łączy w sobie różne style i epoki. Po wrażeniach wzrokowych przyszedł czas na ucztę dla melomanów. Kolejnym punktem programu był bowiem konkurs wokalny "Od przedszkola do Opola", który rozegrano w czterech kategoriach wiekowych; dzieci przedszkolnych, uczniów klas I-III, klas IV-VI szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum. Jury musiało dokonać trudnego wyboru, gdyż wszyscy uczestnicy wykazali się talentem i dużymi umiejętnościami, nagrodzonymi zasłużonymi brawami. W trakcie festynu można było także podziwiać występy zespołu tanecznego ze Szkoły Podstawowej, który zaprezentował m.in.oryginalny taniec irlandzki oraz belgijski. Podczas zabawy nie zapomiano o ważnej roli sportu w rozwoju dzieci i młodzieży. Uczniowie klasy Vb przedstawili krótką scenkę traktującą o pewnym leniwym Jasiu, nie dbającym o swą sprawność fizyczną, o jego diabelskich podszeptach i anielskich radach, a cheerleaderki ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zaprezentowały samodzielnie opracowane układy choreograficzne. Był również czas na sporą dawkę humoru. Młodzież gimnazjalna przygotowała skecz "Samochód" oraz występ uszewskiego Boba Marley'a w oryginalnej fryzurze - dredach wykonanych domowym sposobem. Publiczność raz po raz wybuchała śmiechem.
           Na zakończenie "Bajkową Olimpiadę" dla najmłodszych poprowadziły dwie wróżki. Było zgadywanie tytułów baśni, konkursy zręcznościowe, wreszcie wspólny taniec. Jak co roku, podczas festynu działała loteria fantowa., gdzie każdy los wygrywał.

Oto nasi sponsorzy:
    Rady Rodziców Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimanzjum,
    państwo Helena i Władysław Gałęziowscy,
    Firma Handlowa - państwo Marta i Piotr Pawełek,
    Delikatesy Centrum - Zawada Uszewska,
    państwo Barbara i Stefan Opoka,
    Royal Unibrew Polska sp.z o.o. - pan Marek Ząbkowski,
    Firma Handlowo-Usługowa "Tęcza" - pani Marta Pacura,
    Biuro Partner - Grzegorz Bach, Brzesko, Kwiaciarnia "Aster" Brzesko, Hurtownia Artykułów Przemysłowych "Miś" - Bochnia, Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe "SPORT PLUS" Szymon Niepsuj - Myślenice,
    Firma Handlowo-Transportowa "Błysk" Stanisław Bączek i Jan Klimek sp.j.,
    Halina Święch - Kwiaciarnia Gnojnik,
    Sejmik Wojewódzki Andrzej Sztorc "W ramach promowania Małopolski",
    Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie - Gazownia Tarnowska,
    Firma ubezpieczeniowa Generali.
Anna Zych




Zobacz więcej....




Mamy "Orlika"

           30 kwietnia 2009 r. otwarto w Uszwi kompleks boisk sportowych "Orlik 2012". W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: Wicewojewoda Małopolski Stanisław Sorys, Wójt Gminy Gnojnik Wojciech Rzepa, wójtowie i burmistrzowie z gmin powiatu brzeskiego, Radni Gminy Gnojnik, Honorowi Obywatele Gminy Gnojnik, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu gminy Gnojnik, sołtysi, mieszkańcy Uszwi i Zawady Uszewskiej oraz społeczność uczniowska wraz z gronem pedagogicznym.
           Uroczystego przecięcia wstęgi, a tym samym oficjalnego otwarcia kompleksu sportowego dokonali Wójt Gminy Gnojnik Wojciech Rzepa, sołtys wsi Uszew Stanisław Cebula oraz przedstawiciel miejscowej drużyny LKS, uczeń szkoły podstawowej Łukasz Paterek. Obiekt został poświęcony przez proboszcza parafii Uszew ks. Jana Kudłacza. Następnie Wójt Gminy Gnojnik Wojciech Rzepa wręczył podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania "Orlika 2012" w Uszwi oraz przybliżył historię jego budowy.
           Całkowity koszt realizacji kompleksu, wspólnej inwestycji gminy, samorządu województwa małopolskiego oraz Ministerstwa Sportu zamknął się w kwocie 1 597 274 zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Finansów wyniosło 333 000 zł. Pozostała część wydatków pochodziła z budżetu gminy Gnojnik. Obiekt sportowy to kompleks dwóch boisk - boisko piłkarskie o wymiarach 30 x 62 metry o nawierzchni z trawy syntetycznej grubości 40 - 55 mm oraz boisko wielofunkcyjne przeznaczone do piłki siatkowej i koszykowej o wymiarach
19 x 32 metry i nawierzchni z poliuretanu o łącznej grubości 14 mm. Na terenie obiektu znajduje się budynek sanitarno-szatniowy. Boiska są oświetlone oraz ogrodzone.
           Podczas uroczystości sołtys wsi Uszew Stanisław Cebula wręczył Wójtowi Gminy Gnojnik Wojciechowi Rzepie puchar z wyrazami wdzięczności za wybudowanie kompleksu sportowego na terenie Uszwi. Z kolei podziękowania za aktywną współpracę z miejscowymi szkołami w promowaniu sportu, a także za zaangażowanie w realizację projektu "Moje Boisko - Orlik 2012" na ręce sołtysa wsi Uszew złożyły dyrektor szkoły podstawowej pani Bogumiła Jagielska oraz dyrektor gimnazjum pani Barbara Kondziołka.
           Na zakończenie uroczystości zgromadzeni goście mogli podziwiać występy uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Uszwi. Młodzi artyści zaprezentowali swe umiejętności aktorskie w scenkach humorystycznych, propagujących ważną rolę sportu w rozwoju dzieci i młodzieży. Nie zabrakło również cheerleadrek, które wykonały samodzielnie opracowane układy choreograficzne. Program zakończył się gościnnym występem zespółu "Szkraby" z PSP w Gnojniku. Po części oficjalnej na nowo otwartym boisku rozegrany został pierwszy mecz pomiędzy piłkarskimi drużynami młodzików z Uszwi i Gnojnika.
Anna Zych




Zobacz więcej....



Czwarta rocznica śmierci Ojca Świętego

           "Jan Paweł II - Świadek nadziei" - pod takim hasłem 2 kwietnia 2009r. w kościele parafialnym w Uszwi obchodziliśmy czwartą rocznicę śmierci naszego Papieża. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji rychłej beatyfikacji Ojca Świętego. Z tej okazji młodzież z klasy IVa i Vb poprowadziła następnie modlitwę różańcową.
           Różaniec rozpoczął się od odtworzenia fragmentu homilii Jana Pawła II, nawiązującej do znaczenia tej modlitwy w życiu Papieża. Następnie, by uczcić pamięć naszego Rodaka, uczennica zarecytowała wiersz poświecony Jego osobie:

By uczcić Papieża, trzeba dobrać słowa,
by prawdziwa była zawsze słów wymowa;
o Jego wielkości i pracy codziennej,
o Jego wysiłku, miłości niezmiennej.

Dla tego, co dobre i co sprawiedliwe,
co oznacza prawdę i to, co uczciwe.

Pracowite życie naszego Papieża,
bo On nieustannie do pokoju zmierzał.
Wołał o sumienność, prosił o uczciwość,
wzywał o rozsądek i o sprawiedliwość.

Tę wielkość Papieża dobrocią się mierzy,
bo do grona wielkich Jan Paweł II należy.


           W modlitwę, przeplataną rozważaniami tajemnic światła i pieśniami w wykonaniu chórku dziewcząt, którym akompaniowali chłopcy - grający na gitarze Nikodem Mitera i na keyboardzie Damian Porwisz, włączyli się wszyscy, licznie przybyli mieszkańcy Uszwi zebrani w kościele. Wspólnie odśpiewana "Barka" przywiodła na myśl owocne życie i posługę Jana Pawła II.
           O godzinie 2137, tak jak wierni zebrani w wielu światyniach wszystkich diecezji w całej Polsce, wsłuchiwaliśmy się w bicie dzwonów oznajmiające kolejną rocznicę odejścia do domu Ojca Papieża Jana Pawła II.
mgr Anna Zych







Dzień Babci i Dziadka

                 21 stycznia nasza szkoła przyjęła w swe progi szczególnych gości -
Babcie i Dziadków naszych uczniów obchodzących w tym dniu swe święto.
           Dzieci z klas I-III wraz z wychowawczyniami przygotowały wspaniały program artystyczny. Pięknie wystawione jasełka przelatane śpiewem kolęd, a także wiersze recytowane na cześć przybyłych gości zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie wnuki miały szansę uczestniczyć ze swymi dziadkami w różnorodnych konkursach. Chętnych do zabawy nie brakowało. Niektóre konkurencje dostarczyły wszystkim sporo uciechy.
           O smaczny poczęstunek dla gości zatroszczyła się Rada Rodziców.
mgr Anna Zych




Zobacz więcej...


Jasełka "Bóg się rodzi"

          Jak co roku w ostatnim dniu przedświątecznej nauki uczniowie naszej szkoły wraz
z gronem pedagogicznym, by głębiej przybliżyć sobie sens Świąt Bożego Narodzenia uczestniczyli w przedstawieniu szkolnych jasełek. To tradycyjne misterium Narodzenia Pańskiego zostało w tym roku przygotowane przez uczniów klas drugiej i trzeciej pod opieką wychowawczyń, mgr Marty Pacura i mgr Eweliny Toboła. Piękna scenografia, kostiumy, kolędy i recytacje uczniów stworzyły świąteczny nastrój.
mgr Ewelina Toboła






          Podczas Poranka Wigilijnego zostały ogłoszone wyniki konkursów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski.
W klasach I - III były to konkursy na najpiękniejszego aniołka wykonanego dowolną techniką przestrzenną oraz na najciekawszą choinkę. Uczniowie klas IV - VI mieli również za zadanie stworzyć pięknego aniołka oraz zaprojektować ciekawą i oryginalną kartkę świąteczną.
Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Spośród 23 prac jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor wybrało najlepsze prace oraz przyznało wyróżnienia. Oprócz nagród i dyplomów za zajęcie pierwszych trzech miejsc każdy z uczestników konkursów otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobny upominek rzeczowy.

mgr Sabina Krakowska










Ślubowanie klasy pierwszej

          Dnia 14 listopada 2008 r. miało miejsce w naszej szkole ważne wydarzenie - uroczystość Ślubowania klasy I. W tym dniu pierwszaki w wyjątkowych strojach, zaprezentowały część artystyczną pt." Smerfy idą do szkoły", uroczyście wypowiedziały słowa ślubowania, a następnie zostały pasowane na uczniów naszej szkoły przez panią Józefę Zych, w zastępstwie za panią dyrektor, Bogumiłę Jagielską. Na zakończenie akademii uczniowie otrzymali upominki od swoich kolegów z klasy II i od Samorządu Szkolnego.
Po części oficjalnej wraz z rodzicami udali się na poczęstunek do swojej sali.

       W poczet uczniów klasy pierwszej zostali przyjęci:

                                                     fot. Janusz Legutko
1.Biernat Piotr
2.Biernat Sylwia
3.Chmielarz Krzysztof
4.Chudoba Kornelia
5.Czuba Karolina
6.Duch Anna
7.Gnyla Aleksandra
8.Jagielski Patryk
9.Kaczmarczyk Konrad
10.Kałuża Magdalena
11.Kaźmierczyk Damian
12.Klecki Kamil
13.Kosowski Mateusz
14.Kowalczyk Gabriela
15.Kurzydło Krystian
16.Kusiak Gabriela
17.Młyński Mateusz
18.Osada Adam
19.Pabjan Michał
20.Pawełek Adrian
21.Radzięta Krzysztof
22.Smoleń Tomasz
23.Warkocz Kornelia
24.Wąs Sebastian
25.Wąs Wiktoria
mgr Anna Cichostępska - wychowawca klasy












" Ta, co nie zginęła "

               10 listopada 2008 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji
90 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy IVa i Vb. Młodzi artyści przypomnieli niektóre fakty z historii Polski
od rozbiorów po rok 1918: utworzenie Legionów Polskich we Włoszech, powstanie styczniowe i listopadowe, utworzenie Legionów Piłsudzkiego, wybuch I wojny światowej oraz dzień
11 listopada 1918 roku. Wtedy nastąpiło zawieszenie broni i koniec wojny, która dała Polakom od dawna wyczekiwaną nadzieję na wolność.
                Na uroczystość zaproszono uczniów Gimnazjum wraz z Panią Dyrektor Barbarą Kondziołka i Gronem Pedagogicznym. Pierwszoklasiści otrzymali w prezencie biało-czerwone chorągiewki, co uczyniło to spotkanie jeszcze bardziej uroczystym i odświętnym.
Na zakończenie spotkania, Pani Dyrektor podziękowała za występ, który był "prawdziwą lekcją historii i uświadomił uczniom, że wolności nie otrzymała Polska w prezencie. Niepodległość została wywalczona przez naszych przodków i okupiona krwią i blizną ".

Anna Zych
Józefa Zych







DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

          Komisja Edukacji Narodowej, której pełna nazwa brzmiała Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca powołana została w Polsce przez sejm rozbiorowy
14 października 1773r. na wniosek króla Stanisława Poniatowskiego.
Komisja była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie. Została powołana głównie dlatego, że do 1773r. edukacja podstawowa i średnia były w Rzeczypospolitej organizowane i kontrolowane przez zakon jezuitów.
W 1773r. zakon jezuitów został nagle rozwiązany przez papieża Klemensa XIV, co w Polsce zagroziło całkowitym upadkiem edukacji, ale też dało impuls do głębokich reform szkolnictwa. Komisja przejęła dawne majątki zakonu jezuitów, a głównym inicjatorem i architektem powstania Komisji był pijar, ksiądz Hugo Kołłątaj, który jednak odgrywał w jej działaniu rolę "szarej eminencji".
Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym na świecie ministerstwem oświaty.
         Dzień rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony jest jako Dzień Edukacji Narodowej - święto wszystkich pracowników oświaty.










AKADEMIA "ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I WASZĄ"

           29 września 2008r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy wydarzeń września 1939 r. Akademię pod hasłem "Za wolność naszą i Waszą" przygotowali uczniowie klasy VIb.
           Pamięć bohaterskich obrońców Ojczyzny poległych w bitwach kampanii wrześniowej młodzież uczciła montażem słowno-muzycznym. Komentarz historyczny przeplatany utworami poetyckimi i żołnierskimi pieśniami przypomniał bolesną lecz chwalebną kartę w trudnej historii naszego narodu. Symboliczny znicz - znak naszej pamięci i wdzięczności - zapłonął pod biało-czerwoną flagą i brzozowym krzyżem dla tych, o których poeta napisał:

"Kiedy się wypełniły dni
i przyszło zginąć latem,
prosto do nieba czwórkami szli
żołnierze z Westerplatte"

(A lato było piękne tego roku)

I tak śpiewali - Ach, to nic,
że tak bolały rany,
bo jakże słodko teraz iść
na te niebiańskie polany.

(A na ziemi było tyle wrzosu na bukiety). /.../

                                                                          K.I.Gałczyński
mgr Anna Zych









ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2008/2009

"Sukces przychodzi jedynie do tych, którzy działają, podczas gdy pozostali
oczekują jego nadejścia"

                                                                      /Thomas Alva Edison/

U progu nowego roku szkolnego dedykujemy naszym uczniom powyższe słowa. Jednocześnie życzymy im wielu sukcesów w pogłębianu swej wiedzy, poszerzaniu wyobraźni i nabywaniu nowych umiejętności.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2008/2009.

mgr Anna Zych







ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2007/2008

           20 czerwca 2008 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2007/2008.
O godzinie 830 zebrano się na sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor na forum całej społeczności szkolnej przedstawiła wyniki nauczania oraz wręczyła uczniom świadectwa
z paskiem. Ci, którzy wyróżnili się 100% frekwencją, otrzymali nagrody książkowe. Pożegnano także wieloletniego pracownika szkoły, Panią Janinę Bober, uhonorowaną przez uczniów serdecznymi oklaskami. Następnie Pani Dyrektor złożyła pracownikom szkoły i uczniom życzenia udanych i bezpiecznych wakacji, po czym dzieci wraz z wychowawcami rozeszli się do klas, by tam otrzymać pozostałe świadectwa. Na zakończenie wszyscy udali się do kościoła, gdzie wzięli udział w dziękczynnej mszy św.

mgr Anna Zych







WITAJ MAJ,
3 MAJ....

           3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą polską konstytucję, która przeszła do historii jako jedno z trzech wielkich dzieł ustawodawczych XVIII wieku. Konstytucja wykazała postępowość polskiej inteligencji. Przede wszystkim zaś była próbą ratowania upadającego kraju.
           W związku ze zbliżającą się 217 rocznicą tego ważnego dla narodu polskiego wydarzenia uczniowie naszej szkoły przygotowali akademię, na którą zaproszono młodzież gimnazjalną. Chłopcy i dziewczęta z klasy Va zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Zawierał on utwory poetyckie, wybrane fragmenty Konstytucji oraz komentarz historyczny. Całość występu uświetniły utwory muzyczne nawiązujące do epoki. Akcentem kończącym przedstawienie był polonez wykonany przez uczniów kl. III a (członków szkolnego koła tanecznego), nagrodzony zasłużonymi brawami.

mgr Józefa Zych








DZIEŃ ZIEMI
           Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Z tej okazji odbyła się
w naszej szkole uroczystość poświęcona ochronie otaczającego nas środowiska.
           Uczniowie klas czwartych zapoznali zebranych z zagadnieniem zanieczyszczenia
i ochrony najważniejszej substancji na Ziemi - wody. W temat wprowadziły nas fakty związane z wodą oraz zagadki przyrodnicze, z odgadnięciem których publiczność poradziła sobie bez trudu. Czwartoklasiści przygotowali także krótką inscenizację teatralną.
Młodzi wykonawcy wcielili się w role Smurfów, ratujących pobliską rzeczkę i jeziorko przed złowrogim czarownikiem Gargamelem i jego paskudnym postępkiem - próbą zanieczyszczenia wody. Dzięki swej pomysłowości dzielne Smurfy budują oczyszczalnię, za pomocą której przywracają równowagę w przyrodzie.
           Przedstawienie zostało nagrodzone zasłużonymi brawami, a cały program artystyczny dostarczył wszystkim sporo wiedzy, jak dbać o czystość naszej planety.

mgr Anna Zych








W HOŁDZIE JANOWI PAWŁOWI II

           Dnia 2 kwietnia w kościele parafialnym w Uszwi, młodzież z klasy 6 i 5b, przedstawiła projekt z okazji 3 rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II pt: "Polak, co nieba dosięgał
za życia"
. Wieczorną porą w kościele zebrali się uczniowie wraz z rodzicami i mieszkańcami Uszwi, aby oddać hołd "naszemu papieżowi".
           Młodzież przypomniała to, co w nauczaniu papieża było najważniejsze. Usłyszeliśmy
o jego wielkiej miłości do nas, o tym że musimy być dobrzy dla siebie na wzajem i o tym, że Bóg nas kocha. Wysłuchaliśmy pięknej recytacji utworów Jana Pawła II i wierszy, które powstały o nim. Całą uroczystość uświetniły pieśni i piosenki oazowe w wykonaniu uczennic klasy 5b i 6. Na szczególną uwagę zasługują dziewczęta grające na gitarach: Patrycja Babraj i Marlena Burek, a także na skrzypcach : Natalia Sacha. Podczas występów, wszyscy zgromadzeni mogli oglądać fragmenty filmów, w których prezentowana była postać naszego wielkiego rodaka. Nie obyło się też bez łez wzruszenia, kiedy przypomniano moment śmierci
i pogrzebu papieża.
           Po zakończeniu występów odbyła się uroczysta msza w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II, a po niej różaniec. Godzina 21.37 została uczczona przez wszystkich minutą ciszy, podczas której wsłuchiwaliśmy się w dźwięk bijących dzwonów.
           Był to wieczór przepełniony modlitwą, pełen wspomnień o człowieku, który "nieba dosięgnął za życia".

"Pan w białej szacie"

Pan w białej szacie ruszył już w dogę
w sobotni wieczór pożegnał tłum
szedł w stronę źródła, czując na twarzy
powiew halnego i jego szum

Po drodze mijał cichycz, modlących
w oknach rozniecał płomienie świec
kirem ozdabiał sztandary płaczące
młodych jednoczył w rytm bicia serc

I szedł powoli w niemałym trudzie
dłonią zaś kreślił zbawienia znak
jedni mówili o jakimś cudzie
inni że już nadziei brak

Szedł szlakiem w góry, wsparty na krzyżu
w ostatniej drodze był całkiem sam
na szczycie zkluczem Piotrowym w dłoni
witał Go uśmiechniety Niebieski Starszy Pan

Jak ojciec syna, wziął Go w ramiona
i razem przeszli przez Niebios próg
jestem zmęczony ale już w domu
tak synu - szepnął Mu Ojciec - Bóg



mgr Ilona Grońska



ŚWIĘTO SZKOŁY
          14 listopada 2007r. w rocznicę otwarcia szkoły w Uszwi obchodziliśmy Święto Szkoły. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Dyrektor ZOSiP - pani Halina Cabała, S ołtys wsi Zawada Uszewska - pani Sabina Damasiewicz, Sołtys wsi Uszew - pan Stanisław Cebula, radni - pani Krystyna Jaroszek i pan Janusz Zych, Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Uszwi - pani Barbara Kondziołka oraz uczniowie i ich rodzice.
          Akademia rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu szkolnego. Na wstępie Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska serdecznie powitała wszystkich zebranych i zaprosiła ich do obejrzenia programu artystycznego.
          Uczniowie klasy VI zapoznali zgromadzonych z historią powstania Szkoły Podstawowej w Uszwi, a także z sylwetką patrona szkoły - Władysława Jagiełły. W tym celu szóstoklasiści wsparli się prezentacją multimedialną przygotowaną podczas zajęć realizowanych w ramach projektu "Moja szkoła oknem na świat", finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Następnie uczestnicy kółka teatralnego zaprezentowali swe umiejętności aktorskie w przedstawieniu ilustrującym dwa epizody z życia Władysława Jagiełły i jego żony Jadwigi. Pierwsza scenka opowiadała o spotkaniu przyszłej pary królewskiej, a druga przypomniała fakt przekazania funduszy na rzecz Akademii Krakowskiej. Młodzi aktorzy za swój trud zebrali zasłużone oklaski.
          Publiczność brawami nagrodziła również uczniów, którzy wykazali się wysokim poziomem wiadomości w szkolnym konkursie wiedzy o Władysławie Jagielle. Pani Dyrektor wręczyła najlepszym z nich nagrody książkowe i dyplomy, ufundowane ze środków EFS.
          Święto Szkoły zbiegło się z uroczystością ślubowania klas I. Zanim Pani Dyrektor przystąpiła do pasowania pierwszoklasistów na uczniów szkoły podstawowej zaprezentowali oni swe umiejętności recytatorskie i wokalne w ciekawym programie artystycznym. Na progu szkolnej kariery uczniowie klasy I zostali obdarowani miłymi prezentami: koleżanki z klasy III zagrały specjalnie dla nich dwa utwory na cymbałkach, a uczniowie z klasy II podarowali własnoręcznie wykonane zakładki do książek. Upominki wręczyli również przybyli goście.
          Święto Szkoły to okazja do integracji społeczności uczniowskiej. Wspólna zabawa uczniów klas I-VI była miłym zakończeniem dnia.
mgr Anna Zych




DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
           "Za trud, za serce, za uśmiech - dziękujemy" - pod takim hasłem nauczyciele, pracownicy, przedstawiciele Rady Rodziców i uczniowie naszej szkoły świętowali
12 października 2007 r. Dzień Komisji Edukacji Narodowej zwany też Dniem Nauczyciela.
           Uroczystą akademię z tej okazji przygotowali uczniowie klasy IVb oraz klasy VI wraz z wychowawczyniami. Konwencja telewizyjnych "Wiadomości" wszystkim przypadła do gustu. Największe brawa i aplauz (zwłaszcza wśród pedagogów) zyskał wystawiony przez uczniów dramat o perypetiach bezrobotnego nauczyciela, który dziwnym zrządzeniem losu zyskuje w końcu posadę w uszewskiej szkole. Młodszym widzom spodobała się reklama Gumowego Ucha - przyrządu bardzo przydatnego w szkolnych warunkach, głównie podczas sprawdzianów
i klasówek.
           Program artystyczny zakończył się złożeniem życzeń i wręczeniem kwiatów nauczycielom i pracownikom szkoły. Jak co roku, również i tym razem kilkoro nauczycieli
i pracowników naszej szkoły zostało uhonorowanych Nagrodą Dyrektora Szkoły przyznawaną za zaangażowanie w proces nauczania i wychowania młodzieży oraz za pracę na rzecz szkoły i środowiska.
mgr Anna Zych








AKADEMIA "WRZESIEŃ '39"
           3 października 2007 r. w naszej szkole miał miejsce uroczysty apel upamiętniający tragiczne wydarzenia z września 1939 r. Akademię przygotowali uczniowie klasy Va i Vb
pod opieką nauczyciela historii - p.mgr Małgorzaty Toboły.
           Przypomniane przez występujących uczniów najważniejsze fakty z okresu II wojny światowej zostały zobrazowane prezentacją multimedialną, która stanowiła integralną część uroczystości. Recytowane utwory poetyckie wzbudziły w słuchaczach zadumę nad losem tysięcy polskich żołnierzy poległych w okresie wojennej pożogi.
           Uroczysty apel zakończył się uczczeniem minutą ciszy pamięci naszych bohaterskich Rodaków, którzy oddali swe życie za wolność Ojczyzny.





INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2007/2008
           3 września 2007 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Władysława Jagiełły
w Uszwi, tak jak we wszystkich szkołach w kraju, miała miejsce inauguracja nowego roku szkolnego 2007/2008.
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9.00 mszą św. w kościele p.w. św. Floriana w Uszwi.


          Po nabożeństwie wychowawcy i uczniowie wraz z rodzicami udali się do szkoły, gdzie Pani Dyrektor Bogumiła Jagielska serdecznie przywitała przybyłych, a w szczególności nową nauczycielkę, wychowawczynię klasy III a - panią Annę Seremak. Pani Dyrektor zapoznała wszystkich z ogólnym planem pracy na nowy rok szkolny i życzyła im sukcesów, nauczycielom - w pracy, a uczniom - w nauce.
mgr Anna Zych


Strona utworzona: 2005r.
2011-07-22 16:09